Gyurcsány: Milliókat fizetek az uszoda használatáért

Az Apró–Gyurcsány-érdekkör meggazdagodását vizsgáló parlamenti bizottság mai ülésén Gyurcsány Ferenc elismerte: felesége valóban átadta lakásának hasznosítási jogát családi cégüknek, a Fittelina Kft.-nek. Ezt megelőzően a miniszterelnököt kérdező Deutsch Tamás közölte: a kormányfő cége által készített dokumentumok azt támasztják alá, hogy a Szalay utca 4. szám alatti ingatlanrészek megvételén és bérbeadásán 247 millió forintot keresett, amely szerinte felveti a bűncselekmény gyanúját is. • A Magyar Nemzet közleménye• APEH: Gyurcsányra vonatkozó adótitkot töltött le egy hivatalnok?

Ottlik Judit
2005. 10. 12. 17:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A miniszterelnök valótlanságot mond, amikor azt állítja, hogy cége, az Altus Rt. jelentős beruházást végzett a Szalay utca 4. szám alatti ingatlanon. A 16 millió 40 ezer forintos ingatlanon a következő vagyonértékelésig 968 ezer forint beruházást végzett a Gyurcsány Ferenc érdekeltségébe tartozó cég – közölte Deutsch Tamás. A következő vagyonértékelés, amit szintén az Altus Rt. megbízásából készítettek, már azonban 45,3 millió forintra értékelte az ingatlant, és mindez abban a hónapban történt, amikor a kormányfő cége a korábbi vagyonértékelés alapján megvette.

Kettős értékbecslés a Szalay utcai ingatlannal kapcsolatban

Igaz-e, hogy az állami tulajdonú Szalay utcai 4-es számú ingatlan értékbecslését a Miniszterelnöki Hivatal megbízásából az ön cége, az Altus Rt. végezte? – tette fel az Apró–Gyurcsány-érdekkör meggazdagodását vizsgáló parlamenti bizottság ülésének kezdetén a kérdést a miniszterelnöknek Deutsch Tamás fideszes képviselő. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök válaszában figyelmeztetett, többszöri értékbecslés is készült a Miniszterelnöki Hivatal megbízásából, azt azonban nem az Altus Rt., hanem az általa megbízott szakértő végezte a Miniszterelnöki Hivatal felkérésére. Deutsch Tamás szerint az Altus Rt. azonban két ingatlanbecslést is végeztetett, mivel első alkalommal a Szalay utca 4. szám alatti ingatlan 6.,7. emeletén lévő ingatlanját 1993. június 28-án 16 millió 40 ezer forintra becsültette, majd ezt az eladás hónapjában 1994. május 26-án 45,3 millió forintra becsülték. Eközben 1993. november 1-jén kibérlik az ingatlanokat 3 évre. Tájékoztatta-e az Altus Rt. az eladót arról, hogy az ingatlan értéke 16 millió helyett 45 millióra növekedett? – tette fel a kérdést a fideszes képviselő.

Gyurcsány Ferenc válaszul elmondta: ha a bérlő a bérleményen felújítást végez, azt saját kockázatára végzi, arról nem köteles tájékoztatást adni, erről a számviteli törvény vonatkozó passzusa is rendelkezik. Nem kellő mélységű a számviteli jogi ismerete a képviselő úrnak – közölte Gyurcsány Ferenc. A miniszterelnök emlékeztetett, időközben az Altus Rt. jelentős és teljes funkciót is megváltoztató felújítást hajtott végre az ingatlanokon, ami a cég könyveiben is fellelhető. Az épület ugyanis eredetileg óvoda és bölcsőde volt, amit jelentősen át kellett alkítani, hogy irodaként használható legyen – mondta. Deutsch Tamás felhívta a figyelmet arra, hogy mindezek után felmerül a gyanú, hogy Gyurcsány Ferenc becsapta az eladót, aki 1994 májusában a megnövelt értéken adta el a szóban forgó ingatlanokat a szintén a kormányfő érdekeltségébe tartozó Aldo Kft.-nek, amely így mintegy 23 millió forinttal kevesebbért jutott az ingatlanokhoz a kettős értékbecslés révén.

Deutsch Tamás közölte: a Gyurcsány cége által készített dokumentumok azt támasztják alá, hogy szintén a Szalay utca 4. szám alatti ingatlan földszinti részének megvételén és eladásán, majd bérbeadásán a miniszterelnök közel 190 millió forinttal gazdagodott. Ugyanis a kevesebb mint 7 millió forintért megvett földszinti helyiséget százmillióért felújították, és ezt az ingatlan összesen százmillóért visszabérelte tíz évre egy tisztán állami tulajdonú cég, a Közlönykiadó Kft. Az ellenzéki képviselő azt mondta: Gyurcsány Ferenc 247 millió forintot keresett az üzleten, amely szerinte felveti a bűncselekmény gyanúját is.

A kormánypárti tagok obstrukciós színjátéknak minősítették Deutsch Tamás kérdéseit, amelynek szerintük semmi más célja nem volt, mint az időhúzás. A szocialista Tóth Károly szerint ugyanis a Szalay utcai ingatlan témáját már a miniszterelnök előző meghallgatásán kimerítették, amiről Deuschnak is tudnia kellett volna, ha átnézi a korábbi ülések jegyzőkönyveit. Emiatt Tóth szerint az elnöklő Szijjártó érdemi kérdések megválaszolásától vette el az időt, mivel nem adot szót a bizottság kormánypárti tagjainak. Szijjártó visszautasította a bírálatokat.

Gyurcsány elismerte: felesége ellenérték nélkül bocsátotta a hasznosítás jogát a Fittelina kft. rendelkezésére

Elismerte a miniszterelnök a meggazdagodását vizsgáló bizottság ülésén, hogy felesége valóban átadta lakásának hasznosítási jogát családi cégüknek, a Fittelina Kft.-nek. Gyurcsány Ferenc azt mondta: felesége ellenérték nélkül bocsátotta a hasznosítás jogát a kft. rendelkezésére. A miniszterelnök azt viszont tagadta, hogy a céget kizárólag a villa felújítására és átépítésére hozták létre. Mint mondta, több tevékenységet is végzett, amiből több tíz milliós bevétele volt, de ezekről részleteket nem közölt. Gyurcsány Ferenc szerint, amikor a kft. hasznosítási joga megszűnt a lakáson, feleségének és anyósának azért nem kellett adóznia a beépített luxusberuházások után, mert az uszoda, a lift és az öntözőberendezések nem az ő magántulajdonukba kerültek át, hanem a kft. tulajdonában maradtak, és azokat Gyurcsány Ferenc a mai napig bérli, évi több millió forintért.

Tóth: Gyurcsány közszereplőként, visszaélve hatalmával szolgálta-e saját érdekeit?

Tóth Károly (MSZP) az iránt érdeklődött a miniszterelnöktől, hogy közszereplőként, visszaélve hatalmával szolgálta-e saját érdekeit.

Gyurcsány esküdözött, hogy nem

A kormányfő válaszában hangsúlyozta: „Nem tettem semmit hozzátartozóim államhoz köthető meggazdagodásáért, ezt akár eskü alatt is vallom.” Hozzátette: még a látszatát is elkerülte, hogy ne érje hasonló vád. Gyurcsány szerint egyébként „nem rendjén való a vitatkozós demokrácia”, és az igazság keresése fontosabb, mint a sárdobálás.

A kormányfő ugyanakkor arra kérte a bizottság ellenzéki tagjait: tegyenek ellene feljelentést, ha úgy gondolják, valóban jogsértést követett el, legyenek bátrak és férfiak. – Vagy félnek ettől? – kérdezte, majd rövid időn belül távozott.

Csiha: Illik-e egyáltalán megkérdezni a miniszterelnökön ezekről a dolgokról?

A bizottság ülése közben az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalnál (APEH) vizsgálatot rendeltek el, mert felmerült a gyanú, hogy egy korábban Gyurcsány Ferenc miniszterelnök
érdekeltségi körébe tartozó és azóta már megszűnt cég ügyében
jogosulatlan adatkezelés történt a hivatalban – közölte Csiha Judit (MSZP). – Ezek után illik-e egyáltalán megkérdezni a miniszterelnökön ezekről a dolgokról? – kérdezte, majd leszögezte: ez egy jogállamban szégyen.

<Balsai: Színjáték az egész!

Színjátéknak nevezte az utóbbi felszólalást Balsai István (Fidesz), majd emlékeztette a bizottság tagjait, hogy kizárólag olyan adatokat használtak fel, amelyek nyilvánosan fellelhető hivatalos dokumentumokban szerepeltek, és amelyeket minden érdeklődő átnézhet és kikérhet.

A testület ülését a Hír Televízió élőben közvetítette.

(Forrás: Hír TV)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.