Átkelés helyett átverés?

Harmadával kevesebb román állampolgár lépett Magyarország területére szombat óta, mivel Románia október elsejétől 240 euró és hitelesített meghívólevél bemutatását követeli az EU-tagországokba utazó állampolgáraitól. A román belügyminiszter ugyan az RMDSZ vezetésének korábban azt mondta, a Magyarországba utazóktól nem követelik a dokumentumot, mégis többeket visszafordítottak a határról. Az RMDSZ szerint a rendeletet meg kell változtatni.

Ádám Kata
2005. 10. 03. 10:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Harmadával kevesebb határátlépő

A jelentősebb romániai határátkelőkön mintegy harmadával kevesebb román állampolgár lépte át Magyarország felé a határt szombat óta. A kisebb átkelőknél 15-20 százalékos a visszaesés – tudtuk meg a határőrség szóvivőjétől. Kovács Iván hozzátette: a határőrségen sok telefont kapnak a román oldalról, melyben az iránt érdeklődnek, hogy a magyar fél tekintetében van-e új feltétele a határátkelésnek. Kovács ismételten hangsúlyozta az MNO-nak: a külföldi állampolgárok hazánkba történő belépési feltételei a magyar hatóságok részéről nem változtak.

Kérik vagy nem kérik?

Ismeretes, a román fél október elsejétől szigorította az uniós országok felé történő határátlépés feltételeit: a kilépéshez a román állampolgároknak 250 eurót és közjegyző által jóváhagyott meghívólevelet (vagy utóbbi helyett egyéb, az utazás célját igazoló okiratot) kell felmutatni. A szigorításról – melyet a román fél könnyítésként állít be, arra hivatkozva, hogy október elsejétől nem 500 euró, hanem csak 250 felmutatását kérik a kilépéskor – az MNO már pénteken hírt adott. A román belügyminiszteri rendelet október elsejei hatályba lépése előtt egy nappal Markó Béla, az RMDSZ elnöke szerkesztőségünknek utalt arra: pénteken tárgyaltak a román belügyminiszterrel, aki „biztosított arról, hogy a két ország viszonylatában nem fognak dokumentumot kérni a pénz felmutatása mellett”. Ehhez képest egyes információk szerint két nap alatt több mint 2500 román állampolgárt fordítottak vissza a határról a 9 ezer kilépésre jelentkező közül. Markó Béla hétfőn szerkesztőségünknek elmondta: ő is úgy értesült, hogy többeket visszafordítottak a határról. – Alapvető hibát követett el a Belügyminisztérium e rendelettel, illetve azzal, hogy nem tájékoztatták kellőképp a lakosságot – mondta az RMDSZ elnöke, hozzátéve: ma vagy holnap ismételten tárgyal a rendeletről a román illetékessel, mivel nem fogadhatják el, hogy Románia nehezítse a két ország közti átjutást. Hangsúlyozta, hogy a rendeletet meg kell változtatni.

Markó Béla szombaton, a szigorítás életbe lépések napján Szentendrén járt, ahol az egykori nagybányai festőiskola művészeinek alkotásaiból nyílt kiállítást nyitotta meg. Kérdésünkre, hogy határátlépéskor mit tapasztalt az egyébként mentességet élvező politikus, azt válaszolta: noha a határátkelőnél direkt megállt, hogy érdeklődjön, nem tapasztalt semmit. Szerinte a megcsappant határforgalom arra is visszavezethető, hogy sokan nem mertek elindulni.

Korrupciótól tartanak?

A román sajtó is foglalkozik a rendelettel és hatásával. A Romania Libera mai száma szerint a román határrendészet parancsnoka maga igyekezett eligazítani a határőröket, miként járjanak el a gyakorlatban, azt tanácsolva nekik, hogy legyenek rugalmasak, ne essenek túlzásokba, ne legyenek túlbuzgók. A lap szerint azonban több határőr inkább ragaszkodott a rendelet betű szerinti betartásához, nehogy a korrupció leghalványabb gyanúja is ráterelődjön – tájékoztat a távirati iroda.

Schengen és prostitúció

Az EU-tagországokba történő kilépés feltételeit azért szigorította meg Románia, mert az unióból sok kritika éri az országot a feketemunkából, koldulásból, prostitúcióból élők tömeges kivándorlása miatt – tudtuk meg. Lakatos Péter, az RMDSZ Bihar megyei parlamenti képviselője azonban pénteken azt hangsúlyozta: egyoldalú, túlbuzgó román lépésről van szó, és szerinte törvénytelen, hogy az intézkedés egybemossa a schengeni tagállamokat az összes többi uniós állammal – így Magyarországgal is –, holott a meghívót csak a schengeni államok követelik. Markó Béla szintén ezt hangsúlyozta szerkesztőségünknek: mint mondta, Magyarország nem schengeni ország, nyugodtan lehetne más szabályokat alkalmazni.

Az RMDSZ Arad, Bihar, Kolozs, Máramaros, Szatmár és Szilágy megyei vezetői közös nyilatkozatot fogadtak el, amelyben leszögezik: a jogszabály nagymértékben ellentmond a határok átjárhatósági elvének.

A cégek is tiltakoznak

A Magyar Rádió tudósítása szerint a kereskedelmi társaságok is tiltakoznak a szigorítás miatt, mivel a cégbíróságtól kell igazolást szerezniük, ha munkatársuk üzleti útra, külföldre indulna és megbízólevélre is szükség van. Szerződéskötések hiúsulhatnak meg az új rendelet miatt. Mind a magyar szervezetek, mind pedig egyes cégképviselők a szabad közlekedés jogának csorbítását említik, néhány cég pedig nemzetközi bíróságon akarja perelni Romániát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.