Itt az ideje Szili Katalin „rehabilitásának”, a párton belüli egység demonstrálásának – a Népszabadság információi szerint így foglalt állást a napokban az MSZP országos választási bizottsága. A lap értesülései szerint a miniszterelnök és a pártelnök közösen javasolta a választási bizottságnak, hogy az államfőjelölési időszak óta az MSZP-ből kiszorult Szili Katalint ismét vonják be a pártvezetőségbe. Ennek legfőbb jele az, amit a pártelnök szombaton a választmányi ülésen jelentett be: a szocialisták október 16-i, tízezres budapesti rendezvényén Gyurcsány Ferenc és Hiller István mellett a házelnök mond beszédet.
Látszólag megúszták a retorziót azok az SZDSZ-es képviselők, akik az államfőválasztáson a frakciódöntés ellenében Szili Katalinra szavaztak. Az SZDSZ országos tanácsa szombaton arra kérte a párt I. és II. kerületi szervezetét, hogy mielőbb döntsenek a jelölt személyéről, aki Mécs Imre legyen. (Mécs az előző választáson az I. kerületben indult, mostanáig azonban késett a jelölése.) Az MSZP jelezte, ha a képviselő nem kap lehetőséget az SZDSZ-től, becsületbeli ügynek tekintik, hogy Mécs a következő parlamentnek is tagja legyen. Szeptemberben egyébként a szocialisták szigetszentmiklósi helyi alapszervezete Kuncze Gábor ellen kezdett kampányolni, és bírálták az SZDSZ elnökét amiatt, hogy „kirekesztette” Mécs Imrét. A fizetett hirdetések mögött Varjú László, Kuncze 2006-os kihívója állt.
Wekler Ferencet Baranyában már korábban jelölték, és Béki Gabriella is úgy döntött, hogy elfogadja a XVIII. kerületiek felkérését. Elvileg ezt az ügyvivő testület vagy az országos tanács még megvétózhatja, ám ennek kicsi a valószínűsége.
A „kiszavazók” egyéni jelölése azonban még kevés a mandátumszerzéshez – írja a Népszabadság. 2002-ben Wekler 12 százalékot szerzett, Béki Gabriella még a VI. kerületben 14-et, majd visszaléptek a második körből. Mécs Imrének volt a legnagyobb esélye, miután a javára lépett vissza az MSZP-s Hegyi Gyula. Ám így is a második helyre szorult 118 szavazattal Nagy Gábor Tamással szemben, vagyis a parlamentbe jutáshoz az országos listán kellene előkelő helyen állniuk. Erre a hagyományok szerint nincs esélyük: a gyakorlat ugyanis korábban az volt, hogy a pártelnököt az ügyvivő testület 13 tagja követi, majd a kormánytagok és a frakcióvezetés azon tagjai, akik nem ügyvivők. Wekler, Mécs és Béki azonban a fenti listában nem találhatók. Elvben van lehetőség a lista megváltoztatására, az előresorolásra azonban több esélye van Kóka János gazdasági miniszternek – aki egyelőre még nem is tagja az SZDSZ-nek –, mint Mécséknek. (Népszabadság, MNO)
Lenin is globalista volt
