Ma dönthet a kormány az FTC jövőjéről

A szerdai kormányülésen kerülhet napirendre az Üllői úti stadion sorsa. Az FTC elnöksége hétfőn lemondott a pálya használati jogáról, így az állam pályázatot írhat ki egy új, 30-35 ezer fős stadion építéséről. Hírek szerint a klub jelentős, akár másfél milliárdos összeghez juthat az államtól, amely biztosítaná a szakosztályok működését.

Kaposi Dávid
2005. 09. 13. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Ferencvárosi Torna Club hétfői elnökségi ülésén a tagok döntésükkel hozzájárultak, hogy az Üllői úti stadion 11 éves használati joga az államhoz kerüljön. Így lehetővé válik, hogy pályázatot írjanak ki egy új, 30-35 ezer néző befogadására alkalmas stadion építésére, amely 2008-ig felépülne és az egyik helyszíne lehet a 2012-es magyar–horvát közös rendezésű Európa-bajnokságnak.

Az FTC a jog lemondásának ellentételezéseként Furulyás János klubelnök szerint is jelentős összeget kap az államtól. A kormány határozata után jöhet létre egy megállapodás az állam és az FTC között a pályahasználatról, amely rögzíti, hogy a klub hol rendezheti mérkőzéseit az építkezés alatt, és ezért mekkora költségtérítéshez juthat. Furulyás János arról tájékoztatott, hogy a korábban felvett 238 millió forintos OTP-hitelt ez nem befolyásolja, azt a klub vagy saját forrásból, vagy az államtól kapott összegből fogja rendezni október 31-ig.

A kormány szerdai ülésén napirenden lesz az Üllői úti stadion államhoz kerülésének az ügye, ám a pályázat kiírására várhatóan további egyeztetések után kerülhet sor – közölte Énekes Zoltán, a Nemzeti Sporthivatal (NSH) kabinetfőnöke. A kabinetfőnök nem árult el konkrét összeget, amelyet az állam fizetne az FTC-nek a használati jogról való lemondás ellentételezéseként. Énekes hozzátette: a kormány döntése független attól, hogy a magyar–horvát közös pályázat versenyben marad-e novemberben, amikor az UEFA háromra szűkíti a 2012-es Eb rendezésére kandidálókat.

Énekes kiemelte: az állam nem hagyhatta, hogy a magyar sport egyik alappillére elvesszen, ezért valamilyen megoldásra törekedett. Hozzátette, hogy az FTC a magyar sport számára is fontos, így az állam úgy érezte, lépnie kell.

Horváth K. József, az FTC kommunikációs igazgatója nem támasztotta alá a sajtóban megjelent információkat az államtól kapott összeg nagyságáról (1,5-1,7 milliárd forint látott napvilágot), csupán annyit árult el, hogy valóban jelentős összegről van szó, amelynek egy része fedezné a tartozásokat, míg a többi pénz bankba kerülne, és a kamatok jó időre biztosítanák a klub 11 szakosztályának működését. Hozzátette: úgy tudja, a kabinet rövid határidőn belül tárgyalja az ügyet, és kedvező, hogy az utóbbi időben felgyorsultak az események.

Horváth K. kiemelte: az állam által kiírandó pályázat feltételei között az FTC Labdarúgó Rt. működtetése is kitételként szerepelhet. A klubnak elsőbbségi joga lehet az új stadion használatára. Az ma még természetesen kérdéses, hogy a bevételből a jelenleg fizetendő 25 százalék helyett mekkora összeget kell ezért fizetni.

Korábban a Ferencváros egy kisebb, 20-22 ezres futballstadion építéséhez keresett befektetőt, amely a klub igényeit kielégítette volna, az állam azonban ennél nagyobb létesítményt akar építeni. A később kiírandó pályázaton indulhatnak mindazon cégek, amelyekkel eddig Furulyás János tárgyalásban volt. Miután az állam nem adta át 49 évre a terület vagyonkezelői jogát az FTC-nek, ahogy arra korábban kifejezte hajlandóságát, és az elmúlt másfél évben nem írt ki pályázatot a terület hasznosítására, így értelemszerűen az FTC-ben fantáziát látó befektetők nem is tudtak elindulni rajta. Az FTC elnöksége egy korábbi ülésén mindhárom eddig érdeklődő befektetőjelöltet támogatásáról biztosította.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.