Ismét háromnapos BÁV-aukció következik a héten, az anyag legszínvonalasabb része most is a műtárgykínálat, de ékszerek, széles szőnyegválaszték, festmények és dohányzáshoz kapcsolódó tárgyak is várnak a gyűjtőkre.
A legmagasabbról, 4,5 millió forintról egy 5,39 karátos foglalatlan briliáns indul. Változatlanul hódít az art deco és a szecessziós stílus: egy bécsi, 1900-as, holdsarló formájú kitűző 450 ezer forintról kezdi a licitet, egy art deco melltű gyémántokkal és zafírokkal 950 ezer forintról. Az órák között két férfi IWC Schaffhausen is akad, az 1940-es évekből származó 40 ezer, a hatvanas évekbeli 100 ezer forintról indul.
Különleges tárgy a francia Lacloche testvérek nevéhez fűződő zománcozott cigarettaszelence, kikiáltási ára 660 ezer forint. A Párizsban dolgozó négy Laloche testvér munkássága a pályatárs Cartier művészetével egyenrangú, alkotó tevékenységük nagy része az art deco időszakára esik. Műveiken megfigyelhető az orientalista hatás, a most megvehető szelence fekete-piros zománcdisítése is a japán lakkdobozok stílusát idézi. Ezüsttárgyakból megszokottan széles a kínálat, a legkisebbektől az asztali ezüstökig. Szép a múlt század negyvenes éveiből való hatdarabos budapesti teáskészlet, kikiáltási ára 900 ezer forint.
A második napon festmények, szőnyegek és bútorok kerülnek sorra. A festménykínálat olyan, mint az elmúlt években mindig, azaz jobbára kismesterek alkotásai; zsánerképekben, népi és vadásztémákban találhatnak érdekességeket az érdeklődők. A legdrágább festmény Greguss Imre védett zsánerképe, a Mulatozók, kikiáltási ára 1,6 millió forint. Molnár C. Páltól több kisméretű – majdhogynem képelap nagyságú –, szép lajképet kínálnak 120–155 ezer forintért. A nagybányaiak közül kiemelendő Jándi Dávid pasztellje Család címmel 380 ezer és Szolnay Sándor Almahámozója 450 ezer forintért. A bútorok között akad XVIII. századi tabernákulum 1,5 millió forintért, XIX. századi diófa pipatórium 400 ezerért, valamint egy a XX. század elejéről, Kajdy Emil asztalosműhelyéből való, de Mária Terézia korát idéző kétajtós szkerény 950 ezerért. Különlegesek a svájci, illetve német mesterek műhelyéből származó állóórák: egy diófából készült, szépen csiszolt üvegajtajú szecessziós darab kikiáltási ára 1,15 millió forint.
A harmadik napon 319 műtárgy következik: ezüsttárgyak, üvegek, porcelánok, kerámiák, zománcfestésű alkotások és szobrok, valamint számos, a dohányzáshoz kapcsolódó tárgy. Utóbbiak közül a legérdekesebbek a XIX. század közepi faragott bécsi pipák, amelyek egykor lóversenyek díjaként kerültek gazdáikhoz. Ismert osztrák mester alkotása a neorokokó kandeláberpár 350 ezerért, szép a Wiener Jugendstíl teáskészlet ezüstből, elefántcsont fogókkal, 120 ezer forintos kikiáltási áron. Az üvegtárgyak között sok a különleges darab, mint például Anton Kothgassernek, a bési porcelángyár festőjének 1820-as eljegyzési pohara 280 ezer forintért, körbefutó francia felirattal: Csak veled és melletted.
Forrás: Napi Gazdaság
Orbán Balázs: Olyan közösségi terekre van szükség, ahol nem a gúny, a szétverés és a sunyiság az úr
