Az első közös magyar-román kormányülés előtt Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt és a magyar kormány tizenhat miniszterét katonai tiszteletadással fogadták a román kabinetnek helyet adó bukaresti Victoria palotánál. Az ülésen, melyet a Victoria palota Transylvania-termében tartottak, a Románia és Magyarország által vallott közös európai értékekről beszélt a román miniszterelnök. Calin Popescu Tariceanu a közös magyar-román kormányülést megnyitva fontosnak nevezte, hogy Magyarország az Európai Unió tagjaként megosztja tapasztalatait a közösségbe 2007 januárjától belépni készülő Romániával.
Gyurcsány Ferenc az ülés nyitószavában József Attilát idézte: rendezni végre közös dolgainkat, ez a mi munkánk és nem is kevés. A miniszterelnök kijelentette: ezen az úton kell tovább mennie a két országnak, nemzetnek, majd románul köszöntötte a jelenlévőket, és azt mondta: sorsunk az együttműködés.
A közös kormányülésen tizenegy napirendi pont szerepelt, és az ülést követő ceremónián tizenöt dokumentumot írtak alá. Többek között memorandum rögzíti, hogy a két ország összehangolja nemzeti fejlesztési terveit, valamint dokumentum szól a kis- és közepes vállalkozások kölcsönös támogatásáról, illetve egy informatikai együttműködést is aláírtak a felek. A két kormány mellett nyilatkozatot írt alá a Romániai Magyar Demokrata Szövetség és a Magyarországi Románok Országos Önkormányzata az információs társadalom fejlesztését célzó regionális programok elmélyítéséről és kiszélesítéséről. Kormányhatározat döntött a környezetvédelemi együttműködési megállapodásról, amely kiterjed a közös természetvédelemre, növény- és állatvédelemre, és egy árvízvédelmi stratégiára. Megállapodtak abban is, hogy a román és a magyar egészségügyi szaktárca napi munkakapcsolatot alakít ki a madárinfluenzával szembeni védekezésben.
A közös kormányülésen döntés született a csíkszeredai magyar, illetve a gyulai román főkonzulátus megnyitásáról is, illetve megállapodtak a felek, hogy létrejöhet a Gozsdu Alapítvány Budapesten. Döntöttek arról is, hogy a 2000-ben megalakult, kizárólag magyarországi támogatásból fenntartott, jelenleg Marosvásárhelyen, Csíkszeredában és Kolozsváron működő Sapientia magánegyetem a továbbiakban román támogatásban is részesül.
A verespataki aranybánya terveiről Gyurcsány annyit közölt, hogy véleménye szerint Románia együttműködik Magyarországgal. A jelenleg egy bírósági döntés miatt álló beruházás jövőjéről szólva a román kormányfő úgy nyilatkozott: kormányának nem az a dolga, hogy fejlesztési terveknek legyen a kerékkötője, hanem hogy összehangolja azokat a hazai és nemzetközi jogszabályokkal.
Calin Popescu Tariceanu kiemelte: a Babes-Bolyai Egyetemnél nem cél a karok szétválasztása magyar és román részre, mert a legfontosabb, hogy legyen egyáltalán egyetem. A román miniszterelnök fontos szempontnak tartja, hogy milyen az etnikai együttműködés az ott élő magyarok és románok között.
A román kormányfő szólt az észak-erdélyi autópályáról is, melynek építése jelenleg áll, mivel véleménye szerint az előző kabinet nem tartotta tiszteletben a romániai és az európai tendereztetési előírásokat. A közös kormányülésen Gyurcsány Ferenc ígéretet tett, hogy Nyiregyházánál, Debrecennél, Szegednél a magyar gyorsforgalmi utak 2009-10-re elérik a román határt.
Az ülésen Markó Béla RMDSZ-elnök, kormányfő-helyettes először magyarul üdvözölt mindenkit, majd románul kifejtette, hogy az RMDSZ a konfrontáció helyett a párbeszédet választotta, és az együttműködés jó eszköznek bizonyult. Markó kiemelte: ennek köszönhető, hogy a román kabinet elfogadta a kulturális autonómia kereteit rögzítő kisebbségi törvénytervezetet, amelynek vitája most zajlik a parlamentben.
Gyurcsány Ferenc a délelőtt folyamán a Bukarest melletti Snagov településen megkoszorúzta a Nagy Imre és társai tiszteletére állított emlékoszlopot.
Gyurcsány Ferenc erdélyi látogatása elleni tiltakozásra szólította fel tagjait és híveit a székelyudvarhelyi Magyar Polgári Szövetség (MPSZ). A Médiafax román hírügynökség jelentése szerint az MPSZ arra buzdította szimpatizánsait, hogy „megfelelő módon fogadják azt a magyar miniszterelnököt, aki megtagadta a határon túli magyarokat, és most, a román és a magyar kormány együttes ülése ürügyén, be szeretne lopakodni Hargita megye árvíz sújtotta vidékeire”.
Az MPSZ Bihar megyei szervezete Gyurcsány Ferenc és az általa vezetett magyar küldöttség nagyváradi látogatása ellen tiltakozik. Nyilatkozatuk szerint a magyar kormányfőn kívül „nincs Európának olyan miniszterelnöke, aki saját nemzete ellen kampányolt volna”. „A nemzetárulás határát súroló 2004. december 5-i nem szavazatra való buzdítás, a magyar nemzeti összetartozás elleni nyilatkozatok, a pártérdek által vezérelt megosztás és félrevezetés, a nemzetrészek elhanyagolása következményeként a mai magyar kormánypártok vezéralakjai az erdélyi magyarok döntő többsége számára nem kívánatos személyekké váltak„ – írják.
(Info Rádió, Magyar Rádió, Hír TV, rmdsz.ro, fideszfrakcio.hu)
Halál lett a közös heroinozás vége a fővárosban
