A reformációra emlékezünk ma

Ma van a reformáció emléknapja. 1517-ben ezen a napon függesztette ki a wittenbergi vártemplom kapujára Luther Márton 95 pontból álló híres vitairatát, amely elítélte az egyházi üzérkedést. A budapesti Kiscelli utcai metodista templomban ünnepi megemlékezést tartottak, ezzel zárult az Országos Protestáns Napok idei programja.

MNO
2005. 10. 31. 21:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A reformáció emléknapja alkalmából ünnepi rendezvényt tartottak ma Budapesten, a Kiscelli utcai metodista templomban. A megemlékezéssel zárult az Országos Protestáns Napok idei programja. Az ünnepélyen – ahol az MTI szerint jelen volt Csomós József református püspök, Csernák István metodista szuperintendens, Szebik Imre evangélikus elnök-püspök, az ökumenikus tanács elnöke – egyebek mellett – az egyház négy alapvető küldetéséről beszélt. Hangsúlyozta: ezek egyike
a tanúságtétel, aminek tavaly december 5-én is tanúi voltunk. „Sokan a tavalyi népszavazás eredményét is másképp értékelték, mint ahogy azt az egyházi vezetők ajánlották, (...) és nem szavazták meg a kettős állampolgárságot. (...) Sokkal inkább arról van szó, hogy egy testvért testvérnek mondunk-e vagy megtagadunk. Ezért nem tehették meg a magyarországi keresztény egyházak, hogy nemet mondjanak híveiknek és nemet tanácsoljanak. És mégis voltak ilyenek a mi sorainkban. (...) Ez is tanúságtétel volt„ – hangsúlyozta az evangélikus elnök-püspök.

A kéthetes eseménysorozat keretében istentiszteleteken, konferenciákon és kulturális eseményeken vehettek részt az érdeklődők.

Október 31-én világszerte arra emlékeznek, hogy Luther Márton német Ágoston-rendi szerzetes és egyetemi tanár 1517-ben ezen a napon tűzte ki tételeit a wittenbergi vártemplom kapujára.

– Talán szabad úgy nézni erre a napra, mint egyfajta lelki forradalomnak a nyitányára. Luther Mártonnak ezzel egyetlen célja volt, az egyház megújítása – mondja Gáncs Péter evangélikus püspök. Nem akart új egyházat alapítani, de úgy látta, hogy a középkori egyház sok ponton eltért az eredeti krisztusi elképzelésektől és erre szerette volna visszaformálni, visszavezetni az egyházat. Később ebből szakadás lett, de a reformáció munkája azóta se szűnt meg – fogalmaz Gáncs Péter, hozzátéve, ez nem csupán egy emléknap, az egyház azóta is többször megújult. Ilyen reformáció például a katolikusoknál a II. Vatikáni Zsinat, ami 1960-as évek közepén sok mindent megvalósított a reformáció igényeiből: azóta anyanyelven miséznek a papok, a szentírás került a központba, fontosabb lett az igehirdetés. Ugyanígy az evangélikus egyháznak vagy a reformátusnak is szüksége van mindenkor megújulásra – tette hozzá a püspök.

– A búcsúcédulák ügye mai nyelven szólva egy jó biznisz volt, mert pénzért árulták a bűnbocsánatot. Ebből épült föl többek között a Szent Péter székesegyház Rómában. Luther pont az ellen emelte föl a szavát, hogy amit Isten ingyen adott kegyelemből, hit által Jézus Krisztusért, a bűnbocsánatot, azt nem szabad pénzért adni – fejtegeti Gáncs Péter. Mint mondja, azóta is kísérti az egyházat, hogy bizonyos területeken üzletivé váljon a szolgálat, és a szolgálatból szolgáltatás legyen.

A reformáció egy olyan folyamatot indított el, ami elvezetett a megújuláshoz a gondolkodásban, a kultúrában, művészetekben, tudományban. Amit a reneszánsz hozott a művészetek világában, azt a reformáció elhozta Európa történelmébe – mondja Gáncs Péter evangélikus püspök.

(Forrás: Magyar Rádió)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.