Eddig több százan érdeklődtek az OTP Banknál a birtokfejlesztési hitelkonstrukció iránt, pontos adatok majd februárban állnak rendelkezésre – közölte a Napi Gazdaság kérésére a hitelintézet. Még nem zárult le a hiteligénylési időszak, egy ügylet pedig akkor válik hivatalossá, amikor a fedezetként felajánlott ingatlan értékbecslése elkészül. A konstrukció kapcsán Wolf László vezérigazgató-helyettes korábban úgy vélte, hogy a 18 milliárd forint várhatóan 1200 hitelfelvevő között oszlik majd meg, 15 milliós átlagos kölcsönnel számolva.
Wolf arra számít, hogy a hitelkeret gyorsan kimerül, de a szűk keresztmetszet mégsem ez, hanem a földkínálat. Gyuris Dániel, az FHB vezérigazgatója korábban úgy nyilatkozott, hogy még az első félévben kifut a támogatott hitelkeret. Megfigyelők szerint ez jóval korábban bekövetkezik, aki tehát még nem ébredt fel, az jó, ha nekikezd a földhitel ügyintézésének, mielőtt kimerül a keret. A kormány igen kedvező feltételek mellett, 5–20 éves futamidőre ad lehetőséget termőföld megvásárlására a mindenkori államkötvényi kamatokat 1,75 százalékkal növelt kamatszinten. Ez tavaly decemberben 7 százalék volt, ma 8 százalék, aminek felét adja támogatásként az állam. A konstrukcióban részt vevő földvásárló az első két évben moratóriumot kap a tőketörlesztésre, csak a kamatot kell megfizetni. Az összesen 18 milliárdos „vásárlási csomag” éves kamatköltsége 600–800 millió forint.
A kisebb gazdálkodók hitel nélkül nem tudnak földhöz jutni – mondta Obreczán Ferenc, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetségének (Magosz) főtitkára. Szerinte a hozzájuk tartozó gazdálkodók többsége eddig nem tudta kihasználni azt a 6 milliárd forintos keretlehetőséget sem, amely a 18 milliárd forintos csomagból számukra rendelkezésre áll. A nehézséget az jelenti, hogy a földtörvény alapján a földbérlőnek elővásárlási joga van ugyan az adott területre, az eladásra szóba került, állami tulajdonú földek esetében azonban nagyon kevés, a Magoszhoz tartozó gazdálkodó rendelkezik földbérlettel. A 2002–2003-ban még bérlő, kisebb gazdálkodók szerződése lejárt, s azt nem hosszabbították meg. Emellett a hitelképesség hiánya is problémát okoz. A vásárolni kívánt föld ugyanis nem jelent elég fedezetet a bankoknak, további biztosíték kell tehát, miközben a gazdák ingatlanjainak a jó részén már ott a jelzálog – olvasható a napi.hu-n.

Iskolai rémálom Szegeden: boxerrel ütötték a nyolcadikos fiút