Járai: Az euró csak 2013–14 körül reális

„Kicsit naiv voltam akkor, amikor azt mondtam, hogy minden politikai erőnek az az érdeke, hogy az eurót minél hamarabb vezessük be Magyarországon” – nyilatkozta a Kossuth Rádió tegnapi műsorában Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke, aki szerint a piac várakozása viszonylag reális, azaz 2013–2014 tájékán lehet hazánkban bevezetni az eurót.

MNO
2005. 12. 28. 14:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Járai a monetáris politika szempontjából az idei év legfontosabb eredményének azt nevezte, hogy az infláció viszonylag alacsony szintre, az árstabilitás (nálunk 3 százalék körül) közelébe csökkent. A jegybankelnök szerint jó esély mutatkozik arra, hogy 2006-ban és 2007-ben is e közelében mozogjon az infláció. Az MNB vezetője úgy látja, mára elcsendesedtek azok a viták, amelyek a jegybank erőltetett ütemű inflációcsökkentéséről, illetve a forint export szempontjából túlzottan erős árfolyamáról szóltak. Reményének adott hangot, hogy egy időre elfelejthetjük az infláció kifejezést.

Államháztartás: majdnem minden probléma forrása

Járai szerint talán az egész magyar gazdaság legnagyobb problémája az államháztartás helyzete. Véleménye szerint túl nagy az államháztartás elvonása (mintegy 40 százalék a GDP arányában), míg az állam a GDP kb. 50 százalékát osztja szét. A kettő közötti különbség az államháztartási hiányban és azon keresztül az államadósság növekedésében csapódik le. 8 százalék körüli GDP-arányos államháztartási deficit fenntarthatatlan, „az az egyetértés a közgazdászok között, hogy három százalék fölött ez már rendkívül veszélyes” – jegyezte meg a jegybank elnöke, aki szerint lényegében a magas hiány miatt nem tudjuk teljesíteni a maastrichti adósság- és a kamatkritériumot sem.

Porbléma az is szerinte, hogy a költségvetés tervezése nagyon gyenge lábakon áll: évek óta sem a bevételek, sem a kiadások sem felelnek meg a tervezettnek. Járai azonban ezt nem szakmai tévedések sorozatának, hanem politikai döntések sorozatának van véli. „A politika tudomásul vette, vagy vetette a parlamenti képviselők egy részével, hogy nem is kell megfelelni a költségvetésnek, ami szerintem rendkívül káros és hosszú távon nagyon rossz folyamatokat indít el” – mondta a jegybank elnöke, aki emiatt azt javasolja, hogy legyen keményebb az államháztartási törvény. Javaslatának lényege, hogy az alkotmányban, vagy egy kétharmados törvényben kellene rögzíteni azokat a „komoly szabályokat”, amelyek meghatároznák, hogy a kormánynak milyen költségvetést kell benyújtania.

Elvesztegetett évek – visszautasított vádak

Az MNB elnöke szerint nagy gond az, hogy az államháztartás átfogó reformját azokban az években nem kezdtük el, amikor a világgazdasági környezet erre kifejezetten alkalmas volt. A közgazdászok hosszabb ideje ennek a különösen kedvező nemzetközi környezetnek megváltozását várják, s ez a sebezhetőbb országokat, mint Magyarország, különösen kedvezőtlenül érintheti. Járai megjegyezte, hogy „a piac előbb-utóbb kikényszeríti a reformokat, csak az a baj vele, hogy a piac mindig túllövi a kényszereket és a mozgásokat” ( tehát mindig jobb, ha politika kezd hozzá az átalakításokhoz).

Járai visszautasította azokat a vádakat, hogy a jegybank, illetve személy szerint annak elnöke a fenntarthatatlan helyzetre való rendszeres figyelmeztetéssel riogatná a piacot. Érvelése szerint az MNB a tényleges helyzetre hívja fel a figyelmet és helyesen cselekszik. A jegybankelnök jelezte, hogy nem feltétlenül van igaza mindig az MNB-nek, de pl. az elmúlt évek kormány által hangoztatott költségvetési hiánycéljai, illetve a jegybanki prognózisok közül rendre inkább az utóbbi bizonyult az igazsághoz közelebb állónak.

A volt pénzügyminiszter visszautasította azt a feltételezést is, hogy a monetáris tanács januári, kormány általi kibővítése és a magyar kamatszint idei 9 lépésben bekövetkező összesen 350 bp-os csökkentése között lenne szoros összefüggés. Meggyőződése szerint nagyjából ugyanígy alakult volna a kamatszint, ha az eredeti kilenc tag határozta volna meg.

Hogyan lettünk elsőkből utolsók?

A jegybank elnöke elárulta: „megmondom őszintén, hogy elképzelni nem tudtam, hogy Magyarország az Európai Unióhoz és a pénzügyi unióhoz való csatlakozás vezető országából az utolsó lesz, aki gyakorlatilag egyetlen euróbevezetési követelményt sem teljesít. Hogy ilyen nagy változás fog bekövetkezni a magyar gazdaságpolitikában, hogy nem közeledni, hanem távolodni fogunk az eurótól.”

„Nem gondoltam 2001-ben – folytatta –, hogy Magyaroszág még egyszer a költségvetési destabilizáció útjára fog lépni, hiszen annyira sokkszerű volt a '95-ös stabilizációs követelmény és az akkori stabilizáció, hogy úgy gondoltam, abból a helyzetből minden politikai erő megtanulta, hogy nem szabad a költségvetést tönkretenni. Sajnos, ez nem így volt!”

Járai a mandátumából hátralévő másfél év feladatai közé sorolta, hogy a Magyar Nemzeti Bank tartsa kordában az inflációt, és próbálja meggyőzni a magyarországi közgazdászokat, politikusokat arról, hogy egy fegyelmezett költségvetési és gazdaságpolitika nem csak az euró bevezetéséhez vezet el, hanem az egész gazdaság érdekeit szolgálja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.