Gyuró György: Hurrikánstatisztika

MNO
2005. 09. 26. 7:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyuró György: A meteorológus ilyenkor áttekinti az éghajlati adatbázisokat, megvizsgálja az előrejelzési modellek eredményeit, és igyekszik fizikai törvényeken alapuló kapcsolatot találni az éghajlatváltozás következményei és a hurrikánévad intenzitása között. Hasonlítsuk tehát össze a 2005-ös amerikai hurrikánévad eddigi történetét az USA 150 éves hurrikánstatisztikájának adataival! A Rita az év 17. trópusi ciklonja az észak-atlanti térségben. A 17 közül kilenc érte el a hurrikán erősséget, és ebből négy lett hatalmas, azaz legalább 3-as erősségű. A Katrina és a Rita hurrikánok végezték a legnagyobb pusztítást, ezek partot éréskor 1-es, illetve 3-as erősségűek voltak. A májusban kiadott és augusztus elején megerősített előrejelzések szerint az idei hurrikánévad intenzitása duplája lesz az átlagosnak, azaz tíz helyett legalább húsz ciklon várható, közülük öt helyett tíz fejlődik hurrikánná, és az átlagos egy-kettő helyett négynek-ötnek az erőssége lesz 3-as vagy annál nagyobb fokozatú. Az elmúlt 150 év adatai alapján ezek a számok megközelítik az eddigi, 1933-as rekordot (21 trópusi ciklon), és meghaladják 1995, 1969, 1887 és 1936 statisztikáját, amikor rendre 19, 18, 17 és 16 ciklont regisztráltak. A partot éréskor 3-as erősségű Rita 19. a 150 éves archívumban, a Katrina pusztítása viszont a parton megfigyelt 1-es erőssége ellenére is messze túlszárnyalja az eddigi csúcstartó Andrew-ét, amely 1992-ben csaknem 27 milliárd dolláros kárt hagyott maga után Floridában.

(Magyar Hírlap, 2005. szeptember 26.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.