Szilit „rehabilitálják”?

Lapértesülések szerint az MSZP elérkezettnek látja az időt Szili Katalin „rehabilitására”. Az államfőjelölési időszak óta az MSZP-ből kiszorult házelnök a szocialisták október 16-i rendezvényén Gyurcsány és Hiller mellett mond majd beszédet. Látszólag megúszták a retorziót azok az SZDSZ-esek, akik az államfőválasztáson Szilire szavaztak.

MNO-összeállítás
2005. 10. 03. 7:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Itt az ideje Szili Katalin „rehabilitásának”, a párton belüli egység demonstrálásának – a Népszabadság információi szerint így foglalt állást a napokban az MSZP országos választási bizottsága. A lap értesülései szerint a miniszterelnök és a pártelnök közösen javasolta a választási bizottságnak, hogy az államfőjelölési időszak óta az MSZP-ből kiszorult Szili Katalint ismét vonják be a pártvezetőségbe. Ennek legfőbb jele az, amit a pártelnök szombaton a választmányi ülésen jelentett be: a szocialisták október 16-i, tízezres budapesti rendezvényén Gyurcsány Ferenc és Hiller István mellett a házelnök mond beszédet.

Látszólag megúszták a retorziót azok az SZDSZ-es képviselők, akik az államfőválasztáson a frakciódöntés ellenében Szili Katalinra szavaztak. Az SZDSZ országos tanácsa szombaton arra kérte a párt I. és II. kerületi szervezetét, hogy mielőbb döntsenek a jelölt személyéről, aki Mécs Imre legyen. (Mécs az előző választáson az I. kerületben indult, mostanáig azonban késett a jelölése.) Az MSZP jelezte, ha a képviselő nem kap lehetőséget az SZDSZ-től, becsületbeli ügynek tekintik, hogy Mécs a következő parlamentnek is tagja legyen. Szeptemberben egyébként a szocialisták szigetszentmiklósi helyi alapszervezete Kuncze Gábor ellen kezdett kampányolni, és bírálták az SZDSZ elnökét amiatt, hogy „kirekesztette” Mécs Imrét. A fizetett hirdetések mögött Varjú László, Kuncze 2006-os kihívója állt.

Wekler Ferencet Baranyában már korábban jelölték, és Béki Gabriella is úgy döntött, hogy elfogadja a XVIII. kerületiek felkérését. Elvileg ezt az ügyvivő testület vagy az országos tanács még megvétózhatja, ám ennek kicsi a valószínűsége.

A „kiszavazók” egyéni jelölése azonban még kevés a mandátumszerzéshez – írja a Népszabadság. 2002-ben Wekler 12 százalékot szerzett, Béki Gabriella még a VI. kerületben 14-et, majd visszaléptek a második körből. Mécs Imrének volt a legnagyobb esélye, miután a javára lépett vissza az MSZP-s Hegyi Gyula. Ám így is a második helyre szorult 118 szavazattal Nagy Gábor Tamással szemben, vagyis a parlamentbe jutáshoz az országos listán kellene előkelő helyen állniuk. Erre a hagyományok szerint nincs esélyük: a gyakorlat ugyanis korábban az volt, hogy a pártelnököt az ügyvivő testület 13 tagja követi, majd a kormánytagok és a frakcióvezetés azon tagjai, akik nem ügyvivők. Wekler, Mécs és Béki azonban a fenti listában nem találhatók. Elvben van lehetőség a lista megváltoztatására, az előresorolásra azonban több esélye van Kóka János gazdasági miniszternek – aki egyelőre még nem is tagja az SZDSZ-nek –, mint Mécséknek. (Népszabadság, MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.