Jön a háromnapos BÁV-aukció

A BÁV holnap kezdődő háromnapos árverésének első napján 27 millió forint értékben 268 ékszer, óra, ezüsttárgy és ötvösmunka vár kikiáltásra. Most is szép számban vannak briliáns ékszerek, köztük olyan nagy értékű darabok, amelyeket befektetési céllal is érdemes vásárolni.

MNO
2005. 10. 24. 5:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismét háromnapos BÁV-aukció következik a héten, az anyag legszínvonalasabb része most is a műtárgykínálat, de ékszerek, széles szőnyegválaszték, festmények és dohányzáshoz kapcsolódó tárgyak is várnak a gyűjtőkre.

A legmagasabbról, 4,5 millió forintról egy 5,39 karátos foglalatlan briliáns indul. Változatlanul hódít az art deco és a szecessziós stílus: egy bécsi, 1900-as, holdsarló formájú kitűző 450 ezer forintról kezdi a licitet, egy art deco melltű gyémántokkal és zafírokkal 950 ezer forintról. Az órák között két férfi IWC Schaffhausen is akad, az 1940-es évekből származó 40 ezer, a hatvanas évekbeli 100 ezer forintról indul.

Különleges tárgy a francia Lacloche testvérek nevéhez fűződő zománcozott cigarettaszelence, kikiáltási ára 660 ezer forint. A Párizsban dolgozó négy Laloche testvér munkássága a pályatárs Cartier művészetével egyenrangú, alkotó tevékenységük nagy része az art deco időszakára esik. Műveiken megfigyelhető az orientalista hatás, a most megvehető szelence fekete-piros zománcdisítése is a japán lakkdobozok stílusát idézi. Ezüsttárgyakból megszokottan széles a kínálat, a legkisebbektől az asztali ezüstökig. Szép a múlt század negyvenes éveiből való hatdarabos budapesti teáskészlet, kikiáltási ára 900 ezer forint.

A második napon festmények, szőnyegek és bútorok kerülnek sorra. A festménykínálat olyan, mint az elmúlt években mindig, azaz jobbára kismesterek alkotásai; zsánerképekben, népi és vadásztémákban találhatnak érdekességeket az érdeklődők. A legdrágább festmény Greguss Imre védett zsánerképe, a Mulatozók, kikiáltási ára 1,6 millió forint. Molnár C. Páltól több kisméretű – majdhogynem képelap nagyságú –, szép lajképet kínálnak 120–155 ezer forintért. A nagybányaiak közül kiemelendő Jándi Dávid pasztellje Család címmel 380 ezer és Szolnay Sándor Almahámozója 450 ezer forintért. A bútorok között akad XVIII. századi tabernákulum 1,5 millió forintért, XIX. századi diófa pipatórium 400 ezerért, valamint egy a XX. század elejéről, Kajdy Emil asztalosműhelyéből való, de Mária Terézia korát idéző kétajtós szkerény 950 ezerért. Különlegesek a svájci, illetve német mesterek műhelyéből származó állóórák: egy diófából készült, szépen csiszolt üvegajtajú szecessziós darab kikiáltási ára 1,15 millió forint.

A harmadik napon 319 műtárgy következik: ezüsttárgyak, üvegek, porcelánok, kerámiák, zománcfestésű alkotások és szobrok, valamint számos, a dohányzáshoz kapcsolódó tárgy. Utóbbiak közül a legérdekesebbek a XIX. század közepi faragott bécsi pipák, amelyek egykor lóversenyek díjaként kerültek gazdáikhoz. Ismert osztrák mester alkotása a neorokokó kandeláberpár 350 ezerért, szép a Wiener Jugendstíl teáskészlet ezüstből, elefántcsont fogókkal, 120 ezer forintos kikiáltási áron. Az üvegtárgyak között sok a különleges darab, mint például Anton Kothgassernek, a bési porcelángyár festőjének 1820-as eljegyzési pohara 280 ezer forintért, körbefutó francia felirattal: Csak veled és melletted.

Forrás: Napi Gazdaság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.