Megtalálták a legrégebbi maja írást

A guatemalai dzsungel egyik piramisán régészek olyan jeleket találtak, amelyek az eddig gondoltnál 150 évvel korábbra datálják a maja írásbeliséget.

MNO
2006. 01. 13. 8:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az időszámítás előtti 250-ből származó írásjegyekre a guatemalai San Bartolóhoz közeli piramisok egyik jó állapotban megőrződött falán bukkantak rá.

Las Pinturasban nem ez az első hasonló felfedezés: itt találták meg ugyanis az eddig legkorábbinak hitt feliratot, amely az időszámítás előtti 100-ból származik.

A legrégibb maja írásjel személynevet, vagy naptári időpontot jelöl, és az időszámítás előtti 600-ból származik, de az még nem nevezhető írásnak. A most megtalált jelek jóval összetettebbek – mondta el az Associated Pressnek a New Hampshire-i Egyetem felfedező csoportjának vezetője, William Saturno.

A most megtalált „szöveg” értelmezése nem lesz könnyű, ugyanis a maja írást komplex irodalmi alkotások lejegyzésére az időszámítás után 200-300 között kezdték el használni, így jelenleg a hieroglifák jelentése sem egyértelmű.

Az írás pontos korának meghatározása sem volt egyszerű, ugyanis a maják a legtöbbször kőre írtak, amit viszont a radiokarbonos módszerrel nem lehet pontosan datálni, így a kutatóknak a kevésbé pontos stílusjegyek alapján kellett következtetniük.

Az írásjegyeket végül a maja piramisok építési metódusának ismeretében datálták: mivel a piramisok rétegenként épültek, az ezek közt talált törmelékeket könnyen alávethették az analízisnek.
(inforadio.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.