A közepes jövedelemszintű országok azonban egyre inkább felzárkóznak a vállalkozó kedv tekintetében a fejlettekhez – állítja elemzésében az amerikai Babson College és a London Business School publikációja. A tanulmány szerint a szóban forgó országokban meglepően nagy arányban támaszkodnak az ott még alig néhány éve elérhetetlen új technológiákra.
A jövedelmi skála közepén található fejlődő országok közül a felmérés szerzői Venezuelában találtak a legnagyobb – közel 25 százalékos – arányban új vállalkozót. Utána következik Thaiföld 20,7 százalékkal, és kevéssel mögötte áll a rangsorban Brazília. A fejlettebb államok körében egészen jól áll Új-Zéland, ahol a lakosság 17,6 százalékának van viszonylag rövid ideje működtetett vállalkozása. Csak a rangsor közepe felé bukkannak fel olyan fejlett államok, mint Németország vagy Ausztria.
A számokat a tanulmány szerzői úgy értelmezik, hogy a közepesen fejlett országok lakosságának jelentős része ilyen úton keresi a fejlettekhez való gyors felzárkózást, és a gyakorlat szerint az ilyen alapítások előtt jóval nagyobb a növekedési potenciál, mint a fejlett ipari államokban. A GEM-ben megjelent elemzés szerint 2004-ben először növekedett a vállalkozásokba fektetett kockázati tőke a dotkombuborék 2000-es kipukkadása óta. Ilyen forrásból az Egyesült Államokban továbbra is sokkal többet használnak fel, mint Európában, további különbség, hogy az USA-ban kisebb számú vállalkozásra szánnak nagyobb összeget, az EU-ban és Japánban ennek fordítottja igaz – olvasható a Világgazdaságban.

Óriási változás jön a gyógyszertárakban