Jó vagy rossz a járulékcsökkentés?

Egyre többen szólalnak meg a Fidesz járulékcsökkentési javaslatával kapcsolatban. Az MTA egyik főmunkatársa szerint elméletileg jók a Fidesz számításai: 120 ezer új munkahelyet teremthetne a 10 százalékpontos tb-járulékcsökkentés. A PM és az egészségügyi tárca illetékesei azonban másképp számolnak.

MNO
2006. 01. 19. 8:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelentős helyet foglal el az éppen indulófélben levő kampányban a béreket terhelő járulékcsökkentés. Az ellenzék ezzel növelné a foglalkoztatást, közgazdászok szerint a számítás helyes – írja a FigyelőNet.

A Fidesz által szervezett Gazdasági konzultáció lezárásakor a vállalkozásokat érintő járulékterhek megfelezését kérték a szervezet vezetői. Matolcsy György, a konzultáció elnöke szerint 16 százalékos társadalombiztosítási járulékra van szükség.

A kijelentést ugyan valamelyest enyhítette Orbán Viktor, szerinte a jelenlegi 29 százalékról 19 százalékra kell csökkenteni a tb-járulékot. A pénzügyi tárca közigazgatási államtitkára erre úgy reagált, hogy ekkora csökkentés 650 milliárd forintos kiesést jelentene a büdzsének, ezt pedig nem engedheti meg magának a költségvetés.

Nőne a foglalkoztatás

A Fidesz szerint egy ekkora csökkentés 100-150 ezer új munkahelyet jelentene Magyarországon, s a kieső társadalombiztosítási bevételeket a többletmunkaerőtől befolyó összeg pótolná. A pénzügyi tárca szerint mindez nem állja meg a helyét, s ragaszkodtak az ötéves adócsökkentési programban lefektetett menetrendhez. Ebben először a tételes egészségügyi hozzájárulást szüntetnék meg, majd 2007-ben 3 százalékponttal, illetve 2009-ben újabb 2 százalékponttal csökkentenék a tb-járulékot.

Cséfalvay Zoltán, a Gazdasági konzultáció szóvivője a FigyelőNetnek megerősítette: munkaügyi szakértők számításaira alapozva gondolják úgy, hogy a bérterhek 10 százalékpontos csökkentése 3 százalékkal növelné a munkahelyek számát, ugyanis Magyarországon 4 millió körüli a foglalkoztatottak száma, így ez 120 ezer új munkahelyet jelentene.

Jól számolnak

A közgazdaságtudományban eleve vitatott tény, hogy a bért terhelő járulékok mértékének megváltoztatása egy az egyben hat-e a munkaköltségre, vagyis a termékegységre eső munkaerőköltségre. „Az OECD országokban például kimutatható, hogy e két tényező között nincs kapcsolat” – mondta el a a lapnak Köllő János közgazdász. Az MTA Közgazdaságtudományi Intézetének főmunkatársa hozzátette: a munkáltatók ugyanis a magas bérterheket egy alacsonyabb nettó bér formában egy idő után a munkavállalókra hárítják. Ugyanez a helyzet a bérterhek csökkentésekor, amikor azonnal elindul az alkudozás a munkáltató és a munkavállaló között, hogy ki teszi zsebre az így keletkező pluszjövedelmet.

„A hazai tapasztalat alapján 10 százalékos adóteher-csökkenés egyébként az eddigi számítások szerint 3-4 százalékkal mérsékli a munkaköltség egészét, ami 1 százalékos foglalkoztatás-bővülést eredményezhetne” – mondta Köllő János. A szakértő azonban hangsúlyozta, hogy kutatásukat nagyvállalatok körében végezték, így nem tudható, hogy a kisvállalati szektorban milyen hatása lesz egy ilyen csökkentésnek. A kormányzati szférában várható következmények – az esetleges adóbevétel-csökkenés miatt – beláthatatlanok.

Ez pedig azt jelenti, hogy ha a Fidesz javaslatának megfelelően 30 százalékos adóteher-csökkenés közel 10 százalékkal mérsékelné a munkaköltség egészét, akkor ez 2-3 százalékos foglalkoztatás-bővülést jelenthetne. A jelenlegi foglalkoztatottak számát tekintve mindez 120 ezer új munkahely teremtését eredményezhetné.

A közgazdász kiemelte, hogy a foglalkoztatás bővítése nem feltétlen az adóterhek mértékétől függ Magyarországon. Ugyanis nálunk a 8 általánost végzettek foglalkoztatottsága rendkívül alacsony (28,4 százalék), az OECD átlagnál 20 százalékponttal kevesebb, míg a középfokú (66,3 százalék) és felsőfokú végzettségűek (83 százalék) foglalkoztatottsága megfelel az OECD átlagnak. Így Magyarországon a foglalkoztatás növelését leginkább a 8 általánost végzettek munkához való juttatását jelenthetné. Ezt a réteget azonban nagyon nehéz visszajuttatni a munkaerőpiacra.

Veres: 980 ezer új munkavállaló tudná csak ellensúlyozni a kieső bevételt

Veres János pénzügyminiszter a Nap-kelte csütörtöki műsorában a Fidesz járulékcsökkentő javaslatát elhibázottnak nevezte. Veres és a PM számításai szerint ahhoz, hogy a csökkentés miatt kieső társadalombiztosítási bevételeket pótolni lehessen, 980 ezer új munkavállaló munkába állása lenne szükséges.
Szintén a köztelevízió reggeli műsorában nyilatkozott a Fidesz javaslatról Vojnik Mária, az egészségügyi tárca politikai államtitkára, aki újra megismételte a kormányoldal tegnapi érveit: a járulékcsökkentés veszélybe sodorná az egészségügyi ellátást és a nyugdíjrendszert is.
(fn.hu, Nap-kelte)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.