„Ne legyen az országnak rossz érzése a költségvetés miatt!”

Októbertől tíz százalékkal csökkennek a távfűtéses lakásban élő kisnyugdíjasok fűtési költségei, a kedvezmény ugyanakkor nem összeadható, érvényesítéséhez pedig helyi rendeleteket kell alkotni az önkormányzatoknak - derül ki a miniszterelnöki rádióinterjúból. Gyurcsány Ferenc szerint nem kell, hogy az országnak rossz érzése legyen a költségvetés miatt, Magyarországon az emberek amúgy is érzik, hogy növekednek a jövedelmeik, hogy a gazdaság jó irányba halad - utalt egy felmérésre a miniszterelnök. • Fidesz: egy mindenkire kiterjedő, érezhető támogatási rendszerre volna szükség

MNO
2005. 09. 20. 8:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Októbertől tíz százalékkal csökkennek a távfűtéses lakásban élő kisnyugdíjasok fűtési költségei, a kormány elé legkésőbb jövő héten szerdáig fog bekerülni a távfűtés kompenzációjáról szóló javaslat, mely a minimumnyugdíj háromszorosáig (azaz jelenleg 74.100 forintig) terjedő nyugdíjsávban érvényesíthető kedvezmény lesz. A kedvezmények ugyanakkor nem lesznek összeadhatók, egy háztartás, függetlenül attól, hogy ott hány nyugdíjas él, csak egy kedvezményt vehet igénybe, a kompenzáció érvényesítéséhez ugyanakkor helyi rendeleteket kell alkotniuk az önkormányzatoknak – közölte szokásos keddi rádióinterjújában Gyurcsány Ferenc.

A miniszterelnök a jövedelmek és a nyugdíjak vásárlóértékének 4,5-5 százalékos növekedését ígérte az idei évre, s hozzátette, Magyarországon a jövedelmek növekedését az elmúlt 10 év átlagában sikerült a gazdasági növekedéssel egy szinten tartani, amely szerinte gyorsabb, mint az európai átlag. „Ebből lesz egy bérfelzárkóztatás, hogy olyan lesz a magyar életszínvonal belátható időn belül, mint az átlagos európai. Ötezer forint fog maradni egy átlagos négytagú család zsebében az áfa csökkentésétől. Ezekből a lépésekből jön össze az életszínvonal-emelkedés” – közölte a miniszterelnök.

Gyurcsány Ferenc úgy látja, nem a túl nagy szigorúság jellemző 2001 óta a magyar költségvetésre, „hanem sokkal inkább egy ambiciózus társadalompolitikai, politikai program megvalósítása. Úgyhogy szerintem, nem kell, hogy az országnak e tekintetben rossz érzése vagy lelkiismeret-furdalása legyen” – tette hozzá. A miniszterelnök szokásos heti rádióinterjújában egy múlt heti és nyilvánosságra hozott kutatásra utalt, melyből szerinte az derül ki, hogy „az emberek érzik, hogy növekednek a jövedelmeik, hogy a gazdaság jó irányba halad, azaz nem kell azt gondolni ám, hogy az emberek ezt a saját bőrükön nem tapasztalják”.

Ferge Zsuzsával ellentétben, aki a közelmúltban beszélt arról, hogy nem csökken a szegények száma, sőt, növekszik, a miniszterelnök úgy látja, „a szegények száma nem növekedett, csak nem csökken.” Gyurcsány Ferenc elmondása szerint „
soha nem volt Magyarországon az elmúlt 15 évben olyan három év, mint a legutolsó három, amely ennyire intenzíven az átlag és átlag alatti jövedelmi helyzetben, életszínvonalon élőknek az igényére figyelt oda.” A felelős miniszterelnöknek muszáj megtanulni a mértéktartás erejét Gyurcsány szerint, aki úgy látja, kormánya tisztességes programot csinál.

„Mi nem akarunk tönkretenni senkit sem, de azt igenis szeretnénk, hogy ezen a területen is verseny legyen, ne lehessen elkényelmesedni, ne legyenek bebetonozott pozíciók, ne legyenek előjogok” – közölte a miniszterelnök arra a felvetésre reagálva, hogy a nyugdíj-előtakarékossági számla, melyet bárki nyithat, tönkreteszi a nyugdíjpénztárakat. Gyurcsány Ferenc végül úgy fogalmazott, ez az első kormány, amelynek volt bátorsága megállapodni a tőzsdével. „Az a helyes kormányzás, ami érti a munka szempontjait is és érti a piacnak a szempontjait is” – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.