Vita a zárszámadásról, a lakásmaffia visszaszorításáról

A magyar államháztartási hiány mértéke komoly aggodalomra ad okot, a deficitet gyorsan mérsékelni kell – mondta az Országgyűlés európai ügyek bizottságának ülésén Pécsi-Szabó Miklós, a Magyar Európai Üzleti Tanács elnöke. Az Országgyűlésben heves gazdaságpolitikai vita zajlik a tavalyi zárszámadásról. A képviselők a lakásmaffia visszaszorítását szolgáló határozat végrehajtásával is foglalkoznak.

MNO
2005. 09. 27. 18:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aggodalomra ad okot az államháztartási hiány mértéke

A magyar államháztartás helyzete, a hiány mértéke komoly aggodalomra ad okot, a deficitet gyorsan, radikálisan mérsékelni kell – mondta az Országgyűlés európai ügyek bizottságának ülésén Pécsi-Szabó Miklós, a Magyar Európai Üzleti Tanács elnöke.

A HEBC elnöke hangsúlyozta: minél előbb konzekvens gazdaságpolitikát kell megvalósítani az országban, ez kulcskérdés az ország szempontjából, mivel egyidejűleg szolgálja az euró mielőbbi bevezetését, és az ország versenyképességének növelését is. Pécsi-Szabó Miklós szerint a versenyképesség erősítéséhez nélkülözhetetlen az ország adórendszerének, adóterhelésének komplex áttekintése.

A HEBC a Magyarországon tevékenykedő, európai székhelyű multinacionális cégek legjelentősebbjeinek vezetőit tudja tagjai között, a szervezet 1999-től rendszeresen adja ki évi jelentéseit.

Vita a lakásmaffia visszaszorításáról

A törvénymódosítás megnehezíti a lakásmaffia dolgát, jogbiztonságot ad a bérbeadónak és a bérlőnek is – értékelte a javaslatot a szocialisták vezérszónoka, Devánszkiné Molnár Katalin. – Önkormányzati rendelettel legálisan lehet majd óvadékot kérni a nem szociális alapon bérbe adott lakás bérlőjétől, tehát nem tud majd senki veszteség nélkül lelépni, lakbérfizetés vagy a lakás rendbehozatala elől.

Önkormányzati és állami lakással kapcsolatban is előírható lesz, hogy a bérlőnek életvitelszerűen ott kell laknia. Az önkormányzatnak ellenőriznie kell, a bérlő mire cseréli a lakást. Ezzel igyekeznek elkerülni, hogy valaki nem létező ingatlant kapjon az addigi helyett. Azt is rendszeresen ellenőrizni fogják, hogy jogosan használ-e a bérlő szociális bérlakást.

Az ellenzék és a kisebbik koalíciós párt, az SZDSZ is úgy látja, a törvénymódosítás célja helyes, de nem rendezi a magyarországi lakáshelyzetet, nem keres megoldást a lepusztult lakásállomány felújítására. Kosztolányi Dénes (Fidesz) azt is kifogásolta, hogy szerinte a tervezet éppen a maffia ellen nem lesz hatásos. – Az óvadék megfizetésének intézményesítése határozottan ellentétes ezzel a céllal, hiszen az ingatlan-bűncselekmények valamennyi területén tetten érhető a bérlő rossz anyagi helyzetéből adódó kiszolgáltatottság – fogalmazott.

Tudatos trükközések

Több órán keresztül folytatták a képviselők a 2004-es költségvetés végrehajtásáról szóló törvényjavaslat általános vitáját. A kormánypárti képviselők hozzászólásaiból az derült ki, hogy a 2004-es évben szinte minden jobb volt, mint például az Orbán-kormány idején: a GDP a vállalt 3,3-3,5 százalékkal szemben 4,2 százalékkal növekedett. A magyar gazdaság gyorsabban fejlődött, mint az EU országai – mondta Göndör István, az MSZP vezérszónoka.Csökkentek az adóterhek, nyolc százalékkal nőttek a beruházások, 2004-ben 17 százalékkal növekedett az export, 14 százalékkal pedig az import. A kormány bevezette a 13. havi nyugdíj intézményét, 50 százalékkal emelte az özvegyi nyugdíjakat –jegyezte meg. Három év alatt több mint 1700 milliárd forinttal többet költött ez a kormány nyugdíjakra, mint a polgári kormány – állította a szocialista politikus.

„2004 az adóemelés, a reálbér-csökkenés, és a vállalkozások megnyomorításának az éve volt” – a Fidesz politikusa, Tállai András szerint. Mint mondta, a szociális-liberális kormányzat ideje alatt a 2003. évi költségvetésbe belebukott László Csaba, a 2004. évibe belebukott Draskovics Tibor pénzügyminiszter. „Nyugodtak lehetnek, ha így folytatják, akkor a 2005-ös évbe az egész kormány bele fog bukni” – tette hozzá. Az autópálya-építések elszámolásával kapcsolatban tudatos „trükközéssel” vádolta a kormányt.

A személyeskedésektől sem mentes zárszámadási vita után a számvitelről és a könyvvizsgálói tevékenységről szóló törvényjavaslat módosításának általános vitájával folytatódott a parlamenti munka.

A törvényjavaslat módosítása révén csökkennek az egyszerűsített éves beszámolót készítő vállalkozásokra vonatkozó számviteli kötelezettségek – mondta Molnár Albert, a Pénzügyminisztérium politikai államtitkára expozéjában.
A parlamenti pártok támogatásukról biztosították a törvénymódosítást, bár a Fidesz szerint semmi olyan változást nem hoz a javaslat a számviteli törvényben, amely érdemben csökkenti az adminisztrációt, és növeli a vállalkozások versenyképességét.

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéről (PSZÁF) szóló törvényt is támogatásra érdemesnek nevezték a felszólalók, de az ellenzék csak akkor szavazza majd meg a törvényt, ha módosító indítványai beépülhetnek a végső változatba. Dancsó József (Fidesz) figyelmeztetett: a politikának nem szabad durván beavatkoznia a pénzpiac ügyeibe, mert ennek gyakran súlyos következményei lehetnek. A képviselő példaként a két évvel ezelőtt Szász Károly, akkori PSZÁF-elnök ellen indított „kormányzati attakot” említette. Hozzátette: a bíróság végül jogerősen mondta ki a verdiktet: az elnököt jogtalanul mozdították el.

Ma este a ingatlan-nyilvántartásról szóló törvény módosításáról is tárgyalt az országgyűlés. Az általános vita során mind az ellenzéki, mind a kormánypárti képviselők elismerték a tervezett változások jó irányát, és kiemelték, hogy ez nagyobb biztonságot nyújt az ingatlantulajdonosoknak.

(Forrás: Magyar Rádió, hirado.hu. Infóradio, hirtv.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.