Az 56-os Deportálások Tényfeltáró Bizottsága (DEPORT-'56) által kiadott közleményben azt írja: az 1956-os forradalom és szabadságharc kitörésének egyik célkitűzése, a sajtószabadság kivívása – mint maga az egész rendszerváltás – csak felemás módon sikerült. Ezt bizonyítja a Magyar Távirati Iroda tevékenysége is a szervezet szerint.
A DEPORT-'56 közleményében felidézi az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) 2005. október 18-i közleményét, amelyben az OIT megdöbbenését fejezte ki amiatt, hogy a Magyar Távirati Iroda (MTI) egy bírósági döntésről szóló tájékoztatás jogosságát megkérdőjelező lapfőszerkesztői véleményt közzé tett, míg az erre való bírósági reagálás közlését megtagadta. (Mint az közismert a Legfelsőbb Bíróság a napokban elutasította az Élet és Irodalom (ÉS) kontra Tokajhegyalja kft. sajtóperben a hetilap felülvizsgálati kérelmét. Kovács Zoltán, a lap főszerkesztője jogszerűtlennek tartotta azt, hogy a döntésről előzőleg értesült az egyik napilap, és erről meglehetősen kritikus hangnemben nyilatkozott is a MTI-nek. A nyilvánosan megszólított fél reagálni kívánt a nyilatkozatra, amire azonban nem kerülhetett sor, mert a Magyar Távirati Iroda megtagadta a válaszadás lehetőségét.)
A DEPORT-'56-ot úgy véli, hogy az MTI elnöke gazdaságinak álcázott korlátozással beléfojtja a szót civil szervezetekbe. Az intézkedés jogszerűségét jelenleg is vizsgálja az állampolgári jogok országgyűlési biztosának általános helyettese, valamint az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT). Sérelmezik, hogy a szervezet közleményei nem jelenhetnek meg az Országos Sajtószolgálat (OS) honlapján sem, mert nem írták alá az MTI elnöke által megkövetelt szerződést, mivel azt diktátumnak tekintette.
A DEPORT-'56 emlékeztet arra, hogy az európai parlamenti választások előtt az MTI elnöke titokban egyeztetett az MSZP elhíresült kampányfőnökével, Ron Werberrel, majd amikor ez nyilvánosságra került, akkor nem talált abban semmi kivetnivalót.
Mindezekre tekintettel a nemzeti hírügynökség helyzetét olyan súlyosnak ítélik meg, hogy indokoltnak tartják az MTI elnökének felmentését.
A nemzeti hírügynökségről szóló, 1996. évi CXXVII. törvény 7. paragrafusának 5. pontja szerint az MTI elnökének felmentésére a miniszterelnök az MTI Tulajdonosi Tanácsadó Testületének (TTT) kezdeményezése alapján tehet javaslatot a köztársasági elnöknek. Éppen ezért a DEPORT-'56 a TTT-hez fordul, hogy tegye meg a szükséges lépéseket – áll a közleményben.
Orbán Balázs: Olyan közösségi terekre van szükség, ahol nem a gúny, a szétverés és a sunyiság az úr
