Emelkedő gázárak a Gazpromnál

Több országnak is drágábban adná a gázt az orosz Gazprom – írja a Der Standard. Mario Vargas Llosa az indián kultuszról és annak várható következményeiről ír a Die Weltben. A Frankfurter Allgemeine Zeitung vezércikkében a svájciak német vendégmunkásokkal szembeni, növekvő ellenszenvével foglalkozik.

2006. 01. 21. 18:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Standard (derstandard.at)

A bal-liberális osztrák napilap az orosz gázmonopólium terjeszkedési stratégiájával foglalkozik. Moldávia az eddigi 80 helyett 110 dollárt fog fizetni a gáz 1000 köbméteréért. A megállapodás azonban csak az első negyedév végéig érvényes, ezt követően a Gazprom újra megvizsgálja az árakat. Az orosz konszern azt tervezi, hogy 50 százalék plusz egy részvényes csomagját a moldáviai-orosz gázszállítási konzorciumban 75 százalékra emelje.

Amennyiben nem tudnak megállapodni, akkor a Gazprom január 1-től visszamenőleg 160 dollárra emelné a gáz árát. A régi 54 dolláros ár már csak Fehéroroszország és Örményország számára érvényes. De nekik is csak április 1-ig, ekkortól kezdve azonban a lojális szövetségeseknek is 110 dollárt kell fizetniük. (A fehéroroszországi választásokat március 26-án tartják – K.L.) Jereván már alternatív beszerzési forrásokat után tájékozódik Iránban.

Azt a kérdést máig nem sikerült pontosan tisztázni, hogy január 4-én kinek is engedte át a Gazprom az igencsak nyereséges üzletet, nevezetesen 56 milliárd köbméter közép-ázsiai gáz Ukrajnába és 17 milliárd köbméter orosz gáz Nyugat-Európába történő szállítását. A Svájcban bejegyzett szállítási konzorcium, a RosUkrEnergo (RUE) felét a Gazprombank tartja kézben, mely most a részesedését a Gazpromnak kívánja átadni. A bank részesedést vásárol a Dresdner Bankban, s velük a Gazprom nem kívánja a RUE-ból származó zsíros bevételeket megosztani. Az azonban továbbra is homályban marad, hogy a Gazprom miért engedi át a RUE felét az osztrák Raiffeisen Investment-nek (RIAG).

Arról számos spekuláció jelent meg, hogy valójában ki állhat-e részesedés hátterében. A találgatások a szervezett bűnözéstől egészen Putyin hivatalának helyettes vetőjéig, Igor Secsinig terjedtek. A legújabb változat szerint a háttérben az ukránok állnak. Az ukrán gáztársaság, a Naftogaz Ukrainy (NU) már hosszabb ideje eredménytelenül próbálkozik a RIAG részesedésének megszerzésével.

Gazprom közeli forrásból annyi szivárgott ki, hogy az NU-nak ugyan hiányzik a pénze, de már amúgy is a Naftogaz-struktúrák állnak a RIAG részesedés mögött, s így a RUE -sztalékból finanszírozható a vásárlás, amivel egyúttal végre legalizálnák a RosUkrEnergo ellenőrzését is.

Az orosz-ukrán RUE üzlet átlátható – idézik egy volt Gazprom munkatárs álláspontját –, de csak az elnök környezete számára.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilapban Mario Vargas Llosa az új bolíviai elnök, Evo Morales által ápolt indián kultuszról és ennek várható következményeiről ír. A világhírű író szerint most Latin-Amerika visszahull a származás ideológiájához és a baloldali romantikus divat keretében már egy fordított, fehérek elleni rasszizmus hulláma érzékelhető.

Latin-Amerika problémáit az etnikumok és bőrszínek hálózatába erőszakolni – miként azt a demagógok teszik – teljesen felelőtlen. Azokat a buta előítéleteket, melyeket egyes magukat fehérnek nevező dél-amerikaiak fogalmaztak meg az indiánokkal szemben, most visszafordítják ellenük, és az indiánok hangoztatják. Isaac Humala, a két perui elnökjelölt apja a közelmúltban egy vacsoratársaságban arról beszélt, mi történne, ha gyermekei jutnának hatalomra. Peruban csak a „rézbőrűek” rendelkeznének teljes állampolgári jogokkal. A maradék – fehérek, feketék, sárgák – „bizonyos jogokkal rendelkező” személyek lennének. Ha egy „fehér” latin-amerikai ilyen ötlettel állna elő, akkor – jogosan – kísérné nemzetközi felháborodás nyilatkozatait – olvasható a cikkben.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilap Népvándorlás című vezércikkében foglalkozik a svájciak növekvő ellenszenvével a német vendégmunkásokkal szemben. Nem a vendégmunkás Gerhard Schröder, aki a svájciakat zavarja. Már a részmunkaidőben Zürichben foglalkoztatott egykori kancellár előtt is hallható volt a németek miatti csendes elégedetlenség. Most nem a nagy szomszéd leereszkedő-jótékonykodó stílusa, vagy az elismerés hiánya miatt panaszkodnak. Ma éppen az ellenkezője, a németek túlzott elismerése bizonytalanítja el a svájciakat. Hiszen ez egyre növekvő bevándorláshoz vezet. Schröder csak egy abból 12 ezer németből, aki tavaly a Rajnától délre talált magának munkát.

A svájciaknak sohasem okoztak problémát a gazdag nyugdíjasok vagy adóelkerülők mint Michael Schumacher vagy Boris Becker. Ők még kedvezményt is kapnak az adóhivataltól. Most azonban a jól képzett egyszerű emberek jönnek, akik sok munkahelyet csípnek el a svájciak elől. Léteznek már olyan klinikák, ahol a betegek már szinte teljesen német kézbe kerültek. Az orvosok után a fogorvosok morgolódnak, s érzékelhető az elégedetlenség az építészek és a professzorok között is. Legutóbb a szövetségi elnök, Moritz Leuenberger egy zürichi főiskolát kért fel az éves kormányzati fénykép elkészítésére, és még eme félhivatalos ajánlat alkalmával sem tudták megkerülni a német grafikusokat.

A világháborúk miatt elidegenedés ellenére a svájci gazdaságnak folyamatosan külföldiekre volt szüksége, akiket alacsony adókkal és kiváló életminőséggel csábítottak az országba. Hiszen a svájci gazdaság számára a hazai munkaerő tartalékok túlzottan kicsinek bizonyultak. A német bevándorlók egyrészt kívánatosak, másrészt a kétoldali viszony történelmi normalizálódásának részét képezik. De minden előny ellenére már a helvétek is lassan egy gazdaságilag újra megerősödő Németországot kívánnak maguknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.