Az orosz felsőház jóváhagyta a sárospataki református kollégiumi kötetek visszaadásáról szóló törvényt. A szövetségi tanács egyhangúlag adta áldását az 1945-ben a Szovjetunióba elhurcolt könyvritkaságok, köztük ősnyomtatványok visszaadásáról szóló, az alsóház által pénteken végleg elfogadott jogszabályra. A törvény hatályba lépéséhez már csak Vlagyimir Putyin elnök aláírása és a hivatalos közzététel szükséges. A Nyizsnyij Novgorod-i Lenin Könyvtár már minden előkészületet megtett, hogy a köteteket Putyin február végén, március elején esedékes magyarországi látogatásáig hazaszállíthassák.
A Sárospataki Református Kollégium szeretné vándorkiállításon bemutatni a hazatért könyveket. Dienes Dénes, a kollégium igazgatója azt mondta, hogy Sárospatak mellett valószínűleg a fővárosban és az ország egy másik pontján is kiállítják majd a gyűjteményt.
Az 1531-ben I. Rákóczi György által alapított sárospataki református kollégium könyvtára már a XVII. században Magyarország leghíresebb könyvgyűjteményével rendelkezett, a két világháború között pedig több mint százezer kötetet őrzött. A II. világháború előtt a gyűjtemény legértékesebb részét biztonsági okokból Budapesten, a Nemzeti Bank széfjében helyezték el. A kiadványokat 1945-ben a szovjet csapatok magukkal vitték – a hivatalos moszkvai álláspont szerint azokat Berlin közelében találták – majd Nyizsnyij Novgorodban kerültek.
2005 szeptemberéig hivatalosan 135 sárospataki kötetet azonosítottak az orosz könyvtárban, ebből 96 latin, 33 magyar és 6 német nyelvű. Több mint hatvan százalékuk imádságoskönyv, a többi orvosi, jogi, történeti és útleíró mű, közöttük 22 ősnyomtatvány. Magyar kutatók az 1990-es években 146 kötetet azonosítottak Nyizsnyij Novgorodban. Az orosz duma által pénteken, majd a felsőházban ma jóváhagyott törvénytervezetben nem szerepel a kötetek száma.
(Forrás: MTV Teletext, Info Rádió, Magyar Rádió, Híradó)

Kapu Tibor nem véletlenül indult útnak – ezt kevesen tudják