Nehezen követhető gyógyszerárak – Az állam visszavonulóban

A gyógyszergyártók és a gyógyszerészkamara közötti megállapodás szerint havonta változhat a nem támogatott medicinák ára.

MNO
2005. 11. 03. 7:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A november elsejével hatályos gyógyszertörvény szerint a szakminisztériumot nem terheli tovább az otc-készítmények árának negyedévenkénti kihirdetése. Ez alapján a gyártók akár naponta változtathatnák a nem támogatott gyógyszerek árát – kihirdetési kötelezettség nélkül –, így a patikusok számára követhetetlenné válhatna a piac. Ennek elkerülése végett a Magyar Gyógyszerész Kamara együttműködési megállapodást kötött a gyártókkal – mondta Hávelné Szatmári Katalin, a kamara elnöke.

A megállapodás szerint a jövőben a gyártók havonta változtathatják a nem szubvencionált patikaszerek árát, a kihirdetést követően pedig a kamara tájékoztatja a gyógyszertárakat. Hávelné szerint így csaknem biztosra vehető, hogy országosan egységesek maradnak az árak. Az új jogszabály ugyanis azt is előírja, hogy a patikák kötelesek továbbadni a nagykereskedők és a gyártók által adott kedvezményt. A havonkénti (potenciális) árváltoztatás és az egységes tájékoztatás miatt várhatóan nem kap senki komolyabb árengedményt az átlagnál esetleg jóval nagyobb rendelés esetén sem – vagyis nagy „gyógyszerakciók” csak ritkán várhatóak. Ettől függetlenül nem kizárható, hogy az árverseny felgyorsul.

Aggályos lehet viszont a gyógyszertörvény azon része, amely szerint az állam helyett a gyártót terheli a felelősség a gyógyszer alkalmazása során esetleg fellépő nem várt, illetve mellékhatás nyomán, akkor is, ha gyártó bizonyítja, hogy a forgalomba hozatalkor a tudomány és a technika akkori színvonala szerint nem volt felismerhető a hiba. Az állam ezen kihátrálását nehezményeztük az egyeztetések alatt, de a válasz az volt, hogy több uniós országban is ez a gyakorlat – mondta Székely Krisztina, az Innovációs Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke. Általánosságban ez akkor lehet valós probléma, ha egy gyártó jogutód nélkül vonul ki a magyar piacról, ebben az esetben korábban az állam magára vállalta az esetleges kártérítést. Székely elmondta, hogy az orvosi műhibaperekhez képest lényegesen kevesebb a gyógyszerper, igen nehéz ugyanis azt bizonyítani, hogy egy adott problémát csak egy bizonyos gyógyszer okozhat. A törvényt amúgy az uniós jogharmonizációs kötelezettség szülte, ezért a gyártók túl sokat nem is vitatkoztak rajta.

Forrás: Napi Gazdaság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.