A Stollwerck állította elő a fertőzött szaloncukrot

Miközben az illetékesek továbbra is titkolják a gyártó és a termék nevét, lapunk két megbízható forrásból is arról értesült, a Stollwerck Budapest Kft. állította elő azt a szaloncukrot, amelyben a hatósági ellenőrök kólibaktériumot találtak. Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos szerint a társaságot meg kell nevezni.

Magyar Nemzet
2005. 12. 30. 14:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két megbízható forrásunk egybehangzóan állítja: a Stollwerck Budapest Kft. által gyártott szaloncukorban találtak a Baranya Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Állomás szakemberei kólibaktériumot decemberben. Az országos főállatorvos azonban továbbra is titkolja a szennyezett édességet előállító cég nevét. Süth Miklós arra hivatkozott, hogy ha egy gyártóról bármilyen negatív hír megjelenik, a fogyasztók elfordulnak a termékeitől, holott az érintett társaság „korrektül járt el a szabálytalanság felderítése után”. – A bírságot kifizették, és az árut – amelyet október–november folyamán állíthattak elő – visszavonták a piacról, így az a közegészséget nem veszélyeztethette – érvelt a főállatorvos. Hozzáfűzte: a baktérium nyers tejjel is elvegyülhetett a termékben.

Süth Miklós szerint továbbra is nyugodtan lehet fogyasztani bármilyen szaloncukrot, mert a kólibaktériumok az idő előrehaladtával elpusztulnak, és ha valaki még otthon tartana ilyen édességet, már az sem lenne fertőzött. – Ez a gond már december elején lefutott – folytatta. – Azért lett ügy belőle, mert karácsony előtt a Baranya megyei munkatársunk egy helyi napilapnak adott interjújában – amelyben arról beszélt, hogy az év utolsó hónapjában milyen vizsgálatokat végeztek – ezt az esetet is megemlítette.

Miként tegnapi számunkban megírtuk, az ellenőrök karácsony előtt Escherichia coli baktériummal határérték felett szennyezett, gyermekeknek szánt, vagyis kalciummal dúsított szaloncukorra bukkantak a Dunántúlon. A higiéniai szabályok megsértése miatt a megyei hatóság 78 000 forintos bírságot rótt ki a termék gyártójára, egy budapesti nagyvállalatra.

Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos szerint ebben az ügyben, amely a fogyasztókat nagymértékben érintette, semmi sem indokolta a titoktartást. – Üzleti titokra, jó hírnévre ilyenkor nem lehet hivatkozni, mert törvényellenes magatartás következményéről van szó, és az egészséghez való jog, valamint a fogyasztóvédelmi jogszabály megengedi a nyilvánosságot – fejtette ki.

Az ombudsman által említett utóbbi törvényre hivatkozott Mesterházy Attila, az Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztérium politikai államtitkára is. Mint mondta, a törvény szerint az életet, az egészséget és a biztonságot veszélyeztető termékek esetében lehetőség van az azokat előállító cég nevének közlésére. – Azonban az eljáró hatóság maga döntheti el, megnevezi-e a gyártót. Mi a nyilvánosság hívei vagyunk, még ha ezzel pereket is kockáztatunk – szögezte le. Mesterházy megemlítette még, hogy ismeretei szerint nem egy egész szaloncukor-termékcsalád volt szennyezett, hanem ennek csak az egyik része. Mesterházy Attila a jövő hétre várja arról a megyékre kiterjesztett utóellenőrzésről szóló jelentést, amelyet a szennyezett édességek visszavonása ügyében rendelt el a tárca.

Kathy Attila, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség szóvivője közölte: nem tehetik meg, hogy véleményezzék egy másik hatóság eljárását. – Ha mi jártunk volna el az ügyben – tekintve, hogy gyermekeknek szánt termék szennyeződött, amely még ott lehet az asztalokon és a karácsonyfákon –, biztosan közöljük a cég nevét, még ha be is perelnek minket – hangsúlyozta Kathy Attila. A szóvivőtől megtudtuk: a felügyelőséghez (mint lapunkhoz is) rengeteg telefonhívás futott be, mert aggódó szülők azt szeretnék tudni, melyik gyártó édességéről van szó. – Mi azonban csak annyit tehettünk, hogy az állat-egészségügyi hatósághoz irányítottuk az érdeklődőket – tette hozzá a szóvivő.

Telefonon megkerestük a Stollwerck Budapest Kft.-t is, de a cég székhelyén csak a portás jelentkezett, mivel az üzem az ünnepek között nem működik. Sinka Csaba gyárigazgatót mobiltelefonján értük el. Ő azt mondta lapunknak, hogy nincsenek információi szennyezett szaloncukorról, és nem rendelkezik nyilatkozattételi joggal sem. Azt ígérte, konzultál kollégáival, és később visszahívhatjuk, de lapzártáig elérhetetlennek bizonyult.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.