Felavatták a Turult

Felavatták a II. világháború Budapest, XII. kerületi áldozatainak emléket állító turulmadaras szobrot szombaton. A közigazgatási hivatal ugyanakkor előre jelezte, minden törvényes eszközzel fellép annak fennmaradása ellen. A „helyszíni intézkedésekkel” még várnak, mert el kívánják kerülni azt, hogy október 23-a előestéjén a nemzeti ünnephez méltatlan dolog történjen – mondta tegnap a Fővárosi Közigazgatási Hivatal vezetője. • Képriportunk

Ottlik Judit
2005. 10. 22. 17:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több ezer ember jelenlétében felavatták Budapest XII. kerületében a II. világháború helyi áldozatainak turulmadaras emlékművét. A szobrot, mely Szmrecsányi Boldizsár kerületi művész alkotása, az Istenhegyi út, Németvölgyi út, Böszörményi út találkozásánál levő téren állították és avatták fel. A tér rendezése Turi Attila Ybl-díjas építész tervei alapján készült. Az ünnepélyes avatáson Mitnyan György elmondta: az emlékművet a második világháború katonai és polgári áldozatai emlékére állították. A kerület polgármestere a helyszínen úgy fogalmazott, nincs tudomása arról, hogy a Fővárosi Közigazgatási Hivatal jogellenesnek nyilvánította a turul-szobor felállítását. „Tégy a magyargyűlölet ellen” – hirdette egy, az ünnepségen magasba emelkedő transzparens.

Az, hogy meddig állhat a szobor, azonban kétséges. Pénteken ugyanis Forgács Imre, a Fővárosi Közigazgatási Hivatal vezetője közölte, hogy minden törvényes eszközzel fellépnek az emlékmű fennmaradása ellen, mivel a hivatal építésfelügyeleti osztálya megállapította, hogy a Turul-szobrot az egyértelmű jogszabályi tilalom ellenére állították fel. Forgács hozzátette: az intézkedésekkel még várnak, mert el kívánják kerülni azt, hogy október 23-a előestéjén, egy esetleges helyszíni intézkedés során, a nemzeti ünnephez méltatlan dolog történjen.

„Megtörtént az, amire a rendszerváltás óta még nem volt példa: egy nép által megválasztott vezető politikus nagy nyilvánosság előtt törvénysértő magatartást gyakorolt tudatosan. A csütörtökről péntekre virradó reggelre ugyanis kihelyezésre került (az éj leple alatt) az engedély nélküli Turul-szobor, mely ezután egyértelmű jelképe lehet a Fidesz politikusainak jogállamról vallott elképzeléseiről. Korábban is sejtettük, hogy a Fidesz politikusai számára a törvényes keretek csak terhet jelentenek, de ilyen elképesztő jogsértésre eddig még nem ragadtatták magukat” – olvasható Ungár Klára és Kecskés Márton hétvégi közleményében. Az SZDSZ XII. kerületi képviselőjelöltje és önkormányzati képviselője ezért felkéri az illetékes hivatalokat, hogy mihamarabb bontassák el a Turul-szobrot.

A turulmadaras szobor felállítása körül hetek óta zajlik a balliberálisok által gerjesztett politikai vita. Nem írhatunk olyan neveket a turulmadár alá, akiket a turul állama ölt meg – robbantotta ki a „turulháborút” a hónap elején Ungár Klára SZDSZ-es politikus. A szabad demokraták a még fel sem épült második világháborús emlékmű lebontását követelték, amelyért aláírásgyűjtésbe is kezdtek. A XII. kerületi képviselő-testület hiába kezdeményezte, s hiába állnak rendelkezésre szakhatósági engedélyek, a fővárosi önkormányzat jóváhagyása nélkül, törvénytelenül akarja Mitnyan György polgármester felállítani a turulos emlékművet – közölte Ungár Klára. Kecskés Márton, a kerület SZDSZ-es képviselője annak a véleményének adott hangot, miszerint neonáci gyülekezőhely lehet a szobor környéke.

A turulmadár, úgy tűnik, Demszky Gábort is zavarja, aki a fentiekhez csatlakozva a minap úgy fogalmazott, az emlékmű nem ápolja, hanem meggyalázza második világháború magyar áldozatainak emlékét. Budapest főpolgármestere felhívta a figyelmet, hogy a Fővárosi Közgyűlés júniusi határozatában nem hagyta jóvá a XII. kerületben tervezett szoborállítást. A főpolgármester ezért a Fővárosi Közigazgatási Hivatalnál levélben kezdeményezte a szerinte jogellenes állapot megszüntetését.

Mitnyan György ezzel szemben október 11-én azt közölte, engedéllyel épül Budapesten a XII. kerületi Turul-emlékmű. A kerület polgármestere továbbá kilátásba helyezte, hogy két SZDSZ-es képviselő emlékművel kapcsolatos „valótlan állításai” miatt bírósághoz fordul. Mitnyan közölte: rendelkeznek egy július 28-án kelt jogerős építési engedéllyel, amelyet a Budavári Önkormányzat Polgármesteri Hivatal hatósági igazgatóság építészeti irodájától kaptak.

A Jobbik országos választmányának elnöke korábban arra szólította fel Ungár Klárát, ne riogasson az SZDSZ senkit a második világháború áldozatainak épülő emlékművével. A turul ősi magyar jelkép, az Árpád-házhoz, Álmoshoz és Szent Istvánhoz köthető – jelentette ki Nagy Ervin, aki felhívta a figyelmet arra is, hogy turulmadár-szobor található a Várban, a Lánchídon, Szarvason, Tatabányán, Kárpátalján és Erdélyben; ábrázolása szerepel a Nemzetbiztonsági Hivatal címerében, sőt az ötvenforintos hátoldalán is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.