London rendkívül kínos helyzetbe lavírozta magát

London rendkívül kínos helyzetbe lavírozta magát azáltal, hogy a júniusi csúcson az utolsó pillanatban váratlanul előállt a költségvetés radikális átalakításának igényével, és ezzel felborította a nagy nehezen összetákolt megállapodást az EU 2007–2013 közti költségvetési keretéről.

MNO
2005. 09. 22. 6:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A brit elnökség a napokban lezárta a júliusban elkezdett kétoldalú egyeztetéseket a tagállamokkal a következő hétéves költségvetési keretről. Ezek deklarált célja a különböző egyéni igények leltárba vétele volt – kimondatlanul azonban alighanem az időhúzás is. Hiszen ha a brit kormány most ragaszkodik az uniós büdzsét fenekestül felforgató elképzeléseihez, azzal bebiztosítja saját elnöksége sikertelenségét – ha viszont visszatér a luxemburgi elnökség júniusi utolsó tárgyalási javaslatához, azzal megmentheti ugyan a pénzügyi keretet, de elveszti „arcát”.

A kiutat a konszenzusos luxemburgi javaslat megőrzése és egyfajta felülvizsgálati klauzulával való kiegészítése jelentheti (ez a klauzula tenne ígéretet a büdzsé későbbi radikális átalakítására).

A kulcskérdés az, hogy mi lesz az utóbbi tartalma – fejtette ki egy tegnapi háttérbeszélgetésen Iván Gábor, az Európai Ügyek Hivatalának elnökhelyettese. Erről egyelőre nem nyilatkozik az elnökség, s a most befejezett kétoldalú konzultációk eredményét sem kívánja közzétenni. Sőt, az októberi informális állam- és kormányfői csúcs napirendjére sem akarja felvenni a költségvetés kérdését, hanem csak novemberben akarja közzétenni első (és rögtön véglegesnek is szánt) javaslatait, hogy majd a decemberi félév-záró csúcson szülessen róluk megállapodás.

A büdzsévita ennek ellenére az elmúlt napokban látványosan újraindult, s ebben a visegrádi négyek is igyekeznek aktívan részt venni. A jövő héten Magyarország, Szlovákia, Cseh- és Lengyelország szakértői szinten egyeztet Budapesten a brit elnökséggel a költségvetési keret szerkezetéről, a felülvizsgálati klauzuláról, a saját források rendszeréről.

A Kohéziós Politika Barátai nevet viselő tömörülés pedig (itt a tíz új tagállam mellett a két ibériai állam és Görögország vesz részt, megfigyelőként pedig Finn-, Olasz-, Írország és Belgium is) október elején tart egyeztetést Budapesten, megakadályozandó, hogy az új büdzsétervek visszanyesegessék a számukra fontos felzárkóztatási (kohéziós és strukturális) támogatásokat.

Emellett gőzerővel beindult a különböző reformelképzelések tesztelése is. Az Európai Bizottság költségvetési felelőse például kedden 30-50 milliárd euró átcsoportosítását javasolta a felzárkóztatási fejezetből a versenyképességi alap javára – számolt be az EUobserver. Dalia Grybauskaité egyúttal néhány milliárd eurós szerkezetátalakítási alapot is létrehozna a maródi iparágak (például a textilágazat) megsegítésére, de francia diplomaták szerint a tagállamok zöme ellenezné ezeket az elképzeléseket. A spanyol kormány viszont éppen fordítva, a versenyképességi pénzekből „csípne le” a felzárkóztatási összegek javára.

A következő hetekben még várhatóan sok hasonló vagy éppen ellentétes javaslat is felbukkan, de igazi döntési helyzet szakértők szerint csak novembertől, az elnökségi javaslatok közzétételét követően várható. Ha viszont a német kormányalakítás körüli bizonytalanság elhúzódik, és esetleg új választások kiírására kerül sor, akkor szakértők szerint gyakorlatilag kizárt, hogy az idén tető alá lehessen hozni a megállapodást.

Forrás: Világgazdaság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.