Az idei, eredményszemléletű, nyugdíjreformmal korrigált költségvetési hiány a GDP 6,1 százaléka lesz, a 2005-re tervezett deficit pedig 4,7 százalék – derült ki Veres János pénzügyminiszter szavaiból, a jövő évi büdzsé tervezetét véglegesítő kormányülés után. (Korábban a jövő évi terv 2,9, az idei 3,6 százalék volt.)
Az idei hiány forintban kifejezve az eredetileg tervezett 1 080 milliárd helyett 1 580 milliárd lehet.
A kormány nem tervezi az autópálya-építések visszafogását, ám alkalmazkodni fog az Eurostat azon álláspontjához, amely az autópályákra költött összegek elszámolásáról rendelkezik – derült ki a pénzügyminiszter tájékoztatójából. Veres János bejelentette: elmarad az Állami Autópálya Kezelő Részvénytársaság tervezett 3 milliárd eurós kötvénykibocsátása is, mert az Eurostat álláspontja szerint e pénz jelentős részét az államháztartás részeként kellene elszámolni. Így a kibocsátás nagyrészt szükségtelenné vált. Ha szükséges, az autópálya-építéshez hiányzó összeget a Magyar Államkincstáron keresztül biztosítja majd a kormányzat
Veres szerint nem készítettek választási költségvetést, s az adóváltozások miatt kieső bevételeket a kiadások csökkentésével ellensúlyozzák. A kabinet a középtávú gazdaságpolitikai stratégiáról ezúttal nem tárgyalt, ám a következő hetekben áttekinti, az euró bevezetéséhez milyen makropálya a legcélszerűbb. Veres elmondta, hogy az idei költségvetés módosított számai, valamint a jövő évi tervek alapján 2008-ra teljesíthető az eurózóna-csatlakozáshoz szükséges deficitcél. Hozzátette: a kormány az év végéig vizsgálja felül az euróbevezetési céldátumot, s a 2010-es dátumot még nem zárták ki.
Több mint egy forintot gyengült a forint az euróval szemben szerdán délután, miután a pénzügyminiszter bejelentette az ez évi és jövő évi államháztartási hiány módosított tervszámait.
Az euró árfolyama 249,45 forintra ugrott föl a bejelentés előtti 248,30 forint körüli szintről. Reggel 247,65/75 forinton jegyezték az eurót.
A módosított költségvetési hiánycél felnyitotta a piac szemét
Kiderült, hogy a gazdaság az elkövetkező években nem úgy fog festeni, mint ahogy ezt eddig hinni lehetett. A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 423,16 pontos csökkenéssel 23.078,47 ponton zárt szerdán. Az előző kereskedési napi záró értékhez képest ez 1,80százalékos gyengülés. A 27,8 milliárd forintos forgalomban valamennyi vezető részvény gyengült, pedig a Richter és az OTP rekordot ért el napközben, a Magyar Telekom részvényei sem voltak öt éve ilyen drágák. A BUMIX 16,34 ponttal 1.751,22 pontra esett.
Farkas Róbert, a Magyar Takarékbank Rt. üzletkötője beszámolt arról, hogy kora délutánig rekordokat döntögetett a piac, ám Veres János pénzügyminiszter költségvetési hiánnyal kapcsolatos bejelentése „brutális fordulatot hozott„. – A módosított költségvetési hiánycél felnyitotta a piac szemét, hogy a gazdaság az elkövetkező években nem úgy fog festeni, mint ahogy ezt eddig hinni lehetett – mutatott rá a Magyar Távirati Iroda szerint az üzletkötő, hozzátéve: szinte minden papírnál az eladás lett jellemző, főként a bankpapírok árfolyamai estek. Legkevésbé a Richtert érintette a „zuhanás”, hiszen a pénzügyminiszteri bejelentés hatására erősödő dollár jó a gyógyszeriparnak – mondta Farkas Róbert. Megjegyezte, hogy ennek ellenére az Egis azért veszített értékéből. Az üzletkötő szerint Veres János bejelentése hosszú távon is negatívan befolyásolja a piaci folyamatokat.
Kölkedi István, a Buda-Cash Brókerház Rt. üzletkötője ezzel szemben úgy látja, hogy a bejelentés hatása valószínűleg nem gyűrűzik át még az elkövetkező napokra sem. Az OTP-részvények ára 200 forinttal 8.430 forintra csökkent, 9,5 milliárd forintos forgalomban. Napközben a papír ára elérte a 8.790 forintot is, ami az eddigi legmagasabb kötésár. A Richter árfolyama 495 forinttal volt alacsonyabb, mint kedden záráskor, a papír záráskor 37.500 forintot ért, napközben új történelmi csúcsra, 38.400 forintra is emelkedett papír ára. A gyógyszergyártó részvényeivel 3 milliárd forint értékben kereskedtek. Az Egis 663 millió forint forgalomban 18.695 forintos árfolyamon zárt, ami 255 forinttal kevesebb a keddinél. A Mol árfolyama 445 forinttal 22.605 forintra esett, az olajipari cég részvényeinek forgalma 8,2 milliárd forint volt. A Magyar Telekom árfolyama 12 forinttal 1.070 forintra csökkent, forgalma 4,2 milliárd forint volt.
Az EU-nak mindegy, mikor vezetjük be az eurót
Az Európai Bizottság nem szab határidőt az Európai Unió tavaly csatlakozott új tagjainak az euró bevezetésére, a közös pénzre való áttérésnek csak az az előfeltétele, hogy az érintett országok teljesítsék az euróövezeti csatlakozáshoz nélkülözhetetlen, úgynevezett maastrichti kritériumokat – jelentette ki szerdán az Európai Bizottság szóvivője Brüsszelben, arra az újságírói kérdésre reagálva, amely az eurótagság magyar céldátumának esetleges eltolódására vonatkozott.
Amelia Torres, a brüsszeli bizottság szóvivője a testület szokásos napi tájékoztatóján ezzel kapcsolatban nyilatkozva hangoztatta: a bevezetés ma ismeretes céldátumait nem az Európai Bizottság tűzte ki, hanem maguk az új tagállamok. Valamennyi új tagországnak kötelező csatlakoznia az euróövezethez – emlékeztetett. A bizottság elsősorban azt tartja szem előtt, hogy a csatlakozók teljesítsék az ehhez szabott feltételeket. Erre szolgál az úgynevezett konvergenciaprogram, amelyet alapvetően szintén az érintett országok készítenek el – mutatott rá.
Az Európai Bizottság ugyanakkor komolyan aggódik a magyar költségvetési helyzet miatt – tette hozzá a szóvivő. Amelia Torres közölte: figyelembe veszik majd a költségvetés alakulását a következő hetekben, amikor újraértékelik az új tagállamok fiskális programjait. A szóvivő arról is beszélt, hogy a Bizottság nem szab határidőt az unió új tagállamainak az euró bevezetésére.
Forrás: Magyar Rádió, privatbankar.hu
Büntetőjogi felelősséget is felvethet Ruszin-Szendi villaügye
