Jelentős hiánynövekedés idén és jövőre is

Az Eurostat ismert elvárásait is figyelembe véve 3,6 százalékról 6,1 százalékra módosította a kormány az idei GDP-arányos hiányt, a jövő évre pedig az eredetileg tervezett 2,9 százalék helyett 4,7 százalékot terveznek – jelentette be a pénzügyminiszter a költségvetés végső változatát tárgyaló kormányülés után. – Az Európai Bizottság komolyan aggódik a magyar költségvetési helyzet miatt – mondta a brüsszeli bizottság szóvivője. • A jóléti rendszerváltás csődje: tanulmánykötet a Gyurcsány-kormányról• Járai: Nem tartható az idei hiánytervezet• Orbán: 2013-2016 között lesz esély az euróra• Rogán: Hol a pénz, ami miatt tovább nőtt az államadósság?• Kátyúzódás• Szigorúbb költségvetés, kevesebb ígéret kell Bokros szerint

MNO
2005. 09. 28. 16:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idei, eredményszemléletű, nyugdíjreformmal korrigált költségvetési hiány a GDP 6,1 százaléka lesz, a 2005-re tervezett deficit pedig 4,7 százalék – derült ki Veres János pénzügyminiszter szavaiból, a jövő évi büdzsé tervezetét véglegesítő kormányülés után. (Korábban a jövő évi terv 2,9, az idei 3,6 százalék volt.)

Az idei hiány forintban kifejezve az eredetileg tervezett 1 080 milliárd helyett 1 580 milliárd lehet.

A kormány nem tervezi az autópálya-építések visszafogását, ám alkalmazkodni fog az Eurostat azon álláspontjához, amely az autópályákra költött összegek elszámolásáról rendelkezik – derült ki a pénzügyminiszter tájékoztatójából. Veres János bejelentette: elmarad az Állami Autópálya Kezelő Részvénytársaság tervezett 3 milliárd eurós kötvénykibocsátása is, mert az Eurostat álláspontja szerint e pénz jelentős részét az államháztartás részeként kellene elszámolni. Így a kibocsátás nagyrészt szükségtelenné vált. Ha szükséges, az autópálya-építéshez hiányzó összeget a Magyar Államkincstáron keresztül biztosítja majd a kormányzat

Veres szerint nem készítettek választási költségvetést, s az adóváltozások miatt kieső bevételeket a kiadások csökkentésével ellensúlyozzák. A kabinet a középtávú gazdaságpolitikai stratégiáról ezúttal nem tárgyalt, ám a következő hetekben áttekinti, az euró bevezetéséhez milyen makropálya a legcélszerűbb. Veres elmondta, hogy az idei költségvetés módosított számai, valamint a jövő évi tervek alapján 2008-ra teljesíthető az eurózóna-csatlakozáshoz szükséges deficitcél. Hozzátette: a kormány az év végéig vizsgálja felül az euróbevezetési céldátumot, s a 2010-es dátumot még nem zárták ki.

Több mint egy forintot gyengült a forint az euróval szemben szerdán délután, miután a pénzügyminiszter bejelentette az ez évi és jövő évi államháztartási hiány módosított tervszámait.
Az euró árfolyama 249,45 forintra ugrott föl a bejelentés előtti 248,30 forint körüli szintről. Reggel 247,65/75 forinton jegyezték az eurót.

A módosított költségvetési hiánycél felnyitotta a piac szemét

Kiderült, hogy a gazdaság az elkövetkező években nem úgy fog festeni, mint ahogy ezt eddig hinni lehetett. A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 423,16 pontos csökkenéssel 23.078,47 ponton zárt szerdán. Az előző kereskedési napi záró értékhez képest ez 1,80százalékos gyengülés. A 27,8 milliárd forintos forgalomban valamennyi vezető részvény gyengült, pedig a Richter és az OTP rekordot ért el napközben, a Magyar Telekom részvényei sem voltak öt éve ilyen drágák. A BUMIX 16,34 ponttal 1.751,22 pontra esett.

Farkas Róbert, a Magyar Takarékbank Rt. üzletkötője beszámolt arról, hogy kora délutánig rekordokat döntögetett a piac, ám Veres János pénzügyminiszter költségvetési hiánnyal kapcsolatos bejelentése „brutális fordulatot hozott„. – A módosított költségvetési hiánycél felnyitotta a piac szemét, hogy a gazdaság az elkövetkező években nem úgy fog festeni, mint ahogy ezt eddig hinni lehetett – mutatott rá a Magyar Távirati Iroda szerint az üzletkötő, hozzátéve: szinte minden papírnál az eladás lett jellemző, főként a bankpapírok árfolyamai estek. Legkevésbé a Richtert érintette a „zuhanás”, hiszen a pénzügyminiszteri bejelentés hatására erősödő dollár jó a gyógyszeriparnak – mondta Farkas Róbert. Megjegyezte, hogy ennek ellenére az Egis azért veszített értékéből. Az üzletkötő szerint Veres János bejelentése hosszú távon is negatívan befolyásolja a piaci folyamatokat.

Kölkedi István, a Buda-Cash Brókerház Rt. üzletkötője ezzel szemben úgy látja, hogy a bejelentés hatása valószínűleg nem gyűrűzik át még az elkövetkező napokra sem. Az OTP-részvények ára 200 forinttal 8.430 forintra csökkent, 9,5 milliárd forintos forgalomban. Napközben a papír ára elérte a 8.790 forintot is, ami az eddigi legmagasabb kötésár. A Richter árfolyama 495 forinttal volt alacsonyabb, mint kedden záráskor, a papír záráskor 37.500 forintot ért, napközben új történelmi csúcsra, 38.400 forintra is emelkedett papír ára. A gyógyszergyártó részvényeivel 3 milliárd forint értékben kereskedtek. Az Egis 663 millió forint forgalomban 18.695 forintos árfolyamon zárt, ami 255 forinttal kevesebb a keddinél. A Mol árfolyama 445 forinttal 22.605 forintra esett, az olajipari cég részvényeinek forgalma 8,2 milliárd forint volt. A Magyar Telekom árfolyama 12 forinttal 1.070 forintra csökkent, forgalma 4,2 milliárd forint volt.

Az EU-nak mindegy, mikor vezetjük be az eurót

Az Európai Bizottság nem szab határidőt az Európai Unió tavaly csatlakozott új tagjainak az euró bevezetésére, a közös pénzre való áttérésnek csak az az előfeltétele, hogy az érintett országok teljesítsék az euróövezeti csatlakozáshoz nélkülözhetetlen, úgynevezett maastrichti kritériumokat – jelentette ki szerdán az Európai Bizottság szóvivője Brüsszelben, arra az újságírói kérdésre reagálva, amely az eurótagság magyar céldátumának esetleges eltolódására vonatkozott.

Amelia Torres, a brüsszeli bizottság szóvivője a testület szokásos napi tájékoztatóján ezzel kapcsolatban nyilatkozva hangoztatta: a bevezetés ma ismeretes céldátumait nem az Európai Bizottság tűzte ki, hanem maguk az új tagállamok. Valamennyi új tagországnak kötelező csatlakoznia az euróövezethez – emlékeztetett. A bizottság elsősorban azt tartja szem előtt, hogy a csatlakozók teljesítsék az ehhez szabott feltételeket. Erre szolgál az úgynevezett konvergenciaprogram, amelyet alapvetően szintén az érintett országok készítenek el – mutatott rá.

Az Európai Bizottság ugyanakkor komolyan aggódik a magyar költségvetési helyzet miatt – tette hozzá a szóvivő. Amelia Torres közölte: figyelembe veszik majd a költségvetés alakulását a következő hetekben, amikor újraértékelik az új tagállamok fiskális programjait. A szóvivő arról is beszélt, hogy a Bizottság nem szab határidőt az unió új tagállamainak az euró bevezetésére.

Forrás: Magyar Rádió, privatbankar.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.