Jövőre több mint 1450 milliárd forinttal duzzad tovább az államadósság, melynek GDP-arányos mértéke év végére eléri a 60,8 százalékot, ezzel meghaladva a maastrichti kritériumokban meghatározott hatvanszázalékos maximumértéket. A Pénzügyminisztérium tervezete szerint jövőre mind a devizában, mind a forintban fennálló államadósság emelkedik, a devizaadósság jövőre 4318 milliárd forintra, a forintadósság pedig 9826 milliárdra rúg, a kamatteher pedig eléri a 831 milliárd forintot.
Veres János pénzügyminiszter ma benyújtotta a jövő évi költségvetési javaslatot az Országgyűlésnek. Megjegyezte: tévedés az a sajtóban megjelent adat, amely szerint az adósságállomány túllépte volna a GDP 60 százalékát. A költségvetés szerint ez 58 százalék.
A jövő évi államháztartási pénzforgalmi hiány több mint 96 százalékát egyedül a központi költségvetés adja – számol be a birtokába jutott adatok alapján a Napi Gazdaság. A magyarázat a lap szerint az lehet, hogy 2006-ban a költségvetés 300 milliárd forinttal járul hozzá a tb kiadásaihoz: ebből finanszírozzák azok ellátását, akik különböző okokból nem fizetnek járulékot. Ez a pénz eddig is befolyt a tb-kasszába, de korábban nem volt nevesítve a jogcím, így lényegében a hiány pótlására szolgált. A bevételek – az adócsökkentések miatt – 3,2 százalékkal csökkennek, a kiadások azonban 10 százalékkal emelkednek a 2005-re várhatóhoz képest. A helyi önkormányzatok támogatása 107 milliárd forinttal apad, a kormány szerint elsősorban a családtámogatások és az adócsökkentések átvezetése miatt.
Az adótervekből az derül ki, hogy míg a gazdálkodók befizetései 1,5 százalékkal emelkednek jövőre, a fogyasztáshoz kapcsolt adókból – betudhatóan az 5 százalékontos felsőáfakulcs-csökkentésnek – az idén várható bevétel 0,4 százalékával kevesebb folyhat be jövőre. Áfából a tervek szerint mindössze 59 milliárd forintot visz el az adócsökkentés. A lakosságtól 9 százalékkal vár többet a büdzsé, ezen belül szja-ból 102 milliárd forinttal, vagyis több mint 10 százalékkal nagyobb a bevételi terv. A jövő évi büdzsé legnagyobb vesztese egyes információk szerint az Oktatási Minisztérium lett, melynek 300 milliárd forinttal kurtították meg a keretét. A GKM-nek 280 milliárdról kellett lemondania – cikkezik a Napi Gazdaság.
Lavrov vészjósló üzenetet küldött a NATO-nak
