Az ember tragédiája 1883-as ősbemutatójának évfordulóján, szeptember 21-én tartjuk a magyar dráma napját. A nap megünneplését a Magyar Írószövetség kezdeményezte 1984-ben azzal a szándékkal, hogy ráirányítsa a figyelmet a magyar drámairodalom értékeire, illetve új művek alkotására serkentse az írókat.
Az idén az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet (OSZMI) Drámai jövő? címmel rendezte meg hagyományos ünnepségét.
Az intézet új klubhelyiségében Tót Lajos órát tart címmel rendhagyó drámaelemzést végzett Hegedűs D. Géza Örkény István Tótékjáról.
Drámaírói életművéért Szép Ernő-díjjal tüntette ki Eörsi Istvánt a kultuszminiszter a magyar dráma napján, Schein Gábort pedig az ígéretes pályakezdésért. – Ezekben a napokban költségvetési vitákat folytatunk, és ilyen értelemben számomra minden nap a magyar dráma napja, azt szeretném, ha minden nap végén egy-egy megvívott csata után a dráma jövője és ne a drámai jövő bizonyosodjék be – mondta az eseményen Bozóki András. Hozzátette: az elmúlt évek művészi színvonalát meg kell őrizni.
A tavalyival azonos, 50 millió forintos kerettel hirdette meg a miniszter a Katona József drámaírói pályázatot. A 2004/2005-ös évadban ez 22 kortárs magyar dráma bemutatójára volt elég.
A színházi szakemberek szerint a költségvetési megszorítások a produkciók színvonalát veszélyeztetik.
Már tegnap elkezdődött a Bárka Színház, a Rádiószínház és a Drámaírói Kerekasztal által szervezett, magyar drámákat felolvasó színházi est, amelyen ma este hattól Nénnyei Pál Ők című művét olvassák fel a tatabányai Jászai Mari Színház művészei, este nyolckor pedig Kiss Csaba Kun László című királydrámáját tolmácsolják a Bárka Színház színészei. A produkciókból rádiófelvétel készül.
Drámák 24 órán keresztül címmel ma reggeltől holnap reggelig tartanak felolvasást Mezőkövesden. A Budaörsi Játékszínben a IV. Országos Ifjúsági Színjátékíró Verseny díjnyertes darabjait mutatják be.
(Forrás: Magyar Nemzet, Népszava, Theater Online, hirtv.hu)
Tisza-DK koalícióra számít Kijev
