2006 nem az egészségügy éve lesz a költségvetési tervezet alapján, mivel az egészségbiztosítási alap kiadásai nominálisan 14 milliárd forinttal, azaz kevesebb mint egy százalékkal bővülnek. Az elmúlt évben a magyar egészségügy 1443 milliárd forintból gazdálkodhatott, az idén a keret 1521 milliárd, ami 5 százalékos emelkedést jelentett. A bevételi oldalon jelentős plusz tapasztalható, ami elsősorban azon 300 milliárd forintnak köszönhető, amelyet az állam fizet be a kasszába a járulékot nem fizetők, de ellátásra jogosultak után. Emiatt csökken majd a hiány, amelyet idén 340 milliárdra jósoltak, míg 2006-ban csak 31,8 milliárdot terveztek be.
Nem jut több pénz az egyes ellátásokra, ráadásul egyes összevonások miatt nehezebben is lehet összehasonlítani a tervezett költségvetés adatait az idei irányszámokkal. Összevonták a járó- és fekvőbeteg-kasszát, és ide kerültek a CT- és MRI-ellátásokra szánt összegek is. A fekvőbeteg-kasszából kiszervezték a krónikus betegek ellátását és a laboratóriumi szolgáltatásokat. Első ránézésre megállapítható: jövőre nem jut több a fekvőbeteg-ellátásra, ráadásul a szaktárca már korábban kijelentette, hogy jövőre limitálják az elvégezhető CT- és MRI-vizsgálatok számát.
Az év végére a kórházak hiánya elérheti az 50-60 milliárd forintot – jelentette ki a Napi Gazdaságnak Golub Iván, a Magyar Kórházszövetség elnöke. Hozzátette: 2005-ben 30 milliárddal növekedett az intézmények deficitje, 2004-ből pedig hasonló nagyságú hiányt hoztak át. Ahhoz, hogy a kórházak helyzete normalizálódjon, Golub szerint a HBCS forintértékét már az év elején minimum 136 ezer forintra kellett volna növelni. Ezzel szemben a szeptemberi emelés után is mindössze 134 ezer forint a pontérték. Az elnök szerint 2006-ban ezt 140 ezerre kellene emelni, ám erre kevés az esély, ugyanis az ideihez képest 32 milliárd forinttal lesz kevesebb pénz járó- és fekvő, illetve krónikusbeteg-ellátásra, ideszámítva a laboratóriumi szolgáltatásokat és a CT-, MRI-vizsgálatokat is. Kevesebb pénz jut majd művesekezelésre és házi szakápolásra is, de nem járnak jól a háziorvosok sem, ráadásul a jelek szerint a helyzetüket segítő praxisalap sem indul el sz ígéretek ellenére.
A gyógyszerkasszát a tervezet szerint 298 milliárd forinttal töltik fel, ami ugyan 5 százalékkal több, mint az idei évre tervezett 284 milliárd, de várhatóan 10-15 milliárddal kisebb lesz a tényleges költéshez képest.
Bővülhet az Irányított Betegellátási Rendszer (IBR). A tervek szerint idén az így ellátottak számát 2,5 millióra emelték volna, ám a feltöltés nem sikerült, ezért a Pénzügyminisztérium eredeti tervei szerint 2 millió főnél akarta megszabni a limitet. Végül is a szaktárca akarata érvényesült, így jövőre 2,3 millió ember kaphat ellátást az IBR-en keresztül.
(Forrás: Napi Gazdaság)

Se pénz, se ház – Megszólalt az Origónak az életéért küzdő győri lottónyertes