Kínlódnak a cégek Magyarországon

A gördülékeny üzleti tevékenység akadályozását a magyarországi hivatalok már a cégalapításnál elkezdik, de nemzetközi összehasonlításban a különféle működési engedélyek megszerzése, az ingatlantulajdon-bejegyzés vagy az adóügyintézés is igen bonyolult és időigényes. Egyetlen pozitívum, hogy könnyű elbocsátani a munkásokat – írja hazánkról készített felmérésében a Világbank.

MNO
2005. 09. 14. 12:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon kétszer olyan nagy a cégalapítás átlagos időigénye (38 nap), mint a fejlett országokat tömörítő OECD-térség átlagában. Idehaza ráadásul az egy főre jutó éves bruttó nemzeti jövedelem (GNI) 79,6 százalékát kell letétbe helyezni ahhoz, hogy megkapjuk a cégjegyzékszámot, míg az OECD-átlag csupán 28,9 százalék. (A Világbank szakértői egy maximum ötven alkalmazottal és az éves GNI tízszeresének megfelelő alap- vagy törzstőkéjű vállalat létrehozásának körülményeit hasonlították össze.)

A hazai cégek hivatali kínjai azonban távolról sem korlátozódnak a cégalapításra. A különféle működési engedélyek beszerzése is sokkal több, hoszszabb és költségesebb ügyintézést igényel, mint az OECD átlagában. A Világbank által mintaként használt képzeletbeli építőipari cégnek egy standard méretű és felszerelésű raktár megépítéséhez 25-féle hatósági engedélyezési lépést kell megtennie Magyarországon (beleértve a különböző közművek bekötéséhez szükséges jóváhagyásokat is), míg az OECD átlaga csak 14-féle eljárás. Idehaza az eljárások összesített időigénye 213 nap, szemben a 150 napos OECD-átlaggal (már maga az ingatlan megvétele is nehezebb, a földhivatali bejegyzés ugyanis nálunk 78 napot vesz igénybe átlagosan, míg a fejlett országokban csak 33-at). A legriasztóbb azonban az ügyintézés drágasága: képzeletbeli cégünk az egy főre jutó magyarországi GNI 279,1 százalékát fizeti ki a raktárépítési projekt hatósági jóváhagyásaira, OECD-beli versenytársa viszont átlagosan csak 68 százalékát.

Lesújtó adatok szerepelnek hazánkról a Világbank felmérésében az üzleti tevékenység átláthatóságát illetően is. A fontos vállalati döntések nyilvánosságra hozatalának kötelezettségét és a menedzsment ellenőrizhetőségét illetően Magyarország pusztán egy pontot kapott a lehetséges 10-ből, míg az OECD-átlag 6. Nehézkes idehaza az külkereskedelem ügyintézése is: egy átlagos exportügylet lebonyolítása 23 napot vesz igénybe (a fejlett országok átlagában csak 12-t), egy importügyleté pedig 24-et (a fejlett országokban 14-et). Magas a magyarországi adóterhelés is OECD-összehasonlításban, és több időt is vesz igénybe az adóügyintézés (évente 304 órát a fejlettek 192 órás átlagával szemben). Mindezen túl hazánkban még az üzleti tevékenység befejezése is nehezebb, mint Nyugaton – egy cég felszámolása átlagosan két évig tart, és a felszámolás költsége a megmaradt eszközérték 14 százalékát viszi el, az OECD-átlag hasonló mutatója pedig csak másfél év és 7,6 százalék.

A teljes képhez az is hozzátartozik, hogy az üzleti környezet bizonyos elemei hazánkban viszonylag kedvezőek. Magyarországon könnyebb felvenni és elbocsátani munkásokat, mint az OECD átlagában (de munkaidejüket a cég igényei szerint rugalmasan alakítani már sokkal nehezebb, mint a fejlett országokban). Nem rosszabbak idehaza a hitelfelvételi lehetőségek, mint Nyugaton, és némileg olcsóbban lehet kikényszeríteni egy üzleti szerződés betartását a bíróságon, mint az OECD-térség átlagában. Mindez azonban nem változtat azon az összképen, hogy a gazdaság bürokratikus terhei a Világbank-felmérés szerint Magyarországon sokkal nagyobbak, mint a fejlett országok zömében.

Forrás: Világgazdaság (vg.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.