Miközben hazánkban is törvények sora tiltja a nők hátrányos megkülönböztetését, a magyar tőzsdei cégek kétharmadát csak férfiakból álló igazgatóságok irányítják. A 44 magyar tőzsdei társaság összesen 450 igazgatója, felügyelőbizottsági tagja között 58 nőt lehet találni. Ez a 12,9 százalékos arány még nem is lenne olyan rossz, azonban tényleges döntések nálunk nem az fb-ben, hanem az igazgatóságokban születnek – cikkezik a Napi Gazdaság. Azokban pedig a 223 férfi mellett mindössze 17 nő ül. A 44 tőzsdei cég közül 31-nek egyáltalán nincs női it-tagja, míg a felügyelőbizottságok 57 százaléka legalább egy hölgyet is soraiban tudhat.
A négy blue chip (Mol, OTP, MTelekom, Richter) igazgatóságában egyetlen nő sem foglal helyet, sőt az MTelekom tucatnyi fb-tagja között sincs hölgy. Ugyanakkor a lap szeirnt nyilván nem véletlen, hogy a B kategóriában szereplő kibocsátók vezetésében már magasabb (14 százalékos) a női igazgatók aránya.
A 44 tőzsdei cég közül csak kettőt vezet nő (Domus és Pannon-Flax), mindkettő a tőzsdei bevezetés (1993, illetve 1991) óta ugyanaz a személy (Borsy Enikő és Teimel Gézáné). A női fb-tagok nagyobbik része egyébként dolgozói küldött (a 200 alkalmazottnál többet foglalkoztató cégekben az fb-tagok harmadát a dolgozók jelölik), míg a női igazgatósági tagok közül többek a gazdasági igazgatói posztot mondhatják magukénak. A független igazgatósági tagok között elenyésző a nők aránya, ez nyilván összefügg a nők alárendelt szerepével a gazdasági és politikai szféra döntéshozó fórumain.
(Napi Gazdaság)
Ukrajna megfenyegette Magyarországot
