Az Országgyűlés hétfőn 357 igen, két nem szavazattal és öt tartózkodással elfogadta a szociális biztonságról Magyarország és Románia között Bukarestben, 2005. október 20-án aláírt egyezmény kihirdetését. Az egyezmény lényege, hogy román–magyar viszonylatban a nyugdíj-megállapítás és -folyósítás szabályai azonosak az EU más államaiéval. A nyugdíjas nyugdíját az az ország folyósítja, ahol a társadalombiztosítási járulékát fizette, függetlenül attól, hogy idős korában hol él. A Romániával érvényes egyezmény szerint eddig ez fordítva volt. Ha Romániából valaki idős éveire átköltözött, a hazai társadalombiztosítás terhére kapta a kintinél többnyire jóval magasabb nyugdíjat – olvasható a Népszabadságban.
A magyar–román szociális biztonságról szóló egyezményét a magyar Országgyűlés hétfőn ratifikálta egyhangú igen szavazattal – kezdte sajtótájékoztatóját Németh Zsolt, rámutatva: ez egy olyan nemzetközi egyezmény, amelynek a szokásostól eltérően kifejezetten van politikai előtörténete és utóélete is. A fideszes képviselő leszögezte: ez a dokumentum egyértelműen bizonyítja, hogy a magyar állampolgárság kiterjesztésének nincsen szociális akadálya. Mint emlékezetett: a Fidesz számos helyen beszélt ennek az egyezménynek a tartalmáról, azonban a szocialisták még a létét is megkérdőjelezték a megállapodásnak. Holott – hangsúlyozta – ennek értelmében az áttelepülő erdélyiek nyugdíját az uniós norma szerint nem Magyarország, hanem az az állam fizeti, ahol a jogosultságot erre megszerezte, azaz Románia.
Ez az egyezmény a jog nyelvén bűnjelnek is tekinthető – húzta alá Németh Zsolt, hozzátéve: és egyben nyilvánvalóvá is teszi, hogy az MSZP számára a pártpolitika mindennél fontosabb. A képviselő egy szocialista szórólapot idézve kijelentette: hazugságra épült kampányuk, amelyben a hazai szociális rendszer összeomlását helyezték kilátásba a kettős állampolgárság megadása esetén. Eljött az ideje – folytatta –, hogy az MSZP szembe nézzen népszavazás előtti kampányával. Erre a legideálisabb helyszín Németh szerint a Magyar Állandó Értekezlet (MÁÉRT) lenne. Végül leszögezte: a szocialistáknak el kell ismerniük, hogy az állampolgárság kiterjesztésének nincsen szociális akadálya, és az erről szóló egyeztetéseknek még 2006 áprilisa előtt meg kell kezdődnie.
Vojnik Mária államtitkár válaszul azt mondta: az egyezmény tartalma megegyezik a horvát–magyar, a horvát–szlovén és a horvát–bolgár egyezménnyel, és a koalíció elleni politikai támadásként értékelte az ellenzéki képviselő hozzászólását – írja a Népszabadság.
A vita során Vojnik felszólalására reagálva Áder János, a Fidesz frakcióvezetője kifejtette: az egyezmény szövege már egy éve is ismert volt, és azt a Fidesz is támogatta. A népszavazási kampányban a kormánypártok szerinte azt a hazug propagandát vitték, hogy a kettős állampolgárságot azért nem szabad támogatni Magyarországon, mert a határon túlról érkező magyarok tönkreteszik a nyugdíjrendszert. A politikus szerint az a legkevesebb, ha az államtitkár a kormány nevében megköveti a határon túli magyarokat. Vojnik erre újfent azt hangoztatta, hogy az egyezmény kihirdetését semmilyen nemtelen vita nem árnyékolhatja be.

Kiderült, hogy ki a rejtélyes lottónyertes, aki óriásplakátot vett az Oktogonon