Magyarországon először ítélték meg másodfokon zajhatással történő zavarás címén nem vagyoni kártérítést. Még két perben biztosan várható döntés. A lakóknak az életminőség romlását kell bizonyítaniuk – írja a Napi Gazdaság.
Perek százait indíthatja el az első olyan jogerős ítélet megszületése, amelyben a bíróság megállapította, hogy az építkezéssel összefüggő zaj zavaró hatása személyhez fűződő jogokat sértett, és ezzel összefüggésben nem vagyoni kártérítés megfizetésére kötelezték a zajt okozókat – mondta Tuzson Bence ügyvéd a felpereseket képviselő Biczi és Tuzson irodától.
Az Örs vezér téri IKEA áruház bővítésével megbízott vállalkozó 2002 áprilisától december közepéig éjszaka is fokozott zajhatással járó munkát végeztetett, megsértve ezzel a lakók pihenéshez való jogát.
Az, hogy a zaj zavaró hatással jár – főleg éjszaka –, független attól, hogy a zajhatárt átlépi vagy nem. Az építési vállalkozó rendelkezett a szükséges engedélyekkel, és az önkormányzati rendeletnek megfelelően éjszaka is folytathatta az építkezést.
A bíróság azonban megállapította, hogy az államigazgatási engedély birtokában végzett tevékenység (is) sérti a magasabb jogszabályban (Ptk.-ban) szabályozott személyhez fűződő jogokat. Az október 13-án másodfokon is jóváhagyott ítéletében a bíróság a nyolc felperes részére egyenként 150 ezer forint nem vagyoni kártérítés, és 2002 decemberétől késedelmi kamat megfizetésére kötelezte a felperes IKEA Kft.-t.
Ez az összeg most körülbelül 200 ezer forint. Az ügyvédi iroda még két perben 12, illetve nyolc lakót képvisel; az elsőben 9 felperesnél a bíróság ugyancsak megállapította első fokon a jogsértést, a másodikban decemberben várható döntés. Azok az érintett lakók, akik eddig nem pereltek, és nem kötöttek az IKEA Kft.-vel különegyezséget, 2007. április 1-jéig indíthatnak bírósági eljárást ugyanezen a jogalapon.
Napi Gazdaság
Az Egyesült Államok új módszerrel küzd a jemeni húszik ellen
