Fitch: Reális a 2010-es cseh eurótagság
A legnagyobb európai hitelminősítő szerdán megerősítette Csehország hosszú lejáratú deviza- és belföldi adósságának „A„, illetve „A plusz” osztályzatait, valamint az „F1„ szintű rövidtávú besorolású és az „AA mínusz” besorolású országplafont.
Az „A„ szintű, elsőrendű cseh adóskockázati besorolás két fokozattal haladja meg a decemberi leminősítés után Magyarországra érvényes, „BBB plusz” hosszú távú devizaadósi osztályzatot.
A szerdai londoni Fitch-elemzés szerint folytatódik Csehország „figyelemre méltó makrogazdasági teljesítménye„, amelynek alapján a cég augusztusban egy fokozattal a jelenlegi szintre emelte a cseh adóskockázati osztályzatokat.
A maginfláció és a kamatszint alacsony; mindezt hiteles monetáris és árfolyampolitika támasztja alá. Csehország nettó külső hitelező, és kényelmes külső likviditási pozícióban van.
Az egy főre jutó bruttó nemzeti termék vásárlóerő-paritáson számolva eléri a 25 tagú EU átlagának 70 százalékát, és gyors ütemben közelíti tovább az uniós átlagot, áll a Fitch országelemzésében.
A cég szerint a nyári választások után is bőséges mozgástere lesz az új kormánynak ahhoz, hogy a hiányt 2008-ra a 3 százalékos maastrichti felső referenciaérték alá szorítsa, ami – ha ez marad a hivatalos cseh célkitűzés – lehetővé teszi a 2010-es euróövezeti csatlakozást.
A múlt havi visszaminősítés után a Fitch térségi igazgatója Londonban azt mondta, hogy a ház alapeseti forgatókönyvként 2014-re valószínűsíti az euró magyarországi meghonosítását.
(inforadio.hu)
Veszélyes popcorn bukkant fel a piacon, brutális vegyszer került a zacskóba
