Bokros Lajos szerint komolyan kell venni a Fitch leminősítését, mert annak forintban mérhető kára van: a növekvő kockázati prémium miatt többet kell fizetni az adósságállomány után. – Azokból az adóforintokból, amelyek a külföldi hitelek törlesztésére és kamatfizetési kötelezettségére mennek el, lehetne autópályát építeni – jelentette ki a Horn-kormány egykori pénzügyminisztere a Nap-keltében, hozzátéve: az autópálya-építés nem csak deficitből valósítható meg.
Bokros szerint a magyar gazdaságban nem történik csoda, ugyanakkor csődről sem beszélhetünk. – Bár az ország GDP-növekedési üteme magasabb az unió tagállamainál, de az újoncok között csak Lengyelországban kisebb a tempó – tette hozzá a közgazdász. Bokros úgy véli, komolyan kellene venni a Fitch leminősítését.
A volt pénzügyminiszter szerint Magyarországon gazdasági és társadalmi kettészakadás figyelhető meg: bizonyos szektorok magas termelékenységgel, jó minőségű termékeket állítanak elő. Ezek elsősorban multinacionális vállalatok és a holdudvarukba tartozó kis- és közepes vállalkozások. Az ilyen cégeknél a dolgozók reálbére nő, ám a kis- és középvállalkozások más részénél (a mezõgazdaság, építõipar, textilipar, élelmiszer-gazdaság területén) nem tudnak olyan alacsony minimálbért meghatározni, amely mellett fenntartható volna a versenyképességük. Ennek oka, hogy az általuk előállított hozzáadott érték, minõség nem tud versenyezni a romániai, ukrajnai, indiai, kínai bérekkel, ahol a szakképzettlen munkaerõ szintén tud ugyanolyan jó minõséget elõállítani mint a magyar – mondta.
Bokros szerint az átfogó reformhoz meg kell változtatni az államháztartás intézményrendszerét, amelynek fontos eleme a szétaprózott önkormányzati rendszer. A közgazdász úgy látja: a jelenlegi 3200 helyett 350 önkormányzati egység magasabb szintű közszolgáltatást biztosítana. – Ezzel a demokrácia nem sérülne, de ezek a nagyobb önkormányzati egységek jóval magasabb szintû közszolgáltatásokat tudnának biztosítani a maguk területén – jelentette ki.
Az egészségügyi reformot Bokros több biztosítós megoldással, a gyógyítási szolgáltatók versenyeztetésével valósítaná meg. Az ekhóval kapcsolatban elmondta: szerinte nem szerencsés, hogy a kormány a szürke gazdaságot olyan eszközökkel próbálja kifehéríteni, amelyek kevesebb közterheket követelnek az eddig „nem jogkövetõ állampolgároktól”. Inkább csökkenteni kellene a tb-járulék mértékét, és egységesen követelni a fizetést mindenkitől – jelentette ki. – Ha erre nincs lehetőség, vagy a kormány úgy gondolja, hogy ezek a közterhek ma sem magasak, akkor nem kell adócsökkentésrõl beszélni, mert igazából az adócsökkentés ma Magyarországon mindenki fejében azt jelenti, hogy a bizonyos társadalombiztosítási közterhek kellene, hogy csökkenjenek. Pedig tudjuk, hogy Magyarországon mind az Egészségbiztosítási Pénztár, mind a Nyugdíjpénztár defficittel zárt – fűzte hozzá.
Bokros szerint a gázmizéria annak köszönhető, hogy a régi, KGST-szerű kapcsolatok mind a mai napig léteznek Oroszország és Ukrajna között. Az utóbbinak természetes, hogy a világpiaci ár ötödét fizeti a gázért, ugyanígy az oroszok sem fizetnek eleget például az Ukrajnában található támaszpontokért – tette hozzá.
Azzal kapcsolatban, hogy tervezi, tervezte-e a politikába való visszatérést, Bokros úgy fogalmazott: „én nem fontolgatok semmit, és nem tervezek semmit”. – Magyarországon nagyon sokakban felmerül az (éntõlem teljesen függetlenül), hogyha ilyen kiforrott reformprogramja van valakinek, akkor ez miért nem valósul meg, de e tekintetben inkább a politikusokat kérdezze – zárta Bokros Lajos.
(Napi Online, MNO)

Gyilkosság Dunakeszin: autóban találták meg a férfi holttestét