Gyurcsány diplomáciailag tapasztalatlan?

A közeljövőben minden magyar állampolgár számára ingyenessé tesszük a madárinfluenza elleni oltóanyagot – jelentette be Gyurcsány Ferenc az Országgyűlésben. A miniszterelnök korábbi nyilatkozataival ellentétben ma arról beszélt: 2010-ben bevezethető lesz az euró. Varga Mihály az iránt érdeklődött: ha dübörög a gazdaság, miért nem kapják meg pénzüket a települések? Nagy Gábor Tamás (Fidesz) a miniszterelnök amerikai útjával kapcsolatban érdeklődött, mire Gyurcsány közölte: ő az ellenzéket is védelmezte az amerikai elnök előtt. • Varga: Gyurcsány melyik kijelentését gondolta komolyan?

Tar Zsuzsanna
2005. 10. 17. 13:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány: Ingyenes oltóanyag és 2010-es euró bevezetés

– Szeretném önöknek elmondani, hogy akkor és amennyiben ezek az oltóanyag-kísérletek sikeresen befejeződnek, a közegészségüggyel és járványtannal foglalkozó szakembereknek pedig nincs ellenvetésük, úgy, amikor elegendő számú oltóanyaggal fogunk rendelkezni, a magyar kormány valamennyi magyar állampolgárnak fel fogja ajánlani az ingyenes oltást. Azt gondoljuk, hogy ezzel megnyugtatható az ország valamennyi polgára – mondta napirend előtti felszólalásában az Országgyűlésben a miniszterelnök a madárinfluenza közeledése kapcsán.

Gyurcsány Ferenc korábbi nyilatkozataival ellentétben, ma arról beszélt: 2008-ra Magyarország teljesíti a maastrichti előírásokat, s így 2010-ben bevezethető lesz az euró.

A miniszterelnök szerint az elmúlt 15 évben, a rendszerváltozás óta Magyarország egy sor területen rendkívül jelentős teljesítményt ért el. Mint mondta: sokan, akik messziről látogatnak el hozzánk, azt mondják, hogy büszkék lehetnek a magyarok arra, amit elértek. Mutatja az ország, hogy milyen módon lettek szebbek városaink, falvaink, megjelent egy új ipar, itt van egy versenyképes, teljesíteni tudó gazdaság. Egyetemekre járnak az egyes korosztályokból. Átalakult az ország népe. – Van itt még tennivaló. Tárgyal erről a parlament – közölte.

– Mi mást szolgálna, ha nem a szegénység csökkentését, visszaszorítását az, hogy bevezettük a 13. havi családi pótlékot. Rászoruló gyermekek ingyenes étkeztetést kapnak most már bölcsődétől a kis általános iskolás korig, és valamennyi gyermek, aki rászorul, valamennyi évfolyamon ingyen kapja a tankönyveket – közölte a kormányfő. Hangsúlyozta: „a szegénységellenes nemzeti program megalkotása közös felelőssége az országnak, mert társadalmi nyavalyákról van szó, de amelyben a végső kötelessége a politikusoknak van. Közösen kell megalkotni a törvényeket. Nem ajtókat betörve, mert ajtókon legfeljebb kopogunk. – Demokrata politikusként legalábbis mindenképpen” – vélekedett.

Áder: A fecsegés bátorságát fel kellene váltania a cselekvés bátorságának

– Meghallották a hétköznapi szegénységben élők hangját. Három és fél év kormányzás után arról adhat számot a miniszterelnök, hogy szegénységellenes programot hirdetnek meg. Tudja, miniszterelnök úr, a 619 ígéret között, amit önök megfogalmaztak 2002-ben, ez az ígéret már szerepelt – reagált a Fidesz frakcióvezetője Gyurcsány Ferenc beszédére. (Répássy Róbert közben felmutatott egy ígéretszámlálót, melyen a 619-es szám olvasható.) Áder János emlékeztetett: a kabinet három és fél évvel ezelőtt is azt mondta, hogy szegénységellenes programot fog indítani. Ehhez képest alig történt valami. Pedig a legújabb szociológiai felmérések azt mutatják, hogy növekedtek az elmúlt időszakban a jövedelmi különbségek a magyar választópolgárok között, és növekedett a szegénység is. Hozzátette: ha a miniszterelnök a szegénységet tette meg a legfontosabb közellenségnek, akkor miért csökken jövőre a szociális és jóléti intézményi szolgáltatások költségvetési támogatása közel 25 milliárd forinttal? Ha harcolni akar a szegénység ellen, akkor miért csökkentik a romatelepek felszámolására vonatkozó költségeket a felére?! – mert a kormány által előterjesztett költségvetési tervezetből ez derül ki.

– Miniszterelnök úr! Ön azt mondta tegnap a kongresszuson, ezt ma itt nem ismételte meg, hogy a fecsegés bátorságát fel kellene váltania a cselekvés bátorságának. Miniszterelnök úr, az ön önkritikus mondatával csak egyetérteni tudok, valóban jó lenne, hogyha a miniszterelnöki fecsegés bátorságát a miniszterelnöki cselekvés bátorsága váltaná fel – szögezte le Áder János.

Varga: Ha dübörög a gazdaság, akkor miért nem kapják meg pénzüket a települések

2005 elején a Gyurcsány-kormány zárolt 21,7 milliárd forintot az önkormányzatoknak járó pénzből, ahogy Gyurcsány Ferenc mondta, ezt csak kölcsönveszik az önkormányzatoktól, és majd visszaadják akkor, ha a gazdaság jobb állapotba került. Manapság azt halljuk a miniszterelnöktől, hogy dübörög a magyar gazdaság. Ha dübörög, akkor miért nem kapják meg pénzüket a települések? – kérdezte hétfői napirend előtti felszólalásában Varga Mihály. Hangúlyozta: bár a kormány mindig több pénzt ígér, 2006-ban mégis kevesebbet kapnak az önkormányzatok. Jövőre 14-féle oktatási normatívát szüntetnek meg, ami 800 alapfokú művészeti oktatással foglalkozó intézményt veszélyeztet. – S hogy mi jár annak, aki az önök ígéreteit számon kéri? Rendőrségi vegzálás, igazoltatás, ahogy az a Kossuth téren történt nemrégiben az önkormányzatiság 15. születésnapján – emlékeztetett az ellenzéki politikus.

Dávid Ibolya: Új költségvetés kell

A szocialista párt és a liberálisok hétfői megállapodása nem több a porhintésnél az euró 2010-es bevezetéséről – jelentette ki Dávid Ibolya. Az MDF elnöke emlékeztetett arra, hogy pártja már hetekkel ezelőtt javasolta a 2006-os költségvetési sarokszámok módosítását, mert a beterjesztett változat nem teszi lehetővé az euróövezethez csatlakozást 2008-ban, a jövő évi költségvetési javaslatban rögzített hiány mértéke addig nem tud 3 százalék körülire csökkenni. Az ellenzéki vezető szerint a kormány becsapja azokat, akik valutaalapú hiteleket vettek fel, akik exportra dolgoznak, és becsapja a tőkepiacot is.

Nagy Gábor Tamás: Ki kit járat le külföldön?

Ki kit járat le külföldön? – kérdezte Gyurcsány Ferenctől Nagy Gábor Tamás (Fidesz) a miniszterelnök amerikai útjával kapcsolatban hétfőn a parlamentben az azonnali kérdések és válaszok órájában. – A messziről jött ember azt mond, amit akar, de az ön esetében ez nincs így – mondta a képviselő. Nagy Gábor Tamás rámutatott, hogy a miniszterelnök kíséretének több tagja elmondta, hogy Gyurcsány Ferenc állításával ellentétben nem George Bush hozta szóba és tartja számon a magyar–amerikai kapcsolatokban 2001. szeptember 11-e után bekövetkezett, vélt törést, hanem a kormányszóvivői magyarázkodás szerint mindössze az történt, hogy „az amerikai elnök érdeklődött a magyarországi belpolitikai helyzet iránt, és ennek kapcsán a miniszterelnök örömmel világosította fel ezekről a kérdésekről„.

– Mit kérdezett öntől Bush elnök? Ki hozta szóba a Fideszt, a polgári kormányt? Szándékos volt-e a félretájékoztatás az ön részéről, vagy tekintsük ezt diplomáciai tapasztalatlanságnak? – kérdezte Nagy Gábor Tamás Gyurcsány Ferenctől.

Gyurcsány Ferenc válaszában, miközben a szívére tette a kezét, kiemelte: „Az önök politikája, amit 2001. szeptember 11-e után követtek, az ön akkori miniszterelnökének ebben a teremben mutatott szótlansága mély csalódással, sokakat keserűséggel töltött el.” Gyurcsány kijelentette, sosem állította, hogy az Egyesült Államok ezen véleményét Bush elnök szóba hozta volna kettejük beszélgetésén. A miniszterelnök elmondta, hogy ő az ellenzéket is védelmezte az amerikai elnök előtt.

Viszontválaszában Nagy Gábor Tamás elmondta: a miniszterelnök válaszából kiderült, hogy Bush elnök nem vetette fel ezt a témát. Mint mondta, az a fajta diplomáciai tapasztalatlanság, ami Gyurcsány Ferencet jellemzi, az egész országot járatja le.

Határozathozatalok

Az Országgyűlés hétfőn sürgős tárgyalásba vette a kormány által benyújtott, a bűncselekmények áldozatainak segítéséről és az állami kárenyhítésről szóló, valamint a polgári perrendtartásról szóló törvény módosításáról szóló, illetve a Munka törvénykönyvéről szóló törvény, valamint egyéb munkaügyi tárgyú törvények módosításáról szóló, illetve a munkaügyi ellenőrzésről szóló törvény módosításáról szóló javaslatokat.

A Ház részletes vitára bocsátotta az adó- és járuléktörvényekről, a luxus adóról, valamint az egyszerűsített közteher hozzájárulásról szóló törvényjavaslatokat. Az Országgyűlés elfogadta a számvitelről és a könyvvizsgálói tevékenységről szóló törvények módosításáról szóló javaslatot. Emellett elfogadták a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéről szóló törvény módosításáról szóló javaslatot. Az Országgyűlés egyhangúan fogadta el az Európai Közösségek tisztviselőit és az Európai Unó tagállamainak tisztviselőit érintő korrupció elleni küzdelemről szóló 1997. május 26-án kelt egyezmény kihirdetéséről szóló törvényjavaslatot.

A Ház elfogadta az Európai Unió jogsegély szolgálatáról szóló egyezmény kihirdetését.

A parlament támogatta a kisebbségi önkormányzati képviselők választásáról, valamint a nemzeti és etnikai kisebbségekre vonatkozó egyes törvények módosításáról szóló törvény módosított változatát és annak sürgős kihirdetését, továbbá elfogadta a nemzeti és etnikai kisebbségek kedvezményes mandátumhoz jutásáról szóló országgyűlési határozati javaslatot.

(Forrás: fideszfrakcio.hu, napi.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.