Csapó I. József, a dokumentum szerzője emlékeztet: az Európai Parlament, a Románia EU-hoz való csatlakozásáról szóló 2005. április 13-án jóváhagyott jelentésében határozottan megfogalmazta, hogy az erdélyi magyarság védelmére, az önkormányzás és a szubszidiaritás elveinek tiszteletben tartásával, különleges intézkedéseket kell foganatosítani. E téren ez ideig egyetlen lépés nem történt.
Románia képviselőházának közigazgatási bizottsága szeptember 22-én vita nélkül utasította vissza a Székelyföld autonómiastatútumáról szóló törvénytervezetet, éppen most, amikor az Országgyűlés Romániának az Európai Unióhoz történő csatlakozására vonatkozó törvényjavaslat megszavazására készül. Így akar Románia bejutni az Európai Unióba – olvasható a nyílt levélben.
Székelyföld ma is 76 százalékos többségben levő őshonos közösségének létfeltétele a történelmi régió újralétesítése, az Európai Unióban élő autonóm közösségek által gyakorolt önkormányzási hatáskörökkel való felruházása – vélekedik a szövetség elnöke. Hozzátette: az SZNT arra kérte az Európai Uniót, az Európai Parlamentet, hogy Románia addig ne lehessen az EU tagja, amíg Székelyföldnek nem szavatolnak autonómiát.
– Tisztelettel arra kérjük az Országgyűlést, hogy a Romániának az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló törvényjavaslatot akkor szavazzák meg, amikor Románia területi önkormányzást szavatol Székelyföldnek és személyi elvű autonómiát az erdélyi magyarságnak – áll a Csapó I. József, a Székely Nemzeti Tanács elnöke által aláírt közleményben.
Büntetések miatt alaposan megváltozott a Brit Nagydíj rajtsorrendje
