A köznyugalom érdekében meghozott belügyminiszteri szigorítás nem újdonság, úgy tűnik azonban, sokan mégsem tudnak róla. Ezért fordulhatott elő, hogy a napokban egy Ózd környéki helyi vásárban nyíltan árulták a petárdákat – mondta el Kovács Iván, a határőrség szóvivője.
Az illegális petárdacsempészek fő terepe egyébként épp a borsodi szlovák határszakasz, ahol nemrég még a Kassa és Miskolc közti buszjáraton is találtak tiltott eszközöket, egészen pontosan egy mázsányit.
A rendőrség november vége óta tartó akciója sem volt fölösleges – mondta el Garamvölgyi László rendőrségi szóvivő, merthogy néhány hét alatt 200 eljárás indult mintegy 27 000 petárda ügyében. A szilveszterhez közeledve a vámosok is kénytelenek ezzel a témával foglalkozni. A VPOP nyomozói többször vonultak ki jövedéki csalás gyanújával úgy, hogy végül petárdákat találtak Budapesten és Esztergomban is, több tízezret. De meglepte a vámosokat az a szerb férfi is, aki a becsempészni kívánt 40 000 petárdát az autója motorterében rejtette el.
A kis tűzijátékokat december 28-tól viszont legálisan lehet megvásárolni, de január elseje után a fel nem használt darabokat vissza kell vinni a forgalmazóhoz. Kincses Ildikó, az ORFK osztályvezetője elismerte: a jogszabály nem ad meg pontos határidőt, de mindenkit kérnek, hogy amint lehet, adjuk le a megmaradt pirotechnikai eszközöket. Ennek nyomatékosításaként egyébként az ilyen termékekkel való visszaélés bírságának tétele a napokban 50 ezerről 100 ezer forintra nő.
radio.hu
Még globálisabb a pénzügyi háttérhatalom
