Kiderült, alaptalanul riogatott a kormány

Az Országgyűlés hétfőn jóváhagyta azt az egyébként már tavaly októberben aláírt egyezményt, amelyből kiderül, hogy román–magyar viszonylatban a nyugdíjas nyugdíját az az ország folyósítja, ahol a társadalombiztosítási járulékát fizette. Emlékezetes, a kormánypártok egy éve azzal érveltek a kettős állampolgárság ellen, hogy az áttelepült „románok” nyugdíját nekünk kell fizetni.

MNO
2005. 12. 21. 10:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országgyűlés hétfőn 357 igen, két nem szavazattal és öt tartózkodással elfogadta a szociális biztonságról Magyarország és Románia között Bukarestben, 2005. október 20-án aláírt egyezmény kihirdetését. Az egyezmény lényege, hogy román–magyar viszonylatban a nyugdíj-megállapítás és -folyósítás szabályai azonosak az EU más államaiéval. A nyugdíjas nyugdíját az az ország folyósítja, ahol a társadalombiztosítási járulékát fizette, függetlenül attól, hogy idős korában hol él. A Romániával érvényes egyezmény szerint eddig ez fordítva volt. Ha Romániából valaki idős éveire átköltözött, a hazai társadalombiztosítás terhére kapta a kintinél többnyire jóval magasabb nyugdíjat – olvasható a Népszabadságban.

A magyar–román szociális biztonságról szóló egyezményét a magyar Országgyűlés hétfőn ratifikálta egyhangú igen szavazattal – kezdte sajtótájékoztatóját Németh Zsolt, rámutatva: ez egy olyan nemzetközi egyezmény, amelynek a szokásostól eltérően kifejezetten van politikai előtörténete és utóélete is. A fideszes képviselő leszögezte: ez a dokumentum egyértelműen bizonyítja, hogy a magyar állampolgárság kiterjesztésének nincsen szociális akadálya. Mint emlékezetett: a Fidesz számos helyen beszélt ennek az egyezménynek a tartalmáról, azonban a szocialisták még a létét is megkérdőjelezték a megállapodásnak. Holott – hangsúlyozta – ennek értelmében az áttelepülő erdélyiek nyugdíját az uniós norma szerint nem Magyarország, hanem az az állam fizeti, ahol a jogosultságot erre megszerezte, azaz Románia.

Ez az egyezmény a jog nyelvén bűnjelnek is tekinthető – húzta alá Németh Zsolt, hozzátéve: és egyben nyilvánvalóvá is teszi, hogy az MSZP számára a pártpolitika mindennél fontosabb. A képviselő egy szocialista szórólapot idézve kijelentette: hazugságra épült kampányuk, amelyben a hazai szociális rendszer összeomlását helyezték kilátásba a kettős állampolgárság megadása esetén. Eljött az ideje – folytatta –, hogy az MSZP szembe nézzen népszavazás előtti kampányával. Erre a legideálisabb helyszín Németh szerint a Magyar Állandó Értekezlet (MÁÉRT) lenne. Végül leszögezte: a szocialistáknak el kell ismerniük, hogy az állampolgárság kiterjesztésének nincsen szociális akadálya, és az erről szóló egyeztetéseknek még 2006 áprilisa előtt meg kell kezdődnie.

Vojnik Mária államtitkár válaszul azt mondta: az egyezmény tartalma megegyezik a horvát–magyar, a horvát–szlovén és a horvát–bolgár egyezménnyel, és a koalíció elleni politikai támadásként értékelte az ellenzéki képviselő hozzászólását – írja a Népszabadság.

A vita során Vojnik felszólalására reagálva Áder János, a Fidesz frakcióvezetője kifejtette: az egyezmény szövege már egy éve is ismert volt, és azt a Fidesz is támogatta. A népszavazási kampányban a kormánypártok szerinte azt a hazug propagandát vitték, hogy a kettős állampolgárságot azért nem szabad támogatni Magyarországon, mert a határon túlról érkező magyarok tönkreteszik a nyugdíjrendszert. A politikus szerint az a legkevesebb, ha az államtitkár a kormány nevében megköveti a határon túli magyarokat. Vojnik erre újfent azt hangoztatta, hogy az egyezmény kihirdetését semmilyen nemtelen vita nem árnyékolhatja be.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.