Szakszervezeti tiltakozás az egységes közszolgálati törvény ellen

A Népszabadság információja szerint a közigazgatásban működő több szakszervezet is levélben kereste meg a miniszterelnököt, a kancelláriaminisztert, a pénzügy- és a belügyminisztert, azt kérve: ne támogassák az egységes közszolgálati törvény megszületését. A levelek időzítése nem véletlen: Gyurcsány Ferenc ma szűk körben, a felsorolt miniszterekkel egyeztet a törvénytervezetről.

MNO
2005. 10. 04. 8:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Közszolgálati Szakszervezetek Szövetségének (KSZSZ) álláspontja szerint a közigazgatás korszerűsítésének legfőbb célja a teljesítőképesség növelése. Ennek egyik feltétele az érintettek egyetértésével kialakított közigazgatási humánpolitika, amelynek alapkövetelménye a köztisztviselői jogállás elkülönült szabályozása. (Magyarul: nem akarják, hogy közös törvényben „összemossák” a köztisztviselőket a közalkalmazottakkal.) Így ragaszkodnak ahhoz, hogy az állam közhatalmi funkcióit teljesítő feladatukkal járó többletkötelezettségeket a jogállásuknak és az ahhoz kapcsolódó javadalmazásuknak is tükrözniük kell.

Mindezeket figyelembe véve a szakszervezet nem fogadja el sem az egységes közszolgálati törvény koncepcionális megalapozottságát, sem a törvény megalkotására vonatkozó szabályozási elgondolásokat. Hasonló szellemben és tartalommal fogalmaz a Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezetének és a Belügyi Dolgozók Szakszervezetének levele is: valamenynyien időszerűtlennek és indokolatlannak tartják a törvényt. Álláspontjuk szerint a közszolgálatban dolgozók – a közalkalmazottak és a köztisztviselők – béren kívüli juttatási rendszerének és mértékének harmonizálása a hatályos törvények között is lehetséges.

Az egységes közszolgálati törvény kidolgozására több mint három éve felkért kormánymegbízott, Vadász János – korábban maga is szakszervezeti vezető – a koncepció politikai támogatásának fontosságáról igyekezett meggyőzni az MSZP-frakciót és a szocialisták foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi munkacsoportját. Vadász János megfogalmazása szerint „az egységes közszolgálati törvény az egyedüli megoldás a valódi változást eredményező modernizációhoz. A törvény megalkotása az érintett dolgozókkal és a társadalommal együttműködésben történhet meg, ami jelentős mértékben befolyásolhatja a 2006-os választás eredményét is” – olvasható Vadász levelében. A kormánymegbízott egyebek mellett azzal érvel, hogy az 1998-as választási vereség egyik oka a közszolgálati dolgozók ellenállása volt, míg a 2002-es győzelem abból is következett, hogy az MSZP választási programja tartalmazta az 50 százalékos bérfejlesztés és az egységes közszolgálati törvény megalkotásának ígéretét. Vadász jelezte, hogy a valódi modernizáció ellen több mint másfél évtizede mindig összefogó, kis létszámú, de komoly befolyással rendelkező konzervatív hivatalnoki elit (az apparátus egy része) támadást indított a törvény megalkotása ellen.

(Népszabadság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.