Kik igazoltattak a Parlament előtt?

Cáfolta a BRFK illetékese a Hír Televíziónak nyilatkozva, hogy rendőrök zaklatták volna szombaton a Kossuth téren az Önkormányzatok napjára érkezett rendezvény résztvevőit. A tüntetéssé változott eseményen tiltakozó feliratokat emeltek a magasba a résztvevők, akiket civil ruhás rendőrök fenyegettek meg.

MNO
2005. 10. 03. 8:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tüntetéssé változott az Önkormányzatok napjának rendezvénye szombaton a budapesti Kossuth téren, a Parlament előtt (a Belügyminisztérium ünnepségére az önkormányzati rendszer fennállásának 15. évfordulója alkalmából került sor). A résztvevők a szocialisták választási jelszavát („Több pénzt az embereknek, több pénzt az önkormányzatoknak”) idéző transzparensekkel érkeztek a helyszínre, ahol Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Lamperth Mónika belügyminiszter és Toller László, a Megyei Jogú Városok Szövetségének elnöke mondott beszédet.

A BRFK egységei biztosították a helyszínt a Kossuth téren, a testület viszont a Hír Televízió megkeresésére cáfolta, hogy parancsot kaptak volna a transzparensek elkobzására vagy az igazoltatásra. Nem így emlékeznek a résztvevők. A Mikepécsről a rendezvényre érkezett Szabó Lajos például a helyszínen ezt nyilatkozta: „Elvette tőlem (a személyi igazolványt egy civil rendőr –a szerk.) és kérdezgetett, hogy ki vagyok, honnét jöttem. Igazoltatott, de nem tudtam magam igazolni, mert a kocsiban van az igazolvány. Zaklattak lényegében, holott semmit sem csináltunk; még ki se volt bontva a transzparens.”

Volt olyan tüntető, akit arra kértek, „ne csináljon balhét”, de akadt olyan is akit megfenyegettek. Az civil rendőrök egyike, mint a demonstrálók beszámolóiból kiderül, fekete tárcát mutatott fel, melyen rendőrségi felirattal ellátott igazolvány volt, s ezzel igazolta magát.

A debreceni Becski Tibor önkormányzati képviselő kijelentette: „(Megfenyegették ) a gépkocsivezetőt, aki a transzparenst összegöngyölve tartotta, elkobozták tőle, majd kisvártatva olyan szöveg kíséretében adták vissza, hogy ha azt akarja, hogy hétfőn is bemehessen a munkahelyére, akkor nagyon kérik, hogy ne tegye ki ezt a transzparenst.”

Mindezek ellenére Szili Katalin és Gyurcsány Ferenc beszéde közben mintegy 50 plakátot emeltek a levegőbe a résztvevők – hangzott el a Hír Televízió tudósításában. Több felszólaló beszéde alatt füttykoncerttel tiltakozott a jelenlévők egy része.

A televízió arról is beszámolt, hogy több transzparenst civil ruhás rendőrök koboztak el.

Gyurcsány Ferenc a rendezvényen a központi államhatalom fontos, pótolhatatlan ellensúlyának nevezte az önkormányzati rendszert, és hangsúlyozta, hogy a jövőben szorosabb együttműködésre van szükség az önkormányzatok között. A Kossuth téri ünnepségen Lamperth Mónika belügyminiszter a demokratikus intézményrendszer erős pilléreinek nevezte a magyar önkormányzatokat.

Szita Károly, Kaposvár polgármester reagálásában kiemelte: az elmúlt három év rendkívüli helyzetet hozott az önkormányzatok életében, a településeknek a működésük fenntartása érdekében nagyon nagy mértékben kellett hitelt felvenni, és ha túl akarták élni ezt az időszakot, akkor el kellett adniuk, ami eladható. A vársovezető a távirati irodával közölte: a polgármesterek arra számítottak, hogy a kormányfő az ünnepségen bejelenti, hogy feloldják annak a 22 milliárd forintnak a zárolását, amelyet a kormány a helyben maradó személyi jövedelemadó 10 százalékának egy részéből képzett államháztartási tartaléknak.

Hír Televízió, Magyar Rádió

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.