Gémesi és Sisák válik az MDF-től?

Az MDF képviselőcsoportjának elhagyására készül Gémesi György és Sisák Imre – írja a Heti Válasz. A cél ezzel állítólag az, hogy 2006-ban Fidesz-színekben induljanak a választásokon. A két érintett cáfolta az információkat. A Fidesz mindig nyitott volt az MDF-fel való együttműködésre, de az elmúlt két évben az MDF elnöksége ettől elzárkózott. Ezt tiszteletben tartva a Fidesz senkivel, semmilyen formában nem folytat tárgyalásokat a választásokon való közös indulásról – közölte Rogán Antal.

MNO
2005. 09. 28. 17:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Heti Válasz szerint a szemfüles hírolvasó már akkor gyanút foghatott, amikor másfél hete azt látta az újságokban, hogy Orbán Viktor Fidesz-elnöknek a MÁV vezetőivel folytatott konzultációján Gémesi György is részt vett. A magyarázat erre az volt, hogy az MDF-es politikus a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnökeként volt jelen a megbeszélésen. A Heti Válasz azonban megtudta: azoknak lett igazuk, akik mélyebb okokat láttak Gémesi jelenléte mögött. A politikus gödöllői körzete is azon kevés választókerület egyike, ahol a Fidesz egyelőre nem nevezett ki választókerületi elnököt – értsd, 2006-os képviselőjelöltet. A nemrégiben még az MDF alelnöki tisztségét betöltő, ma is a párt elnökségében ülő gödöllői polgármester a színfalak mögött pedig már egyeztetni kezdett a Fidesszel 2006-os képviselői helyéről.

A „tájékozódó megbeszélések„ tényét a Heti Válasz kérdésére Gémesi György is elismerte, ám mint fogalmazott, csupán a jobboldal győzelmi esélyeit szem előtt tartva kezdett tárgyalásokba, mondván: „Ha az MDF és a Fidesz is jelöltet állít Gödöllőn, a mandátum könnyen a nevető szocialista harmadik zsebébe kerülhet.” Mindazonáltal pikáns, hogy épp a tavalyi európai parlamenti kampányt vezénylő Gémesi „tájékozódik„ Fidesz-irányban: az említett megmérettetésben az MDF mind a két nagy pártot korrupcióval vádolva vívta a csatát. A látszat ellenére azonban a politikus sosem tartozott Dávid Ibolya hívei közé, ugyanakkor fokozatosan függetlenedett Lezsák Sándortól is. Hogy tavaly mégis elvállalta a kampány vezetését, az Herényi Károly győzködésének tudható be, ám a választás után elszállt az összetartozás érzése. Bár Lezsákék kizárása után Gémesi maradt a pártban, idén májusban szakított Dávid Ibolyával, s azóta nem vesz részt az elnökség munkájában sem – írja a Heti Válasz.

Nincs alku

A jelek szerint tehát korai volt azt hinni, hogy az MDF-képviselőcsoport nem hasad tovább. Persze elhamarkodott dolog volna néhány egyeztetés láttán a frakció szakadását vizionálni. Csakhogy a múlt héten a fideszes képviselőjelöltek számára Balatonszárszón tartott „fejtágítón” kiderült: a Fidesz-vezérkar álláspontja kifejezetten kemény. Hiú ábránd tehát a némely MDF-es fejében gyökeret verő gondolat, hogy a végére majd csak megalkusznak (ha megkapják Gödöllőt, nem indulnak mondjuk Csornán, s nem veszélyeztetik Áder János sikerét) – fogalmaz írásában a hetilap.

A Fidesz-vezetés elvárásai egyértelműek: ha valaki a támogatásukkal kíván indulni, lépjen ki az MDF-ből. Persze ez az ajánlat sem vonatkozik mind a nyolc MDF-es frakciótagra. A pártelnök, valamint Herényi Károly frakcióvezető és Csapody Miklós szinte ellenségnek számít, a további három „arctalan„ képviselőre nincs szükség, ám a pásztói polgármester, a mátrakeresztesi árvíz után országosan ismertté vált Sisák Imre indítása ellen nem lenne kifogása a Fidesznek. (Bár a nógrádi fideszesek nem rajonganak az ötletért.) A Fidesszel való kokettálás most mégsem szült akkora ribilliót az MDF-ben, mint tavaly, amikor a Lakitelek Munkacsoport tagjait vádolták ezzel a párt vezetői. Nem utolsósorban azért, mert Gémesi és Sisák részben nyílt lapokkal játszik: ha a pártelnök nem is, egyesek tudnak a tárgyalásokról.

„Megértem, hiszen Gyurinak van veszítenivalója” – fogalmazott a lap érdeklődésére egy „dávidista„ frakciótag, majd rögtön hozzátette: „Ha Gémesi kilép a frakcióból, végünk.” Akár furcsának is tetszhetnek az efféle nagy szavak, mégis pontosan leírják a helyzetet. Mert nemcsak két, helyben erős jelöltet veszítene a párt, de az is kiderülne: még saját elnökségének tagjai sem bíznak benne, hogy jövőre az MDF képes bent maradni a parlamentben. Amennyiben pedig újfent változás áll be a frakció létszámában, a Heti Válasz értesülései szerint a Fidesz nem fog habozni annak firtatásában, vajon hat fő működhet-e frakcióként. S ha a nagyobbik ellenzéki párt az Országgyűlésben szavazást kezdeményez erről, és – akárcsak tavaly, amikor Szili Katalin és a szocialisták mentőövére volt szükség, hogy Lezsákék kilépése után nyolc fővel újjáalakulhasson a frakció – ismét az MSZP szavazatai mentik meg a fórum képviselőcsoportját, sokak szemében újabb igazolást nyerhet, hogy az MDF összejátszik a baloldallal.

Legitimációs válság?

Az összejátszás réme egyike azon okoknak, amelyek feszültséget szülnek a pártban is, s mi tagadás, Dávid Ibolya igen vérszegényen hessegeti el a szocialistákkal kötendő koalíció lehetőségét – már ha elhessegeti. A pártelnök a baloldali ihletettségű Csepeli Polgári Kör múlt heti rendezvényén Avarkeszi Dezső szocialista képviselő ilyen irányú kérdésére is többféleképpen értelmezhető választ adott – Gémesi szükségét is érezte, hogy udvariasan bár, de a sajtóban tegye helyre elnökét.

Dávid Ibolya vezetői módszereit furcsamód még a hozzá hűnek számító képviselők körében sem övezi osztatlan elismerés: amikor szüksége van valakire, használja, a jutalmazás viszont elmarad – mondják. A tavalyi EP-kampány vezetői, Gémesi és Szőke László budapesti frakcióvezető sem kapott szerepet a siker után, helyettük Katona Kálmán kezében összpontosul egyre több párton belüli hatalom. „A vándormadarakat pedig senki sem szereti„ – fogalmazott a lapnak egy elnökségi tag (Katona az előző ciklusban a Fideszbe igazolt át, s csak a bukott választás után tért vissza az MDF-be).

Mások is kihátrálni látszanak Dávid Ibolya mögül. A nemzeti fórumosok körében az a hír járja, hogy Antall József özvegye – az állítólagos visszásságok miatt – meg kívánja vonni a névhasználati jogot a néhai miniszterelnökről elnevezett MDF-pártalapítványtól. Annyi bizonyos, hogy a közelmúltban Klára asszony és Péter fia is találkozott Horváth Balázzsal, Dávid Ibolya leghangosabb bírálójával. Egy ilyen bejelentés mindenesetre sokkszerűen is érinthetné a pártelnököt, hiszen nem utolsósorban az Antall család jelenléte volt hivatott legitimálni a Dávid Ibolyaféle politikát, bizonyítandó, hogy nem a pártelnök, hanem Lezsák Sándor és csoportja távolodott el a „valódi MDF” szellemiségétől.

Meghökkentő elemek

Mi marad hát az MDF tarsolyában? Médiapolitizálás – véli Török Gábor politológus. Már csak azért is, mert ha a helyben erősek elmennek, a párt végképp nem építhet az egyéni választókerületek sikerére. Ráadásul nem túl kecsegtetők Földi László kampányigazgató – az Index hírportálján olvasható – szavai sem: szerinte a helyi szervezetek olyan helyzetben vannak, „amilyen egy ké-thárom százalékon álló párttól elvárható„. Marad hát a két nagy párt ostorozása, a középre húzás, a szakértői kormányzás hangsúlyozása: ugyanazok az elemek, amelyek a Centrum Pártot is viszonylag sikeressé tették 2002-ben. S bár a sajtóban többször fölvetődött a Centrum és az MDF szövetségkötésének gondolata, eddig nem kezdődtek tárgyalások. (A két párt között is a vándormadarak okoznak feszültséget: az MDF-ből 1996-ban kivált MDNP-sek 2002-ben még a Centrum tagjai voltak, idén azonban visszatértek anyapártjuk kebelére.)

Szövetségesek helyett tehát inkább a meghökkentő kampányelemekben bízik az MDF – erről is Földi László tett említést. Hogy miről lehet szó? A hetilap úgy tudja, hogy egy belső használatra készült terv szerint például elképzelhető, hogy nem Dávid Ibolya lesz a párt miniszterelnök-jelöltje. Több forrásból is úgy értesült a Heti Válasz, hogy már meg is kerestek néhány pénzmogult, hogy vállalja a jelölést. A tervek szerint a pártelnök sem maradna tisztség nélkül: számára Budapest főpolgármesteri széke lehetne a cél. Talán már a médiapolitizálás részeként, a múlt héten egy bulvártévé számolt be róla, hogy „a világ legerősebb embere”, Fekete László MDF-es színekben elindul a jövő évi választásokon. Kétséges azonban, hogy a kamionok vontatásáról ismert erőművészben lesz-e elég erő ahhoz, hogy az MDF-et is betolja a parlamentbe.




Az MDF sajtóirodája úgy reagált a Távirati Irodának, hogy a párt iránt megnyilvánuló szimpátia akkora zavart okoz a riválisoknál, hogy képtelen vádakkal és pletykákkal próbálják lejáratni az MDF-et és vezetőit.

A két érintett cáfolta a Heti Válasz információit. Gémesi György a Klubrádióval azt közölte: a jobboldal győzelmi esélyeit szem előtt tartva valóban tárgyalásokat kezdett, ám szó sincs arról, hogy elhagyná az MDF-et. Sisák Imre nyilatkozni nem akart, de ő is alaptalannak nevezte a hetilap állítását.

A Fidesz mindig is nyitott volt a Magyar Demokrata Fórummal való együttműködésre. Az elmúlt két esztendőben azonban, az MDF elnöksége ettől határozottan elzárkózott. Ezt messzemenőkig tiszteletben tartva, a Fidesz senkivel, semmilyen formában nem folytat tárgyalásokat a választásokon való közös indulásról – tudatta közleményében Rogán Antal, a Fidesz kampányfőnöke.

Forrás: Heti Válasz

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.