Legalábbis ezt állítja egy kínai archeológus, aki bizonyítékul egy 4000 éves cseréptálban többé-kevésbé épen maradt tésztamaradványt tárt a világ színe elé. Hou Yuan Lu, a Kínai Tudományos Akadémia kutatója vezette azt az archeológus csoportot, ami Kína világtól elzárt, Qinghai nevű, északnyugati tartományának La Jia részén már évek óta kutat egy évezredekkel ezelőtt, a késő neolitikus korban eltűnt civilizáció maradványai után.
A tartományban folyó ásatások nyomán már edddig is sok világraszóló lelet került napvilágra. Az emberi csontvázak, szépen festett cserépedények mellett sok egyéb használati tárgy is őrzi egy virágzó falu hirtelen elpusztulásának nyomait. Lu professzor véleménye szerint valószínűleg egy nagyerejű földrengést követő árvíz mosta el és temette be sárral a falut, és ennek köszönhetően sok épségben maradt tárgyat és használati eszközt sikerült kiszabadítani a több méter magas földréteg fogságából.
A felborult, de fedővel szorosan lezárt tálat a benne levő tésztával még tavasszal ásták ki a szakemberek és küldték további vizsgálatra a pekingi Tudományos Akadémia laboratóriumába. A vizsgálatok eredményéről szóló híradások szerint a tészta darált kölesből készült, és a gondos háziasszony kb. 40-42 cm-es darabokra szeletelte fel mielőtt forró vízben kifőzte.
Az olaszok egyöntetű véleménye szerint a nemzeti eledelüknek tekintett tésztát és különböző elkészítési módjait az Appennini-félszigeten élő korai őseik terjesztették el a világon, míg a kínaiak váltig hangoztatják, hogy a tészta az ő találmányuk, és csak Marco Polo hátizsákjában került olasz földre. Az olaszokon és a kínaiakon kívül még az arabok, a japánok, a koreaiak, a franciák és a németek is a saját konyhájuk felfedezettjének tartják a tésztából készült ételeket.
Kínában tavaly azt is bejelentették, hogy a Hunan tartománybeli Jiahu környékén folyó ásatások során előkerült egy 9000 évesnek mondott, bormaradványokkal teli cserépedény, de a kínaiak azóta sem az edényt, sem a benne talált, szintén kiváló állapotban megmaradt és jó minőségűnek mondott tartalmát nem engedték független, nyugat-európai laboratóriumokban megvizsgálni.
Forrás: Xinhua, The Los Angeles Times
Az utolsó magyar parasztfestő
