Minden eddiginél nagyobb adóteher-változást, avagy adócsökkenést jelent a kormány ötéves adóreformja – jelentette ki Veres János pénzügyminiszter az adótörvények módosítását kezdeményező előterjesztés keddi, általános vitájában. Veres három törvényjavaslatról: a jelenlegi adórendszer átalakítási elemeit tartalmazó, az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulásról (ekho) és a luxusadó bevezetéséről szóló adótörvény-javaslatokról beszélt. Ez a program őszerinte mintegy ezermilliárd forintos adócsökkentést tartalmaz, a több évre előre meghatározott változások a kiszámíthatóságot, a tervezhetőséget, a stabilitást szolgálják.
Veres kijelentette: a javaslat értelmében több 350 milliárd forinttal csökken a költségvetés, azaz ennyi marad az emberek zsebében. Emlékeztetett: a javaslat egyik elemét, az áfakulcs 25-ről 20 százalékra csökkentését a parlament már elfogadta, és az üzemanyagok esetében október elsejétől már hatályba is léptette, 10-12 forinttal csökkentve ezzel a literenkénti árat. Veres a javaslatcsomag elemei közül kiemelte a felső adókulcs 2 százalékos csökkenését, a családi adókedvezmény beépülését a növekvő pótlékrendszerbe. Az iparűzési adó 100 százaléka lesz levonható a társasági adó alapjából, míg az ekho „adózási forma”, ami 25 millió forintig választási lehetőséget ad a művészeknek, vállalkozóknak. A luxusadó a 100 millió forint feletti lakóingatlanokat terheli, a 100 millió forint feletti értékrész 0,5 százalékát fizeti be a tulajdonos.
Pető: Az SZDSZ nem teljesen elégedett
Pető Iván (SZDSZ) a kulturális bizottság többségi véleményének ismertetésekor közölte, hogy módosító javaslatban kezdeményezik majd: az előfizetéses folyóiratok mellett az előfizetéses napilapok is tartozzanak kedvezményes áfakörbe. Az SZDSZ vezérszónoka kifejtette azt is: pártja nem teljesen elégedett az adótörvényekkel, de mivel azok az ország mai érdekeit szolgálják, támogathatók. Pető kifejtette: kár lenne tagadni, hogy a kormány több tétel esetén némi adóemelést javasol, azonban – hangoztatta – a javaslatok egésze az adócsökkentés irányába mutat.
Mádi: A tervezet nem csökkenti az adókat
A kormány adóreformja nem szolgálja a munkahelyteremtés ügyét – hangsúlyozta Mádi László, a költségvetési és pénzügyi bizottság fideszes tagja. Szerinte az adóreformnak szánt tervezet valójában nem csökkenti az adókat és nem enyhíti az adminisztrációs terheket. Mádi rámutatott: egy vállalkozásbarát program csökkentené a társasági adó mértékét. A Fidesz beterjeszti saját javaslatait – ígérte Mádi.
Katona: Nem reális cél a radikális adócsökkentés
A drasztikus adóteher-csökkentés nem reális cél, viszont a folyamatosan mérséklődő adóközpontosítás viszont megvalósítható – jelentette ki Katona Béla, a szocialisták vezérszónoka , aki szerint az adótörvények módosítására vonatkozó javaslat egyszerre biztosítja a terhek igazságosabb elosztását, a versenyképesség javítását és a szükséges bevételeket a szociális ellátórendszerek működtetéséhez, illetve egyszerre ad lehetőséget az adók és az árak csökkentésére, valamint a bérek növelésére
2010-re a jelenlegi 38-ról 34,8 százalékra lehet csökkenteni az adók és járulékok központosítását a GDP-hez képest – jelentette ki Katona Béla, aki szólt arról is, hogy öt év alatt ezermilliárd forinttal több maradhat az emberek, a vállalkozók zsebében. Katona üdvözölte, hogy ötéves program fekszik a Ház előtt, és utalt arra, hogy ideje volt felülvizsgálni a 20 éve csak toldozgatott adótörvényeket.
Büntetik a munkát?
Ez az adórendszer bünteti a munkát, nem segíti a gyermeket nevelő családokat, és drasztikusan adóztatja a hazai kis- és középvállalkozásokat – replikázott Varga Mihály, a Fidesz vezérszónoka. Varga rámutatott: nem lehet úgy adópolitikáról beszélni, hogy ne fogalmaznánk meg, milyen gazdaságpolitika veszi körül, milyen célokat tűzünk ki egy adórendszer elé, és kiket fog segíteni – mondta az Orbán-kormány pénzügyminisztere. Hozzáfűzte: az adókulcs mértéke lehetne 90 százalék is, ha az emberek zsebében annyi pénz maradna, amiből valóban normális, emberhez méltó életet tudnának élni. Varga Mihály javaslatot nyújtott be a parlamentnek a falusi turizmussal foglalkozók adókedvezményének megtartása érdekében, melyet a szocialisták is támogatnak.
Herényi: pr-szakértők készítették az előterjesztést
Az MDF nem támogatja az adótörvények módosítására tett kormányzati javaslatot, és arra kéri a kabinetet, vonja vissza és dolgozza át az előterjesztést. Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője választási törvénytervezetnek nevezte az előterjesztést. Kijelentette: szerinte a javaslatot pr-szakértők készítették, és gazdasági megalapozottsága megkérdőjelezhető.
Herényi hangsúlyozta: a javasolt változtatások mintegy 300 milliárd forintot vesznek ki a költségvetésből, és mivel forrásuk nincs, az államháztartási hiányt növelik. Hozzátette: legkártékonyabb hatása az eurózónához való csatlakozás elhalasztása.
A Fidesz három javaslata
Varga Mihály délutáni sajtótájékoztatóján közölte: a Fidesz három javaslatot nyújt be a Parlamentnek az adótörvények kapcsán, a családok és a vállalkozások segítése, illetve a munkahelyteremtés érdekében. Javasolják, hogy a társadalombiztosítási járulék 29-ről 25 százalékra csökkenjen, az alacsonyabb keresetű munkavállalók adóterhe pedig 18-ról 14 százalékra mérséklődjön, és ne szűnjön meg az egy- és kétgyermekes családok adókedvezménye.
A Fidesz szakpolitikusa hangsúlyozta: változtatni kell az adórendszer jellegén is irányán. Mint mondta, a kormán által tervezett módosítások nem segítik a munkahelyteremtést és a gyermeket vállaló családokat, és kifejezetten hátrányosan érintik a magyar kis- és középvállalkozásokat. Jelezte: a Fidesz további javaslatokat is megfogalmaz majd az ügyben.
Az Országgyűlés ma délután általános vitát folytat az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulásról szóló törvényjavaslatról, a luxusadóról szóló törvényjavaslatról, valamint az adókról, járulékokról és egyéb költségvetési befizetésekről szóló törvények módosításáról.
radio.hu, Info Rádió, teletext.hu, hirado.hu, MNO