Terry Gilliam bosszúja a Grimm testvéreken

A csütörtökön a hazai mozikba kerülő Grimm című filmjének bemutatója alkalmából hazánkba látogatott a leginkább a Monty Python-csapatból ismert amerikai születésű rendező, Terry Gilliam. A rendezővel, nagy sajtóérdeklődés kíséretében, Galla Miklós beszélgetett hétfőn az Uránia Nemzeti Filmszínházban.

Nedbál Miklós
2005. 11. 07. 16:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Terry Gilliam vasárnap érkezett Budapestre, s már az első estét is részben Galla Miklóssal, az angol abszurd humor hazai megismertetőjével töltötte, aki megpróbálta arról is meggyőzni Gilliamet, hogy élessze fel a Monty Python-legendát. Azonban nem járt sikerrel. A rendező hétfőn délelőtt a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatóival beszélgetett Pálfi György magyar filmrendező vezényletével.

A többek közt a Gyalog galopp, a Brazil, a Félelem és Reszketés Las Vegasban, a 12 majom és A Halászkirály legendája című filmek rendezője nem sokkal egy óra előtt érkezett az Uránia moziba, ahol körülbelül három percig keményen állta a fotósok rohamát. Majd elkezdődött a beszélgetés Terry Gilliam és Galla Miklós közt.

„A film csupán nagyon lazán kötődik a Grimm testvérek valódi életéhez. A Grimm című film inkább egy olyan egy tündérmese, amely két testvért mutat be, akik valamiképpen csatlakoztathatók a Grimm-mesékhez. Ha a testvérpár látná ezt a filmet, valószínűleg nem ismernének magukra” – mondta a rendező. Habár, mint kiderült, Terry Gilliam kedvenc gyermekkori meséje A császár új ruhája volt, sok lidércnyomást okoztak neki a Grimm-mesék. „Ez az én személyes bosszúm mindezért” – jelentette ki mosolyogva a lófarkas rendező.

„A mesék a valóság és a képzelet közt lebegnek, de egyértelműen a valóságból nőnek ki. A felnőttek érzik a világ veszélyeit, strukturálják a világot, s ha ebbe valamilyen hiba csúszik, félnek. A gyerekek azonban alkotói képzeletüket használva nem félnek az ilyen meséktől, amelyek fel is készítik őket a valódi világra” – nyilatkozta Terry Gilliam. A film olykor valóban ijesztő, ám a rendező családi mozinak szánta a filmet. „Érdekes, hogy míg Amerikában a film 13, Nagy Britanniában 12, addig Magyarországon 16 éven felülieknek besorolást kapott. Nem tudom mitől ijedtek meg a felnőttek” – tette fel a költői kérdést a rendező.

Galla Miklós kérdésére, hogy miért vette fel a brit állampolgárságot, az amerikai születésű rendező Gilliam azt válaszolta, nem bírta az a felelősséget, amit az Amerikai Egyesült Államok szerte a világban történő tevékenységével rá is hárított. „Lehet, hogy gyávaság volt részemről ez a lépés, megfutamodás, de tényleg nem akartam ezzel a felelősséggel élni” – tette hozzá.

A Grimm című film nemzetközi fogadtatása vegyes volt, talán ezért is indult filmjével „turnéra” Terry Gilliam. A film forgalmazója, az SPI ügyvezető igazgatójának, Vörös Gábornak az elmondása szerint nem biztos, hogy ez volt az ok, ám biztosan nem tesz rosszat a film hazai bemutatójának. Terry Gilliam a napokban Varsóba és a Prágába kíséri el filmjét, ahol szintén a héten mutatják be a Grimm című alkotást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.