Mindössze fél évre szól a jövő évi büdzsé?

Bár a kormányoldal cáfolja, szakértők úgy látják, a jövő évi büdzsé csupán fél évre szól. Az euró 2010-es céldátumának teljesítéséhez gazdaságkutatók szerint ugyanakkor már a választások után az államháztartás kiigazítására lenne szükség. Pótköltségvetés mint olyan elviekben létezik, a koalíció azonban a szabályok módosításával ezt megkerülhetővé tette.

MNO
2005. 12. 29. 7:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az államháztartás kiigazítására lenne szükség az euró 2010-es céldátumának teljesítéséhez már a választások után – vélekednek szakértők. Jóllehet a pótköltségvetés intézménye elviekben létezik, a koalíció a szabályok módosításával ezt megkerülhetővé tette, így elegendő lenne a konszolidációhoz a költségvetési törvény módosítása. Pótköltségvetést legutóbb a Horn-kormány terjesztett a parlament elé – cikkezik a Világgazdaság. Szakértői vélemények szerint a jövő évi büdzsé csak fél évre szól, a kormányoldal hivatalos verziója persze cáfolja a szakértői vélekedéseket. A szocialisták szerint ha komolyan gondolják az államháztartás elemeinek beígért reformját, az költségvetési módosításokat is jelent, de hogy győzelmük esetén ez alatt még a következő évet értik-e, vagy csak a 2007-es költségvetésre gondolnak, nem derül ki. A Fidesz képviselői úgy nyilatkoznak, meg kell várni a jövő év első negyedének folyamatait, illetve meg kell ismerni a büdzsé valódi helyzetét, s csak azt követően lehet dönteni. A pótköltségvetés mint „műfaj“ elviekben létezik, ezzel az eszközzel a Horn-kormány élt utoljára – írja a lap.

Szakértők ugyanakkor egyöntetűen úgy látják, a 2010-es euróátvételhez elengedhetetlen az államháztartási kiigazítás. A büdzsé hiánya az euró bevezetése szempontjából mérvadó kimutatás, az eredményszemléletű módszertan alapján a ciklusban az ígéretekkel szemben magas szinten ragadt be, jövőre pedig a 2005-ös, már megemelt 7,4 százalékos GDP-arányos tervnél is nagyobb, 8-9 százalék körüli lehet. A közös pénz átvételéhez így két év alatt kellene összesen 1300-1500 milliárd forinttal lefaragni a deficitet, s ez az utóbbi évek tapasztalatai alapján távoli álomnak tűnik. Gazdaságkutatók szerint a már elfogadott jövő évi büdzsé átszabására lenne szükség a választások után, ez a költségvetési törvény módosításával technikailag megoldható.

A jelenlegi szabályok értelmében nem kell pótköltségvetést az Országgyűlés elé beterjeszteni, bármennyivel tér is el a deficit a tervezettől év közben. Múlt év végéig még az államháztartási törvény azon passzusa volt érvényben, amely szerint akkor kellett pótköltségvetést készítenie a kormánynak, ha a hiánytúllépés meghaladta a helyi önkormányzatok nélküli főösszeg 5 százalékát. Az idei költségvetési törvényben azonban azzal egészítették ki ezt a paragrafust, hogy 2,5 százalékos deficiteltérés esetén egy költségvetési törvénymódosítást kell a parlamenthez benyújtani. Így a pótköltségvetés intézményét lényegében kiküszöbölte a jelenlegi kormánykoalíció.

(Világgazdaság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.