Egyelőre biztonságban kohéziós EU-forrásaink

A magyarországi választásokig nem kell számítani arra, hogy felfüggeszthetik a kohéziós EU-forrásokat a magas költségvetési hiánnyal összefüggésben – derül ki Karl-Heinz Grasser osztrák pénzügyminiszter, az Ecofin soros elnöke a Népszabadságnak adott nyilatkozatában. Grasser nem titkolta: nagyon gyengének találja hazánk államháztartási teljesítményét.

MNO
2006. 01. 09. 7:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Nem akarok a források megvonásával kapcsolatban spekulálni. Várjuk meg, hogy a magyarországi választások után megalakuljon az új kormány, s nézzük meg: igen rövid idő alatt képes lesz-e a GDP három százaléka alá szorítani a költségvetési hiányt? Ha nem teszi meg, úgy valóban nagyon komoly vitát kell folytatnunk a továbbiakról” – mondta Grasser.
Nem titkolta: egyelőre „nagyon gyengének” tartja Magyarország államháztartási teljesítményét. Hazánkban volt tavaly a legnagyobb a hiány a huszonötök egészét tekintve (6,1 százalék), s mint az Európai Bizottság is hangsúlyozta, Magyarország két, egymást követő brüsszeli ajánlásnak sem tudott megfelelni. Ugyanakkor az euróban kifejezve is milliárdos volumenű kohéziós alapok esetleges felfüggesztéséről csak az EU-pénzügyminiszterek dönthetnek (élükön június végéig áll Grasser), nem pedig a bizottság, amely korábban meglebegtette: ha nem is javasolja egyelőre ezt a szankciót Magyarországgal szemben, az eszköz adott esetben a rendelkezésére áll.

Az osztrák EU-elnökség apropóján Bécsbe meghívott brüsszeli sajtó előtt a költségvetési szigoráról ismert miniszter általában is azt fejtegette: a tagállamokban stabil és fenntartható államháztartásra van szükség, mégpedig úgy, hogy – mint az elmúlt tíz évben is – közben magas gazdasági növekedési ütemre kell törekedni. Soros elnökként Ausztria azon az állásponton van: a túlzottdeficit-eljárásokat (ilyen folyik Magyarországgal szemben is) annak fényében kell érvényesíteni, hogy éppen a nagyobb gazdasági növekedés idején van szükség fokozott költségvetési konszolidációra, s a váratlan visszaesések idején lehet több rugalmasságot megengedni. Bécs állítja: a tagállamok, nem pedig Brüsszel szintjén kell erősíteni a gazdasági-szerkezeti reformokat.

Grasser elmondta azt is: soros Ecofin-elnökként a közvetett adók területén az áfarendszer egyszerűsítését, az áfacsalások elleni küzdelmet, és azt szorgalmazza, hogy végre politikai megoldás szülessen a csökkentett áfakulcsok ügyében. Minderről már Kovács László magyar EU-biztossal is tárgyalt.
(nol.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.