Veres János kérdőre vonja a hitelminősítő intézetet

Veres János szerint szokatlan a Fitch hitelminősítő intézet azon eljárása, hogy még a vele való konzultáció előtt nyilvánosságra hozták az ország pénzügyeiről szóló jelentésüket. A Fitch valójában nem először ad közre negatív minősítést hazánk konvergenciaprogramjával kapcsolatban.

MNO
2005. 09. 07. 10:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Veres János pénzügyminiszter holnap találkozik Európa legnagyobb hitelminősítő intézetének képviselőivel A találkozónak az ad különleges aktualitást, hogy a Fitch hétfőn hozta nyilvánosságra legfrissebb jelentését Magyarországról. A hitelminősítő intézet legújabb jelentésében kételyeit fejezi ki hazánk 2010-es eurócsatlakozásával kapcsolatban.

A Fitch valójában nem először ad közre negatív minősítést hazánk konvergenciaprogramjával kapcsolatban. Év eleji jelentésében már egy fokozattal visszaminősítette Magyarország hosszú futamú szuverén forintadósságát a Fitch Ratings „a gazdasági egyensúlyt megbontó, makacs költségvetési egyensúlyhiányra” hivatkozva, és meghagyta a még megerősített devizaadósság leminősítésének lehetőségét is. A szuverén forintadósság visszaminősítését indokló közleményben egyébként az is szerepelt, hogy a magas államháztartási hiány növelte az államadósságot, kibillentette egyensúlyából a gazdaságot, rontotta a folyó fizetési mérleget, ezzel együtt pedig kikezdte a gazdaságpolitika hitelességét, amelyért a mindenkori magyar kormány felel.

A Fitch Ratings arra is rávilágított: a kedvezőtlen folyamat késlelteti Magyarország euróövezeti csatlakozását. A Fitch Rating borúlátó jóslatait osztja több nemzetközi pénzügyi szervezet is. Májusban a Standard & Poor’s (S & P) amerikai hitelminősítő intézet hazánk hosszú, illetve rövid futamú forintadósság besorolását rontotta le: a világ legnagyobb hitelminősítője az eddigi A-ról A mínuszra csökkentette Magyarország hosszú lejáratú, szuverén forint-hitelminősítését, míg hazánk rövid lejáratú minősítését az eddigi A–1-ről A–2-re módosította.

A döntés hátterében az állt, hogy a hitelminősítő megítélése alapján változatlanul gyengék a magyar pénzügyi kilátások, továbbá kedvezőtlenül alakulnak a középtávú folyamatok is. Hasonlóképpen értékelte Magyrországot a nemzetközi tekintéllyel bíró Merrill Lynch egyik legutóbbi, hazánkról szóló jelentése is, amely a KSH „furfangjaira” is ráirányította a figyelmet. A londoni cég szerint a gazdaság lendülete az idén tovább gyengül, a növekedés üteme három százalék közelébe lassul, és ez a teljesítmény is nagyban függ a költségvetési ösztönzőktől. A Merrill Lynch úgy tartja: a bizonytalanságot fokozza, hogy a statisztikai hivatal „állítólag ellentmondásos módszertani változtatásokat alkalmaz…, amelyek javították a tavalyi GDP-adatokat”.

A City egyik legnagyobb, a befektetőknek napi piaci helyzetelemzéseket összeállító háza, a Dresdner Kleinwort Wasserstein (DrKW) éppen múlt hét végén kiadott térségi jelentésében írta: a cég az idei év végére 5,0 százalékos államháztartási deficitet vár Magyarországon, és „súlyos mértékben” kétli azt is, hogy a kormány a 2006-os választási évben végre tudja hajtani a tervezett kiadáscsökkentéseket. A Dresdner azt is kijelentette, hogy hazánk csatlakozása az euróövezethez legkorábban 2011-12-re várható.

A Fitch mostani jelentése megállapítja: bár jelentősen csökkent az infláció, a költségvetési hiány változatlanul olyan mértékű, hogy a 2010-re kitűzött csatlakozás legalább egy évet csúszhat. A Fitch által a tíz új EU-tagról kiadott idei éves eurókonvergencia-jelentés szerint a nagyobb közép-európai uniós gazdaságok közül egyedül Szlovákiának van esélye arra, hogy még ebben az évtizedben az euróövezet tagja lehessen, ugyanakkor Lengyelország is teljesítheti elvileg a szintén 2009-re kitűzött belépési céldátumot, mivel az elmúlt 12 hónapban tett előrelépéseket a konvergenciában, de ehhez a következő kormánynak komoly elkötelezettségeket kell vállalnia és gyors költségvetési kiigazításokat kell tennie a szeptemberi választások után, ezért a Fitch valószínűbbnek tekinti Lengyelország 2010-es csatlakozását. Csehország valószínűleg tartani tudja a 2010-es céldátumot, így a négy ország közül Magyarország esélyeit tartják a legrosszabbnak. Észtország, Litvánia és Szlovénia már a jövő év közepén teljesítheti a maastrichti kritériumokat, s 2007 januárjában bevezetheti az eurót.

Veres János tegnap bejelentette: csütörtökön konzultál a jelentésről a Fitch szakértőivel. A pénzügyminiszter szokatlan eljárásnak nevezte, hogy a hitelminősítő intézet még a mostani megbeszélés előtt közreadta jelentését.

(ebroker.hu, mno, vg.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.