Gyászszertartás a Törley-pezsgősüvegnek

Szerdán jár le a határidő a betétdíjas pezsgősüvegek visszavételére. A környezetvédők tiltakoznak az erről szóló kormányrendelet miatt. A Hulladék Munkaszövetség gyászszertartást rendez a Törley-pezsgősüvegnek, akciójukra meghívták Persányi Miklós környezetvédelmi minisztert is.

MNO
2005. 11. 29. 23:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szilveszter után nem lehet már visszaváltani a pezsgősüvegeket, ugyanis november 30-án lejár a határidő a betétdíjas pezsgősüvegek visszavitelére. Állítólag kevesen voltak a visszaváltók, részben ezzel indokolják az új rendszer bevezetését. Az áprilisban életbe lépett kormányrendelet az eredeti szándékkal ellenkező eredményt ért el: szinte teljesen megszűnik a betétdíjas rendszer.

A sörösüvegeken kívül csak néhány termék van a piacon, ami visszaváltható – mondta el az MNO-nak Tömöri Balázs, a Hulladék Munkaszövetség aktivistája. Közölte: a borosüvegek mindössze 35 százaléka visszaváltható, az üditős és az ásványvizes palackok közül pedig kettő. Úgy vélte, ez utóbbiak feltehetőleg sem sokáig élhetnek a piacon a rossz szabályozás miatt.

Kiss Gáborné, a Magyarországi Üdítőital-, Gyümölcslé- és Ásványvízgyártók Szövetségének (MÜSZ) főtitkára szerkesztőségünkkel közölte: a nagy mennyiség miatt jellemzően műanyag palackban gyártott szénsavas üdítők és az ásványvizek esetében csupán drága technológiával lehetne megoldani, hogy újratöltős változatban árusítsák azokat. Üvegpalack a másfél, illetve két literes termékeknél a súlya és törékenysége miatt szóba sem jöhet. Hozzátette: Magyarországon volt egy kezdeményezés, amikor az egyik gyümölcslevet egy literes üvegben árusították, azonban – a piac nyomására – már ez a termék is csak dobozos változatban kapható. Elmondta: hazánkban a termékdíjrendelet – az EU országok között egyedülállóan – kötelezi a gyártókat, hogy visszaváltható palackban gyártsanak termékeket, Kiss Gáborné szerint félreértelmezett környezetvédelmi célokra hivatkozva, különbséget téve az újrahasználat és az újrahasznosítás között. Úgy vélte: a valóság az, hogy a felgyülemlő szemét ellen nem az újrahasználat szorgalmazásával, hanem a palackok szelektív visszagyűjtésével és újrahasznosításával lehet eredményesen felvenni a harcot. A törvénnyel a kisebb cégeket, amelyek nem képesek az újratöltéshez alkalmas, közel egy milliárd forint értékű beruházások megvalósítására, ellehetlenítik. Úgy vélte: egyelőre erre azért nem került sor, mert a törvény szerint 2005-ben és 2006-ban viszonylag alacsony büntetéssel sújtják az újratöltési elvárásokat nem teljesítőket.

A környezetvédők tiltakoznak a Törley-pezsgősüvegek betétdíjának s ezáltal visszaválthatóságának megszűnése miatt. Mivel az üvegeket nem töltik újra, nő a hulladék mennyisége, az üveg újrahasznosítása pedig elenyésző mennyiségű hazánkban – állítja a Hulladék Munkaszövetség (HuMuSz). A 2005-ös év rekordnak számít, mivel megszűnt az utolsó literes visszaváltható üveges ásványvíz, gyümölcslé és vermuth is, s ezzel megszűnik a fogyasztók választási lehetősége is, hogy hulladékszegény termékek választásával csökkentsék hulladékuk mennyiségét és háztartási kiadásaikat – állítja a HuMuSz. A HuMuSZ bejelentette, december 1-jén gyászszertartást rendeznek a Törley-pezsgősüvegnek, s a Batthyány téren tartandó akciójukra meghívták Persányi Miklós környezetvédelmi minisztert is.

(Hvg.hu, Origo)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.