Bár az ötéves adócsomagot hosszú egyeztetés és – állítólag – alapos előkészítés előzte meg, utólag mégis egyértelmű, hogy így sem sikerült minden tökéletesre, mivel rengeteg módosítás lesz az adótörvény-javaslatban a kormány által benyújtott változathoz képest. Ennek főleg az az oka, hogy az adótörvények kidolgozásába nem vonták be az érdekképviseleteket és a szakszervezeteket, így az Országos Érdekegyeztető Tanácsban létrejött megállapodást át kell vezetni a törvényjavaslaton. A 95 módosító és 15 kapcsolódó módosító indítvány közel felét ezek teszik ki, míg a többin szinte azonos arányban osztoznak a koalíciós és az ellenzéki honatyák.
A szocialisták és a szabad demokraták hosszas huzavona után megállapodtak, ennek eredményeként pedig beterjesztették a 4 százalékos egészségügyi hozzájárulás bevezetését célzó javaslatot. Ezt az új, adójellegű közterhet bizonyos tőkejövedelmek után kell majd leróni, ez adószakértők szerint főként a kiegészítő tevékenységet végzőkkel együtt mintegy 900-950 ezer kisvállalkozót érinti hátrányosan. Lesz kamat- és tőzsdei árfolyamnyereség-adó is, igaz, csak 2007-től.
Az OÉT ülésein a szociális partnereknek egyebek mellett sikerült kiharcolniuk, hogy az eredeti kormányzati tervvel szemben ne legyen százalékos mértékű korlát az adómentesen adható béren kívüli juttatásokra, és kikerült a korlátos körből például az önkéntes nyugdíjpénztári munkáltatói hozzájárulás. Kedvező változás az adócsomaghoz képest, hogy az általános személygépkocsi-normaköltség az évek óta „bebetonozott” kilométerenkénti 3 forintról 9-re nőhet. A regisztrációs adó mértékére vonatkozó eredeti kormányzati ajánlást pedig az EU időközben közzétett állásfoglalása írta felül.
Mindössze két, kis jelentőségű ellenzéki javaslatot fogadhat el a parlament. Vélhetően elbuknak az egyszerűsített közteher-viselési hozzájáruláshoz kapcsolódó módosítók, a luxusadó esetében pedig csak a pontosító jellegű indítványokat támogatja a képviselők többsége, így a 20 millió forint feletti értékű medencéket mégsem adóztatják meg.
Forrás: Világgazdaság
Orbán Balázs: Olyan közösségi terekre van szükség, ahol nem a gúny, a szétverés és a sunyiság az úr
