A Közszolgálati Szakszervezetek Szövetségének (KSZSZ) álláspontja szerint a közigazgatás korszerűsítésének legfőbb célja a teljesítőképesség növelése. Ennek egyik feltétele az érintettek egyetértésével kialakított közigazgatási humánpolitika, amelynek alapkövetelménye a köztisztviselői jogállás elkülönült szabályozása. (Magyarul: nem akarják, hogy közös törvényben „összemossák” a köztisztviselőket a közalkalmazottakkal.) Így ragaszkodnak ahhoz, hogy az állam közhatalmi funkcióit teljesítő feladatukkal járó többletkötelezettségeket a jogállásuknak és az ahhoz kapcsolódó javadalmazásuknak is tükrözniük kell.
Mindezeket figyelembe véve a szakszervezet nem fogadja el sem az egységes közszolgálati törvény koncepcionális megalapozottságát, sem a törvény megalkotására vonatkozó szabályozási elgondolásokat. Hasonló szellemben és tartalommal fogalmaz a Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezetének és a Belügyi Dolgozók Szakszervezetének levele is: valamenynyien időszerűtlennek és indokolatlannak tartják a törvényt. Álláspontjuk szerint a közszolgálatban dolgozók – a közalkalmazottak és a köztisztviselők – béren kívüli juttatási rendszerének és mértékének harmonizálása a hatályos törvények között is lehetséges.
Az egységes közszolgálati törvény kidolgozására több mint három éve felkért kormánymegbízott, Vadász János – korábban maga is szakszervezeti vezető – a koncepció politikai támogatásának fontosságáról igyekezett meggyőzni az MSZP-frakciót és a szocialisták foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi munkacsoportját. Vadász János megfogalmazása szerint „az egységes közszolgálati törvény az egyedüli megoldás a valódi változást eredményező modernizációhoz. A törvény megalkotása az érintett dolgozókkal és a társadalommal együttműködésben történhet meg, ami jelentős mértékben befolyásolhatja a 2006-os választás eredményét is” – olvasható Vadász levelében. A kormánymegbízott egyebek mellett azzal érvel, hogy az 1998-as választási vereség egyik oka a közszolgálati dolgozók ellenállása volt, míg a 2002-es győzelem abból is következett, hogy az MSZP választási programja tartalmazta az 50 százalékos bérfejlesztés és az egységes közszolgálati törvény megalkotásának ígéretét. Vadász jelezte, hogy a valódi modernizáció ellen több mint másfél évtizede mindig összefogó, kis létszámú, de komoly befolyással rendelkező konzervatív hivatalnoki elit (az apparátus egy része) támadást indított a törvény megalkotása ellen.
(Népszabadság)

Hatalmas hiszti lesz a baloldalon: az átláthatósági törvényjavaslat már az Országgyűlés előtt van