Az Európai Bizottság a termékdíjról szóló jogszabályok visszavonására szólította fel Magyarországot figyelmeztető levelében, mivel a testület úgy véli: a tavaly és 1995-ben elfogadott törvények sértik a termékek szabad mozgására vonatkozó uniós alapelvet, ugyanakkor nem segítik elő a hulladékok mennyiségének csökkentését.
Túl nagy adminisztratív terhet ró az engedélyért folyamodó vállalatokra a rovarirtó szerek párhuzamos importját szabályozó 89/2004-es kormányrendelet – véli a bizottság. Brüsszel szerint túl bonyolult annak megállapítása, hogy a behozni kívánt termék hasonló más, korábban engedélyezett rovarirtó szerekhez, vagy azonos-e azzal. Az EU-jog értelmében az ilyen készítmények importját nem szabad meggátolni abban az esetben, ha azt egy másik tagországban már engedélyezték, és hatóanyaga azonos vagy eléggé hasonló egy a célország piacán jelen lévő másik termékéhez.
Az unió a magyar médiatörvény egy pontjával kapcsolatban is magyarázatot kért hazánktól. A versenyügyi főigazgatóság azt kifogásolja, hogy a törvény a kábelszolgáltatók műsorelosztási jogát akkora területre korlátozza, amelyen az ország lakosságának legfeljebb egyharmada él. Ez behatárolja a kábelszolgáltatók piaci konszolidációjának lehetőségét, és ezzel sérti a közösségi távközlési irányelvet – véli a bizottság.
Az utóbbi napokban három további ügyben is hivatalos figyelmeztető levelet postáztak a magyar kormány címére. Ezek három irányelv – a műszaki szabványok és szabályok terén történő információszolgáltatási eljárásról szóló 1998/34/EK, a szénhidrogének kutatására, feltárására és kitermelésére vonatkozó engedélyekről szóló 1994/22/EK, valamint a hitelintézetek reorganizációjáról és felszámolásáról szóló 2001/24/EK számú – hibás átvételét kérik számon. Az EU a gépjárművek regisztrációs adójával kapcsolatban is eljárást indított.
(Forrás: Világgazdaság, Magyar Rádió, Info Rádió)
Nagy-Britannia csatlakozik az Oroszország elleni szankciókhoz
