Tánc-szólók Dunaújvárosban

Igazi kuriózumnak számít az első Monotánc Fesztivál, amelyet első alkalommal rendeznek meg Dunaújvárosban a két ünnep között. A fesztivál a magyar kortárs tánc legkiválóbb művészeinek szóló előadásaira fókuszál, társrendezvényként pedig táncfilmeket vetítenek és lesz fotókiállítás is.

Szilágyi Kata
2005. 12. 24. 7:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Monotáncfesztivált rendeznek a dunaújvárosi Bartók Kamaraszínház és Művészetek Házában december 28-30-a között. A rendhagyó fesztivállal a szervezők bemutatkozási lehetőséget szeretnének adni olyan értékes szóló produkcióknak, önálló esteknek, amelyek méltatlanul hamar feldésbe merülnek, vagy csak néha mutatják be őket. A kezdeményezés azért is örvendetes, mert a táncművészet, de különösen a szóló produkciók nagyon ritkán jutnak el a vidéki közönséghez. A szervezők remélik, hogy sikerül hagyományt teremteni a fesztivállal.

A két ünnep között a legkiválóbb kortárs magyar táncművészek szóló, vagy majdnem szóló produkcióiból láthat válogatást a Dunaújvárosba látogató közönség. (A szervezők külön buszokat indítanak az előadások után Budapestre).

Bozsik Yvette Emi című tánc-video-performance-t mutatja be, amelyben a hagyományos japán és távol-keleti tánc elemeit ötvözi saját XX. századi stílusával. Ladányi Andrea alanyi testköltészetének újabb darabját, a Tutyilát hozza el. Kovács Gerzson Péter a TranzDanz trilógia harmadik tételét, a Codát adja elő, amely a lokális kötődés fontosságát, az univerzalitás igényét, az önálló gondolat elsődlegességét, a saját arc megőrzésének igényét és mindezek felmutatásának harcát foglalja össze. Szerepel még a programban Kocsis László Szúnyog Napszámos, Gergye Krisztián Egoist? című darabja, Horváth Csaba pedig a Nagyvárosi ikonok című produkcióját táncolja el, amelyet Pilinszky János költészete ihletett.

A fesztiválon debütál a „Transitions change developments” avagy az átmenetek változtatnak fejlődésen című alkotás, amelyet Michaela Pein mutat be. Az Amerikában készült koreográfia nagy mértékben az ottani környezet és a természet befolyása alatt jött létre, kiindulópontja egy a víz témájának körüljárásából kiinduló többszintű mozgástanulmány.

A Monotánc Fesztivál ideje alatt Fenyves Márk mozdulatművész, koreográfus, iparművész valamint az Alternatív és Független Színházak Szövetsége Fotós szekciója tagjainak alkotásaiból nyílik kiállítás, délutánonként 3 órától táncfilmeket vetítenek a Boszor Café-ban, és lesz Tánc-Kritikai-Szeminárium is a Bárka Hajónapló Műhely fiatal kritikusai számára.

Érdekesség, hogy a fesztiválon átadnak egy díjat is, amelyet a törzsközönség ítél oda, vagyis azok, akik mind a hat előadásra szóló bérletet vásárolnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.