A Szatmári házaspár perel
Perre készül a kémtörténettel hírbe hozott házaspár, amelynek férfitagja – Szatmári Tibor – többször tagadta, hogy ő vagy felesége a román hírszerzésnek kémkedett volna. Szatmári Tibor csütörtökön elmondta az MTI-nek, hogy ügyvédjük várhatóan szeptember közepén nyújtja be az első kereseteket a bíróságon.
– Sok helyen elhangzottak híresztelések, de csak azokat pereljük, akiknél látható a rosszhiszeműség,illetve nem adták meg a lehetőséget, hogy elmondjuk a véleményünket – mondta Szatmári. Az MTI kérdésére megismételte: természetesen nem igaz az állítás, hogy akár ő, akár felesége a román titkosszolgálatnak dolgozott volna. A férfi megerősítette, hogy a történtek ellenére Magyarországon kívánnak maradni. „Nem fogom megadni azt az örömöt a botrány kirobbantóinak, hogy miattuk mondjak le arról, amit régóta terveztem, vagyis azt, hogy Magyarországon éljek„ – jelentette ki.
A román hírszerzés tagad
– A Román Hírszerző Szolgálatnak (SRI) semmi köze a Magyarországon kémkedéssel meggyanúsított két román állampolgár ügyéhez – jelentette ki Radu Timofte, a SRI igazgatója a titkosszolgálatokat felügyelő parlamenti bizottság és a hírszerző szolgálat vezetői között lezajlott találkozón.
Verestóy szerint a sajtó a hibás
Verestóy Attila szenátor, a parlamenti bizottság alelnöke a titkosszolgálatokat felügyelő parlamenti bizottság és a hírszerző szolgálat vezetői között lezajlott találkozóról az erdélyi Krónikának azt is elmondta: Külföldi Hírszerző Szolgálatnak (SIE) sem volt része ebben az ügyben. Verestóy a Krónikának megjegyezte: Timofte csak érintőlegesen tért ki a sajtóban felröppentett történetre, a tanácskozás nem e téma körül forgott. Verestóy hozzátette, szerinte a sajtó szándékosan felfújt kémtörténetekkel eteti a közvéleményt.
Szatmári Ildikó férje, a szintén kémgyanúba keveredett Szatmári Tibor – aki részt vehetett a Magyar Állandó Értekezlet legbizalmasabb ülésein is – egyébként közeli kapcsolatban állt Verestóyval is, akinek cégtársa volt. A hvg.hu felhívta a figyelmet arra, hogy az SRI-t felügyelő bizottság alelnökének ”nem feltétlenül kellett tudnia a házaspár beszervezéséről„, ugyanis a hivatalosan ismert hét román titkosszolgálat közül a külföldi kémkedés a SIE-hez tartozik, amire Verestóynak nincs rálátása.
Magyar nem kínos
– Nem kínos Magyar Bálint oktatási miniszter személye az SZDSZ számára – mondta Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke a TV2 reggeli műsorában reagálva a Magyart ért támadásokra. Az oktatási miniszter lehallgatása kapcsán az SZDSZ elnöke botrányosnak nevezte, hogy lehallgatási dokumentumok kikerülhetnek a sajtóba.
Szeptemberben meghallgatnák Tóth Andrást
A parlament nemzetbiztonsági bizottságának szeptember végén meg kell hallgatnia Tóth Andrást annak a vizsgálatnak az eredményéről, amelyet a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok irányításában közreműködő politikai államtitkár az úgynevezett kémügy kapcsán jelenleg folytat – montda Tóth Károly, a testület szocialista alelnöke csütörtökön, aki egyúttal jelezte, ha a testület nem fogadná el az államtitkári jelentést, további vizsgálat lefolytatásáról dönthet.
A vizsgálat megindult
Megkapta és jelenleg tanulmányozza Gyurcsány Ferenc miniszterelnök azt az írásbeli jelentést, amelyet Tóth András polgári titkosszolgálatokat felügyelő politikai államtitkár készített a kémügyről – mondta el a Magyar Nemzetnek szerdán László Boglár kormányszóvivő. A jelentést a kormányfő pénteken kérte az MSZP-s államtitkártól.
A kormányfő asztalán lévő dosszié tartalma államtitok. Nem ez az egyetlen titok ebben a homályos ügyben: éppen ezért a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) szeptember végi határidővel vizsgálatot indít annak kiderítésére, történt-e államtitoksértés a „kémtörténet” megszellőztetése során. Ennek kapcsán a Népszabadság egy forrása megjegyezte: a román lapokban megjelent hivatkozások formai jegyei kísértetiesen hasonlítanak a lehallgatási jegyzőkönyvekére.
Visszafogottan erotikus
A múlt héten romániai napilapokban és internetes oldalakon láttak napvilágot állítólag a magyar titkosszolgálattól származó lehallgatási jegyzőkönyvek. Ezekben Magyar Bálint oktatási miniszter egy Lorin fedőnevű személyt hív telefonon, a dokumentumban – a transindex.ro nevű portál szerint –„visszafogottan erotikus, gyakran semmitmondó utalásokat, félmondatokat, sóhajokat, szüneteket, találkozóegyeztetéseket” lehet olvasni. A jelentésekben – amelyeket feltételezhetően a magyar Nemzetbiztonsági Szakszolgálat rögzített – telefonszámok is beazonosíthatók, az egyik mobilszámon Szatmári Ildikó, az oktatási tárca volt munkatársa jelentkezett – írja a Magyar Nemzet.
Májusban is téma volt a Szatmári-ügy
A Népszabadság információja szerint a parlament nemzetbiztonsági bizottságában már májusban téma volt a Szatmári-ügy, méghozzá úgy, hogy az egyik politikus célozgatott rá, hogy tudomása van a történtekről.
Gyurcsány beszélt először Szatmáriékról
A Magyar Nemzet korábban megírta, hogy értesülései szerint a Szatmári-ügyről először Gyurcsány Ferenc beszélt a balliberális sajtó munkatársainak tartott eligazításon. A kormányszóvivő a Magyar Hírlapnak cáfolta ezt a hírt.
Mindezek – az NBH-jelentés megrendelésének és az államtitoksértés vizsgálatának ténye, valamint a nemzetbiztonsági bizottságban történtek – a Népszabadság forrásai szerint arra engednek következtetni, hogy van valóságalapja a „kémtörténetnek”.
A Népszabadság információi szerint az ügy valódi főszereplője egyébként nem a korábban a Határon Túli Magyarok Hivatalánál dolgozó Szatmári Ildikó, sokkal inkább a férje, az „RMDSZ-nagykövet” Szatmári Tibor, aki kiterjedt nemzetközi és magyar politikai kapcsolatokkal rendelkezik.
Az IHM-től körülbelül egymilliárd forint áramlott Erdélybe Szatmári közvetítésével
A hirszerzo.hu tegnap közölte, hogy csak az SZDSZ-es vezetésű informatikai tárcától egymilliárd forint körüli összeg áramlott a magyarországi adófizetők pénzéből Erdélybe Szatmári Tibor közvetítésével, aki kulcsszerepet játszott a Medgyessy-kormány határon túli támogatásainak célba juttatásában.
Újabb bizonyítékok jelentek meg
Az Index birtokába került, titkos és több szakértő által hitelesnek nevezett dokumentumok szerint a miniszter tavaly többször is felhívta májusban a mobilján a titkosszolgálat által megfigyelt és Lorin fedőnéven jelzett egykori kolleginát, aki a jegyzőkönyvek tanúsága szerint jelentős szerepet játszott a román–magyar oktatási szerződés előkészítésében.
Az Index birtokába került telefonbeszélgetésekben konkrét szexuális utalások nem történtek. A miniszter és a nő kapcsolata azonban érezhetően bensőséges, Magyar többször enyelgő hangnemben beszél Lorinnal.
Az oktatási tárca sajtóosztályán megkérdőjelezték a romániai lapokban megjelent lehallgatási jegyzőkönyvek hitelességét, így nem akartak érdemben reagálni az iratokban foglaltakra sem. Az egyik dokumentum szerint Szatmári Ildikónak felmondása után még előkészített szerződése volt az oktatási tárcánál tanulmányírásra.
A jegyzőkönyv szerint Magyar Bálint azt javasolja Szatmárinak, hogy a magyar–román oktatási megállapodás aláírása után beszéljék meg a részleteket Anitával. (Anita ebben az esetben minden bizonnyal Hriczu Anitát, az oktatási miniszter kabinetfőnökét jelölheti.) Az OM viszont határozottan tagadja, hogy a hölgynek bármilyen szerződéses kapcsolata lett volna a tárcával azután, hogy a Határon Túli Magyarok Hivatalához távozott.
Az OM-nél az Indexnek elismételték azt a korábbi nyilatkozatot, hogy Szatmári Ildikó, a tárca politikai államtitkárságán dolgozott, és sem az ott töltött egy év alatt, sem azóta nem közölte senki a minisztériummal, hogy a személye nemzetbiztonsági kockázatot hordozna. Korábban az OM sajtóosztályán az Index érdeklődésére azt mondták, Magyar Bálintnak csak szakmai kapcsolata volt Szatmári Ildikóval.
Több, egymástól független szakértővel ellenőriztették a dokumentumokat, és azok mindegyike azt mondta, hogy valószínűleg hitelesek – közölte a Távirati Irodával Uj Péter, az Index.hu hírportál főszerkesztője, aki hozzátette: elektronikus formában, magyarországi forrásból érkeztek szerkesztőségükhöz a dokumentumok.
(Forrás: Népszabadság, Magyar Nemzet, Index)
A nyugdíjasok a postán átvehetik majd az élelmiszer-utalványt, ha a kézbesítés sikertelen
